Klubový film
Október / 2014
10 FILMOVÝCH SKVOSTOV Z PROJEKTu 100 NÁJDETE V KINÁCH LEN DO KONCA ROKU.

10 FILMOVÝCH SKVOSTOV Z PROJEKTu 100 NÁJDETE V KINÁCH LEN DO KONCA ROKU.

V októbri uviedla ASFK do slovenských kín posledné štyri filmy z tohtoročnej kolekcie PROJEKT 100 a fanúšikovia veľkého filmového umenia nájdu pod touto značkou v programe filmových klubov, kamenných i viacsálových kín desať filmových klenotov, ktoré putujú slovenskými kinami do 31. decembra.  Nenechajte si ujsť veľké filmy na veľkom plátne: Pulp Fiction ● 2001: Vesmírna odysea ● 8 1/2  Ťažký deňKoyaanisqatsiNick Cave: 20 000 dní na Zemi   Biely BohJimmy P. ● Deti ● Ida. Program prehliadky obohatili tento rok aj dva výnimočné  krátkometrážne tituly z dielne slovenských animátorov Fongopolis a Nina , ktoré sú uvádzané v pásme s celovečerným filmom.

Viac

PREMIÉRA / 2. 10. /  ŤAŽKÝ DEŇ

PREMIÉRA / 2. 10. / ŤAŽKÝ DEŇ

A Hard Day's Night je čiernobiely komediálny dokument z roku 1964, v ktorom Richard Lester zachytáva hviezdnych the Beatles Johna Lennona, Paula McCartneyho, Georga Harrisona a Ringa Starra v časoch najväčšej beatlemánie. Diváci na Slovensku majú vďaka Projektu 100 možnosť vidieť v kinách po päťdesiatich rokoch od prvého uvedenia zreštaurovanú verziu tohto filmu s remastrovaným zvukom DD5.1. Scenár k filmu napísal Alun Owen a film prináša dva dni v živote kapely. Okrem toho, že ide o mimoriadne vtipné dielo s typickým britským humorom, je to film považovaný za jeden z najlepších a najvplyvnejších hudobných dokumentov všetkých čias. Owen strávil s beatlesákmi niekoľko dní a sami sa mu vraj zdôverili, že majú dojem, že ich život „je len vlak a izba a auto a izba a izba a izba...“. Túto vetu začujeme vo filme aj z úst McCartnehyho starého otca a Owen napísal scenár z pohľadu beatlesákov ako väzňov vlastnej slávy, vďaka čomu sa sled koncertov a nahrávaní v štúdiu stali pre nich nezaslúženým trestom. Scenár bol nominovaný na Oscara.

Viac info

PREMIÉRA / 2. 10. /  JIMMY P.

PREMIÉRA / 2. 10. / JIMMY P.

Tento zvláštny, ale pravdivý príbeh sa odohral v Spojených štátoch po skončení druhej svetovej vojny a inšpiráciou pre tvorcov bola práca francúzskeho etnológa  a psychoanalytika rumunského pôvodu Georgesa Devereuxa. Na ranči Browning v štáte Montana žije Jimmy Picard z kmeňa Čiernonožcov s rodinou. Vrátil sa z vojny vo Francúzsku a priniesol si mučivé bolesti hlavy a náhle straty zraku a sluchu. Ako veterána ho odporučia na pokrokovú kliniku v Kansase, ale keďže ani tam neobjavia žiadne zrejmé fyziologické príčiny, prehlásia ho za schizofrenika. Vynikajúci rumunský antropológ zaoberajúci sa psychoanalýzou sa podujme na preskúmanie koreňov Picardovho správania a myslenia. Deveraux žil kedysi s kmeňom Mohave, naučil sa ich jazyk a históriu a jeho záujem o Jimmyho je úprimný. Podrobí ho freudovskej psychoanalýze. Tento príbeh je založený na skutočnom prípade zaznamenanom v knihe Georgesa Devereuxa Realita a sen – psychoterapia prérijného indiána.

