Klubový film
December / 2013
PROJEKT 100 POKRAČUJE! BLÍŽI SA PREMIÉRA P100 ŠPECIÁL.

PROJEKT 100 POKRAČUJE! BLÍŽI SA PREMIÉRA P100 ŠPECIÁL.

Filmy zaradené do 19. ročníka prehliadky PROJEKT 100 – 2013 nájdu diváci v priebehu decembra ešte v týchto kinách a filmových kluboch po celom Slovensku: FK v Múzeum SNP Banská Bystrica / Kino Lumière Bratislava / FK Bytča / Kino Igric / Kinoklub Fajn Humenné/ FK 1115 kino Akropola Kremnica / FK Európa Lučenec / Kinoklub Tatra Nitra / FK MCK Malacky / Kino Fontána Piešťany / FK "K4" Modra / FK kino Považan Nové mesto nad Váhom / FK Kultúrne centrum Pezinok /  FK ´93 Prievidza / FK kino Orbis Rimavská Sobota / FK kino Mladosť Senica / FK Naoko Trnava / FK Cinema Trstená / Kino Dom kultúry Galanta / Artkino Metro Trenčín /  Kino Úsmev HLOHOVEC / Kino Apolo Lučenec / Panoramatické 3D Kino Partizánske / Kino Torysa Sabinov / Kino Pod Hradovou / Kino Tatra Vráble / Kino Úsmev Košice / Žilina Stanica Záriečie / Kino Mladosť Senica / Kino Mladosť Bratislava / Kino Lamač Bratislava / Artkino za zrkadlom BA / Kino Tekov Zlaté Moravce / Kino Mier Senec / Na začiatok januára je už však pripravená dlho očakávaná premiéra PROJEKT 100 ŠPECIÁL: NYMFOMANKA Larsa von Triera.

LIMITOVANÁ EDÍCIA TRIČIEK

LIMITOVANÁ EDÍCIA TRIČIEK A ODZNAKOV PROJEKT 100 V PREDAJI AJ NA VIANOČNÝCH TRHOCH!

Na vybraných predajných miestach v Bratislave nájdete  „klubové“ tričká ozdobené zábermi z kultových filmov z prehliadky, ktorá nesie značku PROJEKT 100. Stačí si zájsť do Kina Lumière, alebo do predajne Klapka.sk, kde si k tričku môžete kúpiť aj tematické odznaky; na vianočné trhy do  „filmového“ stánku, do kníhkupectva Artforum, či do novo vzniknutého filmového klubu Kino Inak v A4 – priestor súčasnej kultúry v bývalej budove YMCA. Pripomíname, že tričká k 20. výročiu vzniku Asociácie slovenských filmových klubov zdobia tváre z filmov: ZÁZRAK / PIETA / BIG LEBOWSKI / VTEDY NA ZÁPADE / SUNSET BOULEVARD / PENA DNÍ / POST TENEBRAS LUX / SNEH / MESIAC / HIROŠIMA, MOJA LÁSKA / NYMFOMANKA / SNEHULIENKA: INÝ PRÍBEH / LORE

TOP 10 FILMOV

V roku 2013 uviedla ASFK do kín 38 celovečerných premiér a dva slovenské krátkometrážne animované filmy. Aj keď sa tento rok ešte neskončil, už teraz vieme, že do prvej desiatky najnavštevovanejších  a divácky najúspešnejších klubových titulov sa podľa predbežných výsledkov počtu divákov dostali nasledovné filmy: slovenská dokumentárna tragédia KAUZA CERVANOVÁ R. Kirchhoffa, LÁSKA M. Hanekeho, HON  T. Vinterberga, ZÁZRAK J. Lehotského, KRÁĽOVSKÁ AFÉRA N. Arcela, PENA DNÍ M. Gondryho, NOVÝ ŽIVOT A. Oľhu, TRAINSPOTTING D. Boylea, HASTA LA VISTA G. Enthovena a ANJELSKÝ PODIEL K. Loacha. Všetky tituly okrem filmu Trainspotting mali premiéru tento rok a fakt, že medzi divácky najvychytenejšími európskymi filmami uplynulého roka sú aj tri slovenské diela je mimoriadne povzbudivý.

PSYCHO

PSYCHO. ROZLÚČKA S FILMOVÝM ROKOM 2013

Filmový rok bol pre Asociáciu slovenských filmových klubov mimoriadne intenzívny a inšpiratívny. 38 celovečerných filmov, ktoré sa podarilo uviesť do kín, ich kvalita a vzrastajúci záujem divákov svedčia o tom, že to bol pre filmové kluby úspešný rok. Z predbežných čísiel je už teraz zrejmé, že divákov klubových filmov oproti minulému roku výrazne pribudlo. S takýmto rokom sa preto treba aj patrične rozlúčiť a ako inak, ak nie „kultovým“ filmom. 13. decembra srdečne pozývame všetkých priaznivcov filmových klubov, artkín a fanúšikov veľkých diel svetovej kinematografie na vianočný punč s ASFK do bratislavského Kina Lumière na PSYCHO. Ak ste ešte nevideli, nenechajte si ujsť tento kultový hororový triler majstra napätia a hrôzy Alfreda Hitchcocka z roku 1960. Psycho je jedným z najslávnejších filmov všetkých čias!

PREUKAZ FILMOVÉHO KLUBU 2014

PREUKAZ FILMOVÉHO KLUBU 2014 – KRÁTKA CESTA K VEĽKÝM FILMOM

Preukaz člena filmového klubu je už v predaji. Diváci s ním získajú okrem zľavy na vstupné do všetkých filmových klubov na Slovensku a v ČR aj zľavy na klubové festivaly a podujatia v SR, ČR a v Poľsku. V bratislavskej predajni Klapka.sk zasa so zľavou nakúpia filmologickú literatúru, DVD, soundtracky, plagáty k vybraným slovenským i zahraničným filmom. Na Slovensku je momentálne aktívnych 43 filmových klubov a v kamenných kinách a kultúrnych domoch, v ktorých pôsobia môžete získať zľavy na všetky klubové projekcie. Podporte filmový klub vo vašom meste, staňte sa jeho členom a užívajte si celý rok kino a kultúru za minimálne vstupné! Preukaz filmového klubu na rok 2014 zoženiete v ktoromkoľvek FK na Slovensku len za 3 eurá!

NOVÉ KINO – PROJEKT ZAMERANÝ NA VZDELÁVANIE KINÁROV

Už od začiatku roka 2014 budú mať slovenskí kinári príležitosť osvojiť si nové zručnosti pri práci s digitalizovaným kinom. ASFK na svojom 42. programovacom seminári pre dramaturgov a zástupcov filmových klubov predstavila nový vzdelávací projekt. Formou niekoľkých workshopov poskytnú kompetentní školitelia účastníkom projektu dôležité a užitočné informácie v oblasti prechodu kina na digitálne technológie v čo najširších súvislostiach. Projekt je určený všetkým kinárom a nezameriava sa len na digitalizáciu; má ambíciu pokrývať celú problematiku prevádzkovania kín: dramaturgiu, PR, technológiu digitálneho kina a informačných technológií, až po fundraising, atď. Cieľom je, aby prvá skupina účastníkov workshopov po ich absolvovaní aktívne pracovala so všetkými možnosťami, ktoré digitalizácia ponúka a sústredila sa na posilňovanie práce s divákom a ďalšie budovanie si budúceho publika v atraktívnom kine ako kultúrnom stánku.

NOVÉ ČÍSLO ČASOPISU KINO-IKON

NOVÉ ČÍSLO ČASOPISU KINO-IKON JE V PREDAJI

Obsah aktuálneho čísla filmologického časopisu pre vedu o filme a pohyblivom obraze Kino-Ikon 1/2013 určujú dve  okrúhle výročia. Pripomína si 20. výročie Asociácie slovenských filmových klubov a 50. výročie Slovenského filmového ústavu – svojich dvoch vydavateľov. Číslo prináša rozsiahle štúdie a filmové a literárne reflexie. K začiatkom kinematografie na Slovensku sa vracia štúdia Od putovnej atrakcie k stálym kinám, ktorá pripomína prvé premietania v Komárne, Trnave, Banskej Bystrici, Kremnici a Martine. Číslo predstavuje novú rubriku Za okrajom, ktorej zámerom je publikovať krátke eseje o „malých veciach kinematografie“. Približuje aj dva pohľady na veľkého majstra grotesky Charlesa Chaplina.  Kino-Ikon 1 / 2013 vyšiel na 267 stranách a v predaji je od novembra 2013 vo vybraných slovenských kníhkupectvách a v predajni SFÚ Klapka.sk za 3,32€.

PRIPRAVOVANÉ NOVINKY ASFK 2014

PRIPRAVOVANÉ NOVINKY ASFK 2014

Rok 2013 sa schyľuje ku koncu a na divákov už čaká ďalší výber filmov pripravených do klubovej distribúcie v roku 2014. Len pár dní po svetovej premiére vstúpi do kín s napätím očakávaný film NYMFOMANKA I. (9. 1.) a II. (6.2.)  Larsa von Triera. Na január je pripravená aj premiéra politického trileru KAPITÁL  Costu-Gavrasa (23. 1.). Vo februári  prinesieme sci-fi film FUTUROLOGICKÝ KONGRES Ariho Folmana (20.2.) a debut  Héléne Klotz ATOMIC AGE (27. 2.). V marci uvedieme nezvyčajný dokument SPIRIT OF 45 Kena Loacha (6.3.) a filmový debut jeho krajana Rufusa Norrisa ROZBITÝ SVET (13. 3.). Poctu veľkého poľského režiséra Andrzeja Wajdu WALESA prinesieme 20.3. Nový slovenský dokument  ŠTVOREC V KRUHU -Život medzi únikmi a snami Ľubomíra Štecka príde do kín 27.3., rovnako ako holandský triler  BORGMAN Alexa van Warmerdama. Indický debut  CUDZÍ OBED Riteša Batru sa dostane do kín so slovensko-indickým predfilmom TANEC TIGRA Martina Repku 3. apríla a v tom istom mesiaci diváci uvidia aj film OMAR Hany Abu-Assada (10.4.), NEPRAVDEPODOBNÚ ROMANCU Ivana Vojnára (17. 4.) a  JIMMY „P“ Arnauda Desplechina (24.4.).

KAUZA CERVANOVÁ A ZÁZRAK SU FILMY ÚSPEŠNÉ NA FESTIVALOCH I V KINÁCH

KAUZA CERVANOVÁ A ZÁZRAK SÚ FILMY ÚSPEŠNÉ NA FESTIVALOCH I V KINÁCH

Dokumentárna tragédia Kauza Cervanová slovenského režiséra Roberta Kirchhoffa, dnes ovenčená už niekoľkými významnými festivalovými cenami (MFDF Jihlava, Doc Leipzig, MFF Cinematik)  predznamenala prvý úspech už tesne po premiére, kedy si ju pozrel rekordný počet divákov. Z predbežných čísiel vyplýva, že s počtom divákov vyše 8300 sa stal piatym najnavštevovanejším domácim dokumentom v ére samostatnosti SR. Štvrtá priečka patrí filmu Pavla Barabáša Tepuy: Cesta do hlbín zeme (8 877). Tretiu priečku obsadilo Osadné Marka Škopa (11 548) druhé sú Slepé lásky Juraja Lehotského (13 390) – oba v distribúcii ASFK. Na prvej priečke stále „trónia“ Papierové hlavy Dušana Hanáka (17 574 divákov). Darí sa aj hranému filmu Zázrak Juraja Lehotského, ktorý sa po troch festivalových oceneniach (MFF Karlove Vary, MFF Cottbus, MFF Arras a po uvedení v programe TIFF v Toronte) stal jedným z najúspešnejších slovenských filmov v kinách za posledné štyri roky s počtom divákov vyše 5 tisíc.