Klubový film
November / 2013
PROJEKT 100

Putovná prehliadka Projekt 100 je momentálne v polovici svojej cesty po Slovensku a k pôvodným 60-tim kinám sa pridávajú ďalšie. Projekt 100 už zavítal do 65 kín a filmových klubov v 54 mestách. Pribudli Kino Primáš v Myjave, Kino Žriedlo v Bardejovských kúpeloch, Kino Kultúra v Ružomberku, Kino Slovakia v Spišskom Podhradí a Dom kultúry v Liptovskom Mikuláši. Po desiatich celovečerných filmoch z celého sveta od klasík strieborného plátna až po bezprostrednú súčasnosť a po dvoch krátkych slovenských filmoch čaká na divákov špeciálny filmový bonus – PROJEKT 100 ŠPECIÁL. Len pár dní po svetovej premiére naplánovanej na 25. decembra prinesie ASFK do kín NYMFOMANKU – najnovšie dielo Larsa Von Triera. Ako inak, kontroverzný titul tohto výnimočného dánskeho režiséra bude do kín uvedený v dvoch častiach a zahrali si v ňom také hviezdy ako Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgard, Uma Thurman a mnohí ďalší.

NO

NO je poslednou časťou voľnej trilógie, ktorú čilský režisér Pablo Larraín začal tvoriť v roku 2008 filmom Tony Manero. Jej pokračovaním bol film Post mortem (2010), ktorý podľa slov režiséra  rozpráva o začiatku diktatúry, Tony Manero o jej najnásilnejšom období a NO prináša príbeh o jej konci. V roku 1988 bol čilský generál Augusto Pinochet medzinárodným tlakom donútený zvolať referendum o svojom zotrvaní v prezidentskom kresle. Opoziční lídri presvedčili mladého Reného Saavedru z reklamnej agentúry, aby viedol kampaň iniciatívy NO. Neútočili na Pinocheta, len sľúbili lepšiu a krajšiu budúcnosť. Vyhrali voľby a Pinochet bol porazený. 97% registrovaných voličov prišlo voliť a 56% volilo iniciatívu NO.  V hlavnej úlohe filmu o moci moderného marketingu v politických kampaniach s podtitulom Ako sa robí reklamná kampaň na pravdu a lásku? sa objaví herecká hviezda Gael García Bernal.

DOZVUKY

Film Dozvuky je označovaný za jeden z najodvážnejších poľských filmov. Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami preniesli spoločne s režisérom Wladyslawom Pasikowskim na filmové plátno tvorcovia ako Paweł Edelman (kamera) ocenený Cézarom a Európskou filmovou cenou za snímku Pianista Romana Polanskeho a Allan Starski (výprava), ktorý má na konte Oscara za Schindlerov zoznam S. Spielberga. Snímka Dozvuky vyvolala v Poľsku búrlivé reakcie, ale odniesla si aj niekoľko národných ocenení. Po boku poľských filmových hviezd si vo filme zahrala aj slovenská herečka Zuzana Fialová. Film prináša príbeh dvoch bratov. Tichá a pokojná poľská dedina Jedwabne je modelovým príkladom krásy a idylickosti. No pod povrchom ukrýva strašné tajomstvo. Režisér sa podujal vyrozprávať historický príbeh prostredníctvom obyčajných ľudí, nezávisle na politike, prostredníctvom ich elementárnej poctivosti a čestnosti, ale i podlosti a klamstva. “Vždy máme možnosť výberu. Rozhodnutie je iba na nás. Toto je film o takomto rozhodnutí”...hovorí Pasikowski.

EPIZÓDA ZO ŽIVOTA ZBERAČA ŽELEZA

Skúsený bosniansky režisér Danis Tanovič je držiteľom Oscara, Zlatého Glóbusu a Cézara za svoj debutový film Zem nikoho. Má skúsenosti s veľkými produkciami, no tento rok nakrútil minimalistický film na ručnú kameru s rozpočtom 17 tisíc Eur. Rozpráva skutočný zážitok chudobnej rómskej rodiny, ktorú bez zdravotného poistenia nechceli v nemocnici ošetriť. Tanovič, stále kritický k situácii v Bosne a Hercegovine, podľa vlastných slov nečakal, že práve jeho lacné a technicky nedokonalé „cinema verité" by sa mohlo dostať na veľký festival. „Berlinale je odvážne, že nás pozvalo do súťaže. Náš kameraman sa síce zhrozil, pretože povedal, že by na ľahkú ručnú kameru ani nesiahol, keby vedel, že film bude posudzovať Kar Wai Wong" vyjadril sa.Film si z MFF Berlinale odniesol Strieborného medveďa pre najlepšieho herca (neherec), Veľkú cenu poroty a Cenu ekumenickej poroty. Jeho premiérové uvedenie už 19. novembra slávnostne otvorí  nový bratislavský filmový klub KINO INAK v  A4 – priestore pre súčasnú kultúru.