Viac info

PREMIÉRA / 9. 10./  8 ½

PREMIÉRA / 9. 10. / 8 ½

Diváci na celom Slovensku majú opätovnú príležitosť na veľkom plátne si vychnutnať jedno z najradikálnejších a zrejme najautobiografickejších diel velikána filmu Federica Felliniho. Prináša príbeh filmového režiséra Guida Anselmi s dvorným hercom Marcellom Mastroiannim v hlavnej úlohe.  Guido sa ocitá v profesionálnej a osobnej kríze. Z tejto situácie ho, zdá sa, nedokážu vymaniť ani nové filmové projekty, no ani krásne ženy. Pod tlakom producenta pripravuje svoj nový film, zatiaľ čo cíti veľkú príťažlivosť  k inteligentnej manželke Luise, k zmyselnej milenke Carle, ale aj ku krásnej mladej herečke Claudii. No ani ony mu nedokážu pomôcť pri hľadaní zmyslu života. je mnohými pokladaný za Felliniho najlepší film a rovnako ako v jeho ďalších dielach aj tu je silno prítomné prelínanie neorealizmu s existencializmom. Fellini film, ktorý mal pracovný názov Krásny zmätok nazval napokon 81/2, pretože toto číslo vyjadrovalo 8 a pol filmu, ktoré Fellini do roku 1963 nakrútil. Film je v kinách uvedený exkluzívne  v reštaurovanej, digitalizovanej verzii v rozlíšení 4K.

Viac info

PREMIÉRA  / 9.10. / BIELY BOH

PREMIÉRA  / 9.10. / BIELY BOH

Fascinujúci príbeh, ktorý je  modernou verziou Lassie, kde je hlavnou hrdinkou sučka Hagen je strhujúci nielen spôsobom, akým sa v ňom pracuje s vyše 200 psími (ne)hercami, ale aj vďaka  metaforickému presahu odkazujúcemu na dnešnú komplikovanú ľudskú spoločnosť. Mundruczó sa v oficiálnych materiáloch k filmu vyjadril, že si zámerne vybral namiesto spoločenskej menšiny psov, aby mohl o citlivej téme, akou je postavenie  znevýhodnených a slabých v spoločnosti rozprávať slobodnejšie. Mundruczó je predstaviteľ silnej generácie maďarských tvorcov. Jeho dlhometrážny hraný debut Šťastné dni (Szép napok, 2002) získal Strieborného leoparda na MFF Locarno (2002) a druhý hraný dlhometrážny film Johanna sa uchádzal o ocenenie v súťaži Un Certain Regard na MFF Cannes 2005. V hlavnej súťaži toho istého festivalu mal v roku 2008 premiéru jeho film Delta, ktorý získal cenu  FIPRESCI a aj Mundruczóov ďalší film (v distribúcii ASFK uvedený pod názvom Projekt Frankenstein bol uvedený v hlavnej súťaži v Cannes v roku 2010. Biely boh si z MFF Cannes 2014 odniesol –Hlavnú cenu v súťaži Určitý pohľad (Un Certain Regard). V slovenských kinách je uevdený s krátkym animovaným filmom NINA (r. Ové Pictures - V. Obertová, M.  Čopíková)

Viac info

PREMIÉRA / 16. 10./ COMEBAC

PREMIÉRA / 16. 10. / COMEBACK

Na plátna slovenských kín prichádza celovečerný dokumentárny debut Mira Rema (Arsy-Versy, Vrbovský veter) a producentky Barbary Harumovej Hessovej, ktorý prináša príbeh recidivistov  točiacich sa v bludnom kruhu. Čas v jednej z najstráženejších väzníc na Slovensku plynie veľmi pomaly. Nahliadnuť do bežného života väzňa vo výkone trestu je veľmi vzácne. Dvaja recidivisti prehodnocujú svoju minulosť a pozerajú sa na svoju budúcnosť. Čo budú robiť, keď príde čas ich prepustenia. Ako vyzerá prepúšťací proces a čo čaká Zlatka a Mira vonku po mnohých rokoch? Bez vzdelania, so záznamom v registri trestov. Komplikované rodinné zázemie a žiadne opatrenia im nedávajú šancu začleniť sa do normálneho života. Zarazení sledujú, čo sa vonku zmenilo...... Ale oni sa nezmenili. Budú schopní začať znova a je to pre spoločnosť bezpečné? Koľko ešte zvládne matka kriminálnika? Je súdny systém spravodlivý? Tvorcovia začali na filme pracovať v roku 2008, tento mesiac vstupuje do slovenských kín. 

Viac info

PREMIÉRA / 23. 10. / FRANK

PREMIÉRA / 23. 10. / FRANK

Britsko-írska komediálna dráma Lennyho Abrahamsona  s Michaelom Fassbenderom v hlavnej úlohe bola dokončená v roku 2014 a premiéru mala na MFF Sundance. Ide o fiktívny príbeh inšpirovaný komickou postavou Chrisa Sieveyho -alias Franka Sidebottoma. Zápletka bola inšpirovaná aj ďalšími hudobníkmi ako Danielom Johnstonom a Captainom Beefhartom. Jon Ronson, ktorý sa podieľal na scenári bol členom Sievyho kapely. Jon je mladý muž so silným záujmom o hudbu. Pridá sa k excentrickej kapele Soronprfbs, na ktorej čele stojí excentrická postava Frank – ktorý má na krku veľkú hlavu z vystuženého papiera (podobnú akú nosil Frank Sidebottom). Fassbenderovi hlava  podľa režiséra vôbec nevadila, dokonca sa mu v nej údajne dobre hralo...

Viac info

>PREMIÉRA / 30. 10. / JE VYSOKÝ MUŽ ŠŤASTNÝ?

PREMIÉRA / 30. 10. / JE VYSOKÝ MUŽ ŠŤASTNÝ?

Nový film francúzskeho „rojka“ medzi režisérmi Michela Gondryho je animovaným dialógom s americkým lingvistom a politickým aktivistom Noamom Chomskym. Obsahuje množstvo názorov a postrehov, ktoré striedajú spomienky na život. Vážnu tému vyvažujú rozličné otázky, kreslené vysvetlivky či komický francúzsky prízvuk. Vo svojom novom hodinovom animovano-hranom dokumente o lingvistike Gondry spovedá Chomskeho a animácia je kreslená fixkami na čiernom podklade. Pred očami sa nám plynule striedajú technicky jednoduché, ale komplikovane prepracované obrazy, doplnené textom. Gondry nahral celý dokument zámerne v angličtine, a práve jeho (ne)schopnosť vyjadrovať sa v tomto jazyku, tvorí jednu z vtipných zložiek filmu. Živý, chvíľami veľmi spletitý, do značnej miery dojemný a v každom prípade veľmi ľudský dialóg s jedným z najoriginálnejších a najvýznamnejších mysliteľov dnešných čias, ale aj  s obyčajným mužom, je vyobrazený prostredníctvom prirodzeného prúdu Gondryho kresieb.

Viac info

PREMIÉRA / 30.10. / NYMFOMANKA I A II– REŽISÉRSKA VERZIA

PREMIÉRA / 30.10. / NYMFOMANKA I A II– REŽISÉRSKA VERZIA

Začiatkom roka uviedla ASFK do kín dve časti skrátenej verzie dlho očakávaného filmu jednej z najväčších súčasných režisérskych osobností – enfant terrible svetového filmu Larsa von Triera. Po ôsmich mesiacoch a svetových premiérach (časť I bola uvedená na MFF Berlinale a časť II. na MFF Benátky) prináša ASFK „plnú“ o hodinu a pol dlhšia režisérsku verzia oboch častí v podobe, v akej ju si ju želal uviesť samotný von Trier. Režisérsky strih je podstatne odvážnejší poňatím sexuálnych scén, obsahuje však aj celé epizódy a dialógy, ktoré sa do kratšej verzie nedostali. Vďaka novému materiálu je príbeh aj psychológia postáv ešte o niečo prepracovanejšia a zrozumiteľnejšia. Odvážny, no poetický príbeh jednej ženy, sledujúc ju  od detstva až do stredného veku je komplexným dielom, ktoré životný príbeh nymfomanky Joe, i ľudskú sexualitu ako takú, vyobrazuje z mnohých strán. Okrem Trierovej hereckej múzy Charlotte Gainsbourg sa vo filme objavujú ďalšie špičkové herecké osobnosti ako Stellan Skarsgard, Shia LaBeouf, Willem Dafoe, Jamie Bell, Udo Kier a Uma Thurman.

Viac info

PREMIÉRA / 6. 11. / OPRI REBRÍK O NEBO

PREMIÉRA / 6. 11. / OPRI REBRÍK O NEBO

Katolícky kňaz Marián Kuffa žije v malej dedinke pod Tatrami. Za posledných dvadsať rokov vytvoril z miestnej fary bezpečný prístav pre vyše dvesto ľudí v núdzi. Bezdomovci, alkoholici, narkomani, deti z detských domovov, telesne postihnutí, či týraní. „Pripadám si ako potápajúca sa loď. Vytiahnem jedného a druhý sa topí. Ale kde je záchranná vesta? Toho nechám držať sa za dosku, tomu vykĺbim ruku, toho zdrapnem za vlasy, ďalšieho za nohu, druhého za ruku, ťahám za lakeť, bolí to, žiaden bontón, jednoducho chytám ich, aby žili," hovorí Kuffa, ktorý sa po rannej omši prezlečie  do montérok, aby celý deň so svojimi chránencami pracoval. Neokázalý film o obetavom chlapovi, ktorý sa v tridsiatich rokoch vzdal koníčkov a romantickej mladosti. Jeho príbeh je príbehom o ľudskom milosrdenstve a zároveň je zamyslením sa nad komplikovanými osudmi ľudí odstrčených na okraj spoločnosti. Film vznikal po dobu piatich rokov na fare v malej dedinke pod Tatrami. Až keď v najväčšej surovosti a nahote vidíme o akých ľudí sa stará a komu obetuje svoj život, vyniká neskutočná sila jeho odhodlania a činov.

OPRI REBRÍK O NEBO r. Jana Ševčíková,  ČR,  2014, 101 min.
NA FILMOVÝ KABINET DEŤOM SA MOŽE PRIHLÁSIŤ AJ VAŠA ZÁKLADNÁ ŠKOLA.

NA FILMOVÝ KABINET DEŤOM SA MOŽE PRIHLÁSIŤ AJ VAŠA ZÁKLADNÁ ŠKOLA.

Nový vzdelávací projekt ASFK, ktorý je určený žiakom prvého stupňa základných škôl  odštartoval začiatkom školského roka. Každý štvrtok sa v dopoludňajších hodinách v bratislavskom Kine Lumière stretávajú vždy nové deti a pedagógovia, aby si spoločne pozreli pásmo animovaných filmov z DVD Virvar a DVD Slovenský animovaný film. Pásmo, ktoré zostavila ASFK v spolupráci so slovenskými animátormi má 4o minút a je sprevádzané lektorskými prednáškami, o ktoré sa starajú  animátorka a filmová teoretička a v budúcnosti ďalší hostia. Deti sa dozvedajú, čo je animovaný film a ako vyzerá symbióza rôznych druhov umenia, majú nezvyčajnú príležitosť chytiť a poobzerať si rôzne rekvizity a animátorské pomôcky a v interaktívnom a názornom dialógu s tvorcami sa zoznámia s rôznymi technológiami animácie a technickými pomôckami. Pre pedagógov je zasa vypracovaný pútavý metodický materiál, ktorý slúži ako vzdelávacia pomôcka pre ich ďalšiu prácu s deťmi.  Vďaka podpore z Audiovizuálneho fondu je Filmový kabinet deťom pre žiakov i pedagógov zadarmo a na zaujímavé „animované štvrtky“ sa môže prihlásiť aj vaša základná škola.

Viac info

NOVÉ KINO V - POSLEDNÝ WORKSHOP ZO SÉRIE 2014

NOVÉ KINO V - POSLEDNÝ WORKSHOP ZO SÉRIE 2014

V poradí piaty a zároveň posledný zo série workshopov NOVÉ KINO, ktorú pre slovenských kinárov v roku 2014 pripravila Asociácia slovenských filmových klubov, sa bude konať od 13. do 14. novembra v martinskom kine Strojár. Hlavnými témami stretnutia budú tento raz Kvalita propagácie a priestoru a 3D technológia v kine. Na seminár sa prihlásili opäť kinári z celého Slovenska. ASFK v spolupráci s partnermi pripravila projekt s cieľom pomôcť pri zvyšovaní kvality prevádzkovania a dramaturgie kín v SR. Jednotlivé semináre vedú odborníci z rôznych oblastí audiovízie zo Slovenska i Čiech. Po ukončení posledného workshopu si kinári, ktorí projekt absolvovali odnesú certifikát Dobré kino. Séria seminárov odštartovala tento rok vo februári.