Klubový film
Jún/Júl / 2014
VLHKÉ MIESTA

Nemecký filmový hit roku 2013 vznikol podľa rovnomenného knižného bestselleru Charlotte Roche, ktorý na niekoľko týždňov obsadil najvyššie priečky zoznamov svetových bestsellerov a bol preložený do 27 jazykov. Najtajnejšie aspekty ženského sveta so svojimi bizarnosťami a tajne ukrývanými túžbami ukazuje s neobvyklou otvorenosťou a humorom. Švajčiarsky režisér David Wnendt preniesol na filmové plátno postavu osemnásťročnej Helen, ktorá rada experimentuje. Obzvlášť v sexe. A v oblasti hygieny má tiež niekoľko vlastných svojráznych teórií. Svoje okolie šokuje úprimnosťou a komentármi, ktoré mladej dáme do úst nepatria... S "pokrvnou sestrou" Corinnou porušujú jedno spoločenské tabu za druhým. Až dovtedy, kým Helen neskončí v nemocnici po nehode, ktorú utrpí pri holení intímnych partií.... Film o svojráznom spôsobe vyrovnávania sa s úskaliami dospievania mal premiéru na Berlinale, v našich kinách sa hrá práve teraz.

HORÚCE NOVINKY
NAŠE HORÚCE NOVINKY VO FESTIVALOVÝCH PREDPREMIÉRACH

Počas letných festivalov majú diváci výnimočnú príležitosť vidieť v predpremiérach horúce novinky, ktoré ASFK pripravuje do distribúcie. Medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča (18.-22.6.) uvedie novinku Michela Gondryho Je vysoký muž šťastný? ale aj staršie dielo Futurologický kongres Ariho Folmana. Na blížiacom sa Art Film Feste (21.-27.6.) zasa festivaloví diváci uvidia čerstvú britsko-írsku komediálnu drámu, hudobný film Frank (r. L. Abrahamson) s M. Fassbenderom v hlavnej úlohe; film, ktorý priblíži hudobnú legendu Nicka Cavea 20 000 dní na zemi a festival uvedie aj novú akvizíciu ASFK priamo z Cannes –  čerstvého víťaza sekcie Un Certain Regard film Biely boh K. Mundruczóa. Deťom je vo festivalom programe venovaný Filmový kabinet deťom, počas ktorého im lektori hravou formou objasnia ako vzniká animovaný film. Prestížny filmový festival A kategórie MFF Karlove Vary uvedie vo svetovej premiére v súťaži dokumentárnych filmov dve diela, ktoré prinesie ASFK do slovenských kín na jeseň  – debut Mira Rema z prostredia väzníc Comeback a dlho pripravovaný projekt českej režisérky Jany Šefčíkovej Opři žebřík o nebe / Opri rebrík o nebo o živote a práci Mariana Kuffu. Ďalšie tituly z distribúcie ASFK uvidíte v priebehu leta aj na bratislavskej  Magio pláži či na obľúbenom festivale 4 živly v Banskej Bystrici.

PRINESIEME DO KÍN DVA DOKUMENTY, KTORÉ BUDÚ SÚŤAŽIŤ V KARLOVÝCH VAROCH

Comeback. Čas v jednej z najstráženejších väzníc na Slovensku plynie veľmi pomaly. Nahliadnuť do bežného života väzňa vo výkone trestu je veľmi vzácne. Dvaja recidivisti prehodnocujú svoju minulosť a pozerajú sa na svoju budúcnosť. Čo budú robiť, keď príde čas ich prepustenia. Ako vyzerá prepúšťací proces a čo čaká Zlatka a Mira vonku po mnohých rokoch? Budú schopní začať znova a je to pre spoločnosť bezpečné? Príbeh recidivistov točiacich sa v bludnom kruhu po dobu šiestich rokov spracúval slovenský režisér Miro Remo (tvorca medzinárodne úspešnej krátkometrážnej snímky Arsy-Versy). Film Opři žebřík o nebe / Opri rebrík o nebo vznikal po dobu piatich rokov na fare v malej dedinke pod Tatrami. Farár Marian Kuffa sa tu stará o cca 250 ľudí. Každodenne s nimi diskutuje, ale hlavne tvrdo pracuje na tom, aby pochopili, že to s nimi myslí naozaj vážne. Že nie je len ten, čo káže. Príbehy bezdomovcov, alkoholikov, feťákov a ďalších stratených existencií slúžia vo filme ako paralela k životu, viere a osobnej filozofii Mariana Kuffu. Filmy ktoré dramaturgovia MFF Karlove Vary (4.-12.7.) zaradili do súťaže dokumentárnych filmov uvedie ASFK do kín na jeseň.

ĽUDSKÝ ROZMER

Ľudský rozmer je dokumentárne sci-fi z budúcnosti, ktorá už nastala.  Vo filme sa divák v piatich kapitolách zoznamuje so 40-ročnými skúsenosťami architekta Jana Gehla s mestským plánovaním a sleduje, či je možné medzi budovami vytvárať život. Veľkomestá ako stroje na bývanie a prácu, medzi ktorými sa prepravujeme autami. Sú skutočne dobrými miestami pre život? Sú moderné, impozantné a očarujúce. Obyvatelia miest však čelia surovinovej kríze, zmenám klímy, osamelosti a závažným zdravotným problémom. Mestá sa zatiaľ riadia štatistikami, katastrami, racionálnymi výpočtami dopravných tepien a snahou o maximálnu funkčnosť. Čo sa stane, keď do stredu našich výpočtov umiestnime človeka a jeho potreby? Architekt - vizionár Jan Gehl a jeho kolegovia urbanisti z celého sveta od Kodane, cez New York, Melbourne, Dháku, až po Peking chcú navrhovať mestá ako miesta pospolitosti a blízkosti. Chcú si "vziať späť verejný priestor."

ATTILA MARCEL

Francúzska tragikomédia plná precítenej melanchólie, jemného humoru, žiarivých farieb, dobromyseľností, poetiky a muzikálových výstupov... A napriek tomu všetkému nejde o animovaný film. Tvorca na Oscara nominovaných filmov Iluzionista a Trio z Belleville sa tento raz  podujal debutovať v oblasti hraného filmu. Podobne ako Jeane-Pierre Jeunet, Jaco Van Dormael, či Michel Gondry vytvára Chomet hyper-realistický svet plný pračudesných postavičiek. Jeho hraný film Attila vyniká výrazným vizuálnym štýlom. Sylvain Chomet sa vrátil k dávnemu snu nakrúcať so živými hercami.  Guillauma Gouixa si vybral do role Paula, pretože mu vraj pripomína slávneho Lina Venturu. Vo filme vytvorila svoju poslednú rolu múza Clauda Chabrola a dalších filmárov novej vlny Bernadette Lafont (zomrela minulý rok).  Plachý Paul, 33-ročný klavirista, ktorý nikdy neprehovoril a od smrti svojich rodičov nerobil nič iné, len to, čo mu naplánovali jeho dve rázne tety, nájde jedného dňa na schodoch platňu. Ocitne sa v byte Madam Proustovej a objaví kúzlo „bylinných“ čajov s príchuťou LSD, ktoré mu otvoria nové pohľady na vlastný život...

V PROJEKTE 100 ZAŽIARI PULP FICTION A NOVÝ SLOVENSKÝ FILM DETI

Druhý polrok v klubovej distribúcii bude nabitý skvostnými filmovými dielami. V priebehu jesenných mesiacov budú do kín prichádzať filmové „kultovky“, ale aj najčerstvejšie novinky  a diváci sa môžu tešiť, že pod značkou filmovej kvality PROJEKT 100 od septembra opäť na veľkom plátne uvidia také filmy ako hudobno-obrazovú kompozíciu G. Reggia  Koyaanisqatsi; najkultovejšiu z filmových kultoviek Pulp Fiction Q. Tarrantina; ale aj  20 000 dní na zemi – novinku I. Forsytha a J. Pollard s Nickom Caveom v hlavnej úlohe. V PROJEKTe 100 bude mať premiéru hraný debut slovenského dokumentaristu Jara Vojteka Deti. Do distribúcie bude uvedený aj krátkometrážny film  Fongopolis animátorky Joanny  Kożuch. Vďaka najväčšej putovnej prehliadke v kinách po rokoch zažiari aj filozofická filmová opera S.Kubricka 2001: Vesmírna  Odysea; k divákom sa dostane aj nový film britského režiséra poľského pôvodu P. Pawlikowskeho, dvojnásobného držiteľa ceny BAFTA – poľská dráma Ida. Zástupcom ASFK sa podarilo na MFF Cannes zakúpiť pre slovenské kiná aj víťaza sekcia Un Certain Regard – film Biely boh maďarského režiséra K. Mundruczóa. V kinách sa na jeseň objaví aj pravdivý príbeh o americkom indiánovi menom Jimmy P.  v réžii A. Desplechina a novinka večného dieťaťa medzi filmármi Je vysoký muž štastný? Michela Gondryho. Pre milovníkov filmových „úletov“ prinesieme bláznivý skečový film DJa a režiséra Mr. Oizo, v ktorom sa dokonca objaví na nepoznanie „civilný“ Marilyn Manson v uletenej komédii Fízli.  Slovenský celovečerný debut Mira Rema Comeback bude mať premiéru v októbri, rovnako ako nový film s Michaelom Fassbenderom v hlavnej úlohe (s hlavou po celý čas ukrytou vo veľkej papierovej hlave) Frank L. Abrahamsona. Úspešná talianska komédia Zoran, môj synovec idiot M. Olleota a český dokument Opri rebrík o nebo Jany Ševčíkovej o živote a práci Mariana Kuffu vstúpia do kín v novembri.