ČO KEBY SME ŽILI SPOLOČNE?

Druhý celovečerný film mladého francúzskeho režiséra a scenáristu Stéphana Robelina rozpráva príbeh Annie, Jeana, Claudea, Alberta a Jeanne. Sú už vyše štyridsať rokov nerozlučnými priateľmi, no keď im pamäť a srdce pomaly začínajú vypovedať službu a na obzore je prízrak domova dôchodcov, vzoprú sa a rozhodnú sa žiť v spoločnej domácnosti. Napriek tomu, že občasné nezhody prebúdzajú staré  spomienky, z bláznivého nápadu sa rodí  krásne dobrodružstvo – spoločný život na staré kolená v komunite kamarátov. Čo na tom, že majú 75 rokov!  Nejde v pravom zmysle slova ani o drámu, no ani o rýdzu komédiu, no vďaka hereckému koncertu takých hviezd ako Jane Fonda, Pierre Richard či Geraldine Chaplin  sa režisérovi podarilo vytvoriť veľmi autentický  a zároveň kozmopolitný film, tragikomédiu so sociálnou tematikou o dopade staroby na človeka.

JESENNÝ PROGRAMOVACÍ SEMINÁR

V termíne od 22. do 24. novembra sa bude v Martine konať jesenný programovací seminár zástupcov filmových klubov registrovaných v ASFK. V novozdigitalizovanom martinskom kine Strojár, v ktorom dlhoročne pôsobí filmový klub Alternatíva sa opäť stretnú kinári a dramaturgovia FK, aby spoločne prediskutovali aktuálne témy súvisiace s dramaturgiou, prevádzkovaním a programovaním kín na Slovensku. Počas podujatia sa predstaví nový celoročný projekt ASFK Nové kino určený pre vzdelávanie kinárov. Súčasťou programu bude Valné zhromaždenie ASFK. Pracovnú poradu doplnia projekcie noviniek z klubovej distribúcie s odbornými úvodmi. ASFK organizuje programovacie semináre pravidelne dvakrát do roka, na jar a na jeseň, už dvadsať rokov – od roku 1993. Tieto pracovné stretnutia sú dôležitou edukačnou aktivitou v oblasti filmového umenia na Slovensku a priestorom, v ktorom si dramaturgovia vytvárajú aktuálny prehľad o pripravovaných filmoch v artovej distribúcii.

CENY EFA

BOLI UDELENÉ PRVÉ CENY EFA. OCENENIE ZÍSKAL AJ FILM SNEHULIENKA: INÝ PRÍBEH

Päť filmov, ktoré do slovenských kín prináša ASFK je medzi kandidátmi na  Európske  filmové ceny EFA Award. Európska filmová akadémia pred časom uverejnila zoznam nominácií a minulý týždeň už vyhlásila aj prvé ocenenia, ktoré is ich držitelia prevezmú na 26. udeľovaní európskych “Oscarov”  v Berlíne. O prvých cenách v kategóriách kamera, strih, výprava, kostými, hudba a zvuk rozhodla sedemčlenná medzinárodná porota a medzi ocenenými tvorcami je aj kostýmový výtvarník Paco Delgado, ktorý získal cenu EFA za kostými vo filme SNEHULIENKA: INÝ PRÍBEH španielskeho režiséra Pabla Bergera. Snímka je v kinách práve teraz v rámci putovnej celoslovenskej prehliadky PROJEKT 100. Na Európske filmové ceny sú ďalej nominované snímky, Hlboko (r. B. Kormákur, premiéra 31.10.), Epizóda zo života zberača železa (r. D. Tanovič, premiéra 21.11.), Futurologický kongres (r. A. Folman, premiéra február 2014 ) a Borgman (r. A. Van Warmerdam, premiéra marec 2014). Udeľovanie cien prebehne 7. decembra v Berlíