Klubový film
Január / 2014
NYMFOMANKA I MÁ PO PRVOM VÍKENDE VYŠE 6 TISÍC DIVÁKOV.

Asociácia slovenských filmových klubov otvorila distribučný rok 2014 prvou časťou dlho očakávanej erotickej drámy Nymfomanka dánskeho režiséra Larsa von Triera, ktorú uviedla do kín 9. januára. Za prvý týždeň v kinách si ju prišlo pozrieť 10458 divákov, čo predznamenáva, že pôjde o najnavštevovanejší titul (nie len ) v tohtoročnej klubovej distribúcii. Premiéra druhej časti filmu je naplánovaná na 6. február. Lars von Trier filmom Nymfomanka uzatvára tzv. trilógiu depresie, ktorej prvé dve časti tvoria filmy Antikrist (2009) a Melancholia (2011). ASFK uvádza Nymfomanku do celoslovenskej distribúcie ako piata krajina na svete. Je posledným titulom, ktorý je uvedený v rámci putovnej prehliadky  PROJEKT 100-2013 ako PROJEKT 100 Špeciál.

KAPITÁL

Politický triler Kapitál (2012) vznikol na námet rovnomennej knihy spisovateľa Stephana Osmonta. Názov knihy, ktorý prevzal aj režisér Costa-Gavras pre svoj film, ktorý získal Cenu solidarity na MFF San Sebastian, zámerne odkazuje na legendárne dielo Karola Marxa. Kapitál  v spracovaní podľa francúzskeho buriča a tvorcu, ktorý sa venuje takmer výhradne politickým drámam inšpirovaným skutočnými udalosťami, nás zavedie do najvyšších finančných kruhov v dobe svetovej finančnej krízy. Prináša odveký príbeh o vplyve moci a peňazí na človeka a o nezastaviteľnom vzostupe poníženého sluhu Kapitálu Marca Tourneuila, ktorý sa postupne stane jeho nespochybniteľným pánom – novým riaditeľom najväčšej európskej banky Phenix. Akú však musí človek zaplatiť cenu za takéto víťazstvo? Hlavnú úlohu zveril Costa-Gavras prekvapivo populárnemu francúzskemu komikovi, hercovi a režisérovi Gadovi Elmalehovi (Chouchou-miláčik Paríža, Odsun, Coco)

KAUZA CERVANOVÁ

Už po štvrtýkrát hľadal denník SME najdôležitejšie kultúrne udalosti roka. V ankete hlasovali umelci, teoretici, publicisti a kultúrni aktivisti a vyberali kľúčové udalosti roka v kultúre. Hlasovalo sa v piatich kategóriách – literatúra, hudba, film, divadlo a výtvarné umenie. Do ankety sa zapojilo 84 osobností a najviac hlasov od nich nakoniec dostal dokumentárny film KAUZA CERVANOVÁ, ktorú ASFK s veľkým úspechom uviedla do slovenských kín v máji 2013. Odvtedy si už táto dokumentárna tragédia odniesla niekoľko festivalových ocenení (Doc Leipzig, MFDF Jihlava, MFF Cinematik). „Dôvod na optimizmus vzniká vo chvíľach, keď sa spoločnosť aktivizuje. A to, že sa to stalo aj po premiére nášho filmu, je skvelá správa,“ povedal pre SME režisér filmu Robert Kirchhoff. Film prinášajúci svedectvo o najdlhšom a najnejasnejšom prípade v histórii slovenskej justície sa stal najnavštevovanejším klubovým filmom minulého roka, kedy ho videlo 8 565 divákov.

PREUKAZ FILMOVÉHO KLUBU 2014

KLUBOVÉ FILMY SI V ROKU 2013 PRIŠLO POZRIEŤ TAKMER 100 TISÍC DIVÁKOV

ASFK priniesla minulý rok do kín 38 celovečerných filmov, vrátane siedmich slovenských celovečerných diel a uviedla aj šesť krátkometrážnych slovenských filmov. Návštevnosť klubových titulov sa zvýšila o takmer 40%, keďže na 3788 predstavení prišlo 99 230 divákov. Je to o 27 405  tisíc  divákov viac ako v roku 2012 a ide zároveň o najvyššiu návštevnosť klubových filmov od roku 2003! V roku 2013 sa z celkového počtu 44 aktívnych filmových klubov 26 plne zdigitalizovalo a sú vybavené na DCP projekcie. Päticou najúspešnejších filmových klubov sa v minulom roku stali FK Lumiere a FK Mladosť  v Bratislave, Artkino Metro v Trenčíne, FK Alternatíva pri kine Strojár v Martine a FK Tatra v Nitre. Členskú základňu (počet predaných preukazov filmového klubu) minulý rok tvorilo 4350 členov.

ČO PRINESIEME V ROKU 2014?

ČO PRINESIE ASFK V ROKU 2014?

Po horúcom kandidátovi na klubový hit roka NYMFOMANKA Larsa von Triera má ASFK v prvom polroku pripravených ďalších dvanásť premiér, ktoré obohatia program filmových klubov a kín po celom Slovensku. Od februára sa rozbieha nový projekt, ktorý pripravila ASFK - NOVÉ KINO má za cieľ priniesť zaujímavé a užitočné informácie z oblasti prevádzkovania a dramaturgie moderného  kina a je určený všetkým kinárom – dramaturgom ako i prevádzkovateľom. Na prelome marca a apríla sa bude konať už 21. MFF FEBIOFEST, ktorý okrem bohatého programu uvedie druhý ročník súťaže krátkych filmov V4. V júni sa bude konať už 43 programovací seminár ASFK, v septembri prinesieme ďalší výber filmov zaradených do putovnej prehliadky PROJEKT 100 – 2014 a na jeseň prídeme aj s ďalším, už druhým výberom toho najlepšieho z domácej krátkometrážnej tvorby Pásmo krátkych filmov / Slovak Shorts II.  

NOVÉ KINO – PROJEKT ZAMERANÝ NA VZDELÁVANIE KINÁROV

Minulý rok v septembri sa začal cyklus nových filmových večerov, ktoré organizuje kníhkupectvo Artforum v spolupráci s ASFK. V alternatívnom priestore výnimočného a obľúbeného bratislavského kníhkupectva, ktoré sa stalo kultúrnou platformou, majú diváci každý posledný štvrtok v mesiaci možnosť vidieť slovenské filmy z distribúcie ASFK za účasti tvorcov, ale tiež filmové adaptácie známych literárnych diel. Doteraz divákom v komornom priestore kníhkupectva predstavili svoje diela režiséri Robert Kirchhoff a Juraj Lehotský. V januári (30.1.) čaká na divákov premietanie filmu Pena dní Michela Gondryho, po ktorom sa bude konať diskusia na tému film verzus román a o filme ako i o rovnomennom románe budú s divákmi debatovať prekladateľka a vydavateľka Aňa Ostrihoňová a filmová teoretička, prekladateľka a poetka Mária Ferenčuhová.