Dnes je 17.January 2018, meniny má Nataša, zajtra Bohdana

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Powers
Ak to nie je erotické...

Ak to nie je erotické...

a

…tak to nie je zaujímavé.“ V duchu tohto citátu španielskeho dramatika Fernanda Arrabala produkuje nemecká filmová spoločnosť Reginy Zieglerovej série krátkometrážnych filmových erotických poviedok. Prvá séria šiestich erotických príbehov bola po prvýkrát uvedená už v roku 1996. Odvtedy vznikli ďalšie tri série. Spolu zatiaľ dvadsaťštyri „tridsaťminútoviek“ z dielní už známych (Ken Russell, Fridrik Thor Fridriksson, Hal Hartley, Georgi Shengelaya a i.) alebo i mladých a začínajúcich režisérov. Svojou nápaditosťou, absolútnou tvorivou slobodou a hravosťou si získali ohlas všade tam, kde boli uvádzané. Regina Zieglerová ako autorka projektu oslovila režisérov z rôznych krajín sveta, ktorí tak mohli bez akejkoľvek cenzúry (tá existuje podľa producentky iba v hlavách samotných tvorcov) realizovať svoje fantázie v duchu toho, čo by malo byť pre eroticky ladené filmy príznačné; a to je zmyselnosť, štýl a kvalita. Zatiaľ posledná štvrtá séria zahŕňa i filmovú poviedku českého režiséra a scenáristu Petra Zelenku. Tento „český erotický vklad“ nazvaný Powers (prekl.: nadprirodzené schopnosti) rozpráva príbeh kúzelníka Petra, pracujúceho v luxusnom pražskom nočnom klube, ktorý jedného dňa zistí, že má nadprirodzené schopnosti: vidí budúcnosť, púšťa si CD-čka púhym priložením prstov a ani sám nevie, čo ešte dokáže. Bohužiaľ, absolútne netuší ako tieto schopnosti ovládať a čo s nimi robiť. Nadprirodzeno sa naňho valí zo všetkých strán, narúša mu dokonalé kúzelnícke triky a vlastne i celý jeho dovtedajší život. Za tento krátky čas však „mocnosti“ cez svoje kúzelnícke médium spôsobia, že si Petrova „nevydateľná“ sestra Sylvia nájde vysnívaného manžela. Misia je splnená, schopnosti pochopené, kúzla fungujú ďalej... Zelenkova erotická poviedka sa nesnaží zostať úplne verná tomu, k čomu ju jej prívlastok erotická predurčuje. Režisér tu nestavia na erotične samotnom, ale humorne a s nadsázkou rozohráva preňho typické kombinácie vzťahov a situácií, v ktorých všetko so všetkým (a teda každý s každým) súvisí. Na rozdiel od niektorých iných poviedok tohto erotického cyklu nerozvíja iba motívy erotické. Trochu tajomna, trochu nadprirodzena, „za mak“ nekonečnej lásky a celkom dobrej zábavy doplnené dráždivou atmosférou nočného klubu, i trochou odhalenej ľudskej kože zaručujú, že to erotické je. A teda ak je to erotické, samozrejme, že je to zaujímavé...

(Film je súčasťou Projektu 100-2001 a premieta sa ako predfilm k The Rocky Horror Picture Show (r. Jim Sharman). Projekt 100 na Slovensku trvá do 31. mája 2001. Výsledky Projektu 100 v Českej republike prinesieme v budúcom vydaní Klubový film.)

Ivana Petríková
autorka je študentkou filmovej vedy

Recenzia filmu

Powers

Powers

Powers, Česko, 2000, far., 30 min
Réžia: Petr Zelenka Scenár: Petr Zelenka Kamera: Miro Gábor Strih: Vladimír Barák Hudba: Rôzne piesne (Here, Slut, Našrot a ďalší) Hrajú: Ivan Trojan (Petr), Tomáš Pavelka (doktor), Nela Boudová (Svatava), Zuzana Šulajová (asistentka), Ivana Chýlková (ex-manželka), Pavel Kříž (manažér klubu), Petr Forman (Robert), Zuzana Berkyová (striptízová tanečnica)