Dnes je 17.January 2018, meniny má Nataša, zajtra Bohdana

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Modrý zamat
Modrý zamat alebo dokonalá pasca na psychoanalýzu.

Modrý zamat alebo dokonalá pasca na psychoanalýzu.

Všetko sa to začalo uchom. Samozrejme ľudským uchom, ktoré bolo len tak pohodené na lúke. Už samotné ľudské ucho oddelené od tela pôsobí hrozivo a táto predtucha sa v tomto prípade dokonale naplnila. Toto ľudské ucho sa stalo kľúčom do sveta, ktorý funguje na celkom iných normách, než ten náš každodenný. Normách, ktoré sa zvonka môžu ukazovať ako ne-normy a keď to dovedieme ad absurdum, tak zistíme, že tento svet je vlastne nenormálny. Lenže akonáhle sa začneme, či už dobrovoľne alebo z donútenia, pohybovať v tomto svete, tak zistíme, že pre "domorodcov" vôbec nie je nenormálny, že aj v tento nenormalite funguje niečo, čo je nepochybne normou. Skrátka, tento svet sa riadi inou logikou, ktorá sa podobá logike sna. Avšak aj napriek zjavnej podobnosti je tu niečo, čo tieto dve logiky oddeľuje. Logika sna totiž rešpektuje dualitu zjavného, manifestného obsahu a latentnej snovej myšlienky. To znamená, že pod každým zjavným, doslovným významom, ktorý hovorí, že cigara je len cigara, sa skrýva symbolický význam, ktorý tvrdí, že cigara nie je vždy cigara. Čím môže byť cigara podľa Freuda, to tu nechcem rozvádzať, aby som u chúlostivého čitateľa nevzbudil verejné pohoršenie. Naproti tomu Lynchov svet vo svete Modrého zamatu nemá takéhoto symbolického dvojníka. Je to svet fantaziem, rozvíjajúcich sa zo seba samých, svet simulakrov, predstierajúcich niečo, čo nevlastnia a čo teda nemôžu zákonite reprezentovať, príbeh, uzavretý do priestoru vlastného rozprávania. Obrazy, vnútorne pospájané šialenou syntaxou či skôr parataxou sa valia vpred ako prúd. Niekedy sa z neho odštiepi jeden tok, obracajúci sa proti prúdu, inokedy tieto toky vytvárajú dokonalý prepletenec. Podstatná je rýchlosť tohto pohybu. Spomaľovanie a zrýchľovanie tempa, čas, ženúci všetko pred sebou - to sú nielen konštituenty zmyslu, ale aj nepriatelia spomínanej symbolickej hĺbky. Čo teda zostáva? Nič, len rešpektovať logiku filmu, sledovať vlastný príbeh a zabudnúť na moralizovanie a normalizovanie. Keď to dokážete, zisk v podobe estetického pôžitku je zaručený.

Peter Michalovič
autor je estetik

Recenzia filmu

Modrý zamat

Modrý zamat

Blue Velvet, USA, 1986, far., 115 min
Réžia: David Lynch Scenár: David Lynch Kamera: Frederick Elmes Strih: Duwayne Dunham Hudba: Angelo Badalamenti. Rôzne piesne. Hrajú:
Kyle MacLachlan, (Jeffrey Beaumont), Isabella Rossellini, (Dorothy Vallens), Dennis Hopper, (Frank Booth), Laura Dern, (Sandy Williams), Hope Lange, George Dickerson, (Williamsovci), Priscilla Pointer, Jack Harvey, (Beaumontovci), Dean Stockwell, (Ben)