Klubový film
Apríl / 2014
Febiofest 2014

Medzinárodný filmový festival FEBIOFEST sa po bratislavskej časti, ktorá sa skončila 27.3. presunul do ďalších ôsmich slovenských miest a poputuje až do 17. apríla. Program pod touto značkou nájdete ešte v mestách PRIEVIDZA | KEŽMAROK | PREŠOV.  Miestne filmové kluby uvedú výber filmov zo slovenskej, českej a zahraničnej produkcie a diváci budú mať možnosť pozrieť si napríklad aj výnimočnú festivalovú projekciu nového filmu Agnieszky Holland Hořící keř s Táňou Pauhofovou v hlavnej úlohe, ale aj tri víťazné filmy zo Súťaže krátkych filmov krajín V4.

PROJEKT NOVÉ KINO

Úspešný vzdelávací projekt určený  slovenským kinárom NOVÉ KINO pokračuje. Druhý seminár sa koná už 15.4.2014 v ARTKINE METRO v Trenčíne a bude zameraný na Kvalitu projekcie. Hlavnými témami budú nastavenia a spôsoby prezentácie obrazu a zvuku v kine a technologické riešenia.  Projekt Nové kino sa začal 13. februára 2014 a formou troch jednodňových a dvoch dvojdňových tematických workshopov  postupne poskytuje dôležité a užitočné informácie v oblasti prechodu kín na digitálne technológie v čo najširších súvislostiach. Prednášajúcimi sú odborníci z rôznych oblastí audiovízie.  Viac na www.novekino.sk

CUDZÍ OBED

Hraný debut talentovaného indického tvorcu ponúka správnymi ingredienciami „ochutený“ príbeh zvláštneho vzťahu, v ktorom sa stretne pôvabná, v manželstve nespokojná Ila so Saadžanom, ktorý pracuje ako účtovník, no onedlho pôjde do dôchodku. Vtipná, elegantná a pozitívne ladená romanca, odohrávajúca a v súčasnej Bombaji, kde je jedným z tamojších neobvyklých fenoménov aj päťtisícová remeselná komunita trzv. Dabbawallov – “tých, čo nosia obedáre”. Ich zvláštny druh podnikania existuje už vyše stodvadsať rokov a ulice Bombaje sú ich plné. Každý doručený i nedoručený obed ukrýva svoj príbeh... Práve v kinách.

TANEC TIGRA

Do chvíle, kým sa v kancelárii kedysi slávneho tamilského filmového producenta Šarmu zjavil tigrí tanečník Kader a požiadal o rolu, išlo o normálny pracovný deň... Režisér Martin Repka prichádza s krátkym, šestnásťminútovým filmom Tanec tigra, ktorý sa odohráva v Indii, no jeho príbeh je aj odrazom slovenských reálií. Poukazuje na nevyhnutnosť byť otvorený voči novým príležitostiam a nepremeškať ich. Film sa natáčal šesť dní v indickom veľkomeste Chennai a dotváral sa v Bratislave a vo Viedni. Tvorcovia sa pri nakrúcaní sústredili najmä na emócie, ktoré sú rovnaké vo všetkých krajinách a jazykoch. Práve v kinách.

OMAR

PREMIÉRA / 10. 04. / OMAR

Mladého pekára Omara delí od jeho tajnej lásky Nadji múr. Múr, ktorý pretína celé územie Palestíny a ktorý kvôli práci, rodine či láske denne preliezajú stovky mužov. „Ako filmár sa zameriavam na tvorbu zaujímavých a silných filmov a snažím sa vyskúmať, čo vytvára silné príbehy. Veľké filmy podľa mňa dôkladne prekresľujú postavy, ktorých motivácie presahujú konkrétny čas a priestor. Pokiaľ moje dielo vytvorí niečo, čo prispeje k porozumeniu ľudí pre nejaký problém, je to skôr len vedľajší účinok toho diela. Skutočný život podľa mňa často ponúka ten najfarebnejší materiál pre akéhokoľvek rozprávača. Príbeh Omara v tomto zmysle nie je výnimkou.” Režisér filmu Hany Abu-Assad.

NEPRAVDEPODOBNÁ ROMANCA

Po filmoch Cesta pustým lesem (1997), Lesní chodci (2003) a Ženy mého muže (2009) prichádza jeden z najvýraznejších českých režisérov súčasnosti Ivan Vojnár s novým celovečerným filmom. Nepravdepodobná romanca je titul, ktorý sa začína ako dráma, ale končí ako melodráma. Luisa i Erika sú prototypy mladých žien, ktoré sa vrhajú do vzťahu s „nesprávnymi” mužmi a zo zlyhaní vinia len samé seba. A to sa musí zmeniť. Obidve musia dozrieť a začať znovu žiť. Možno aj spolu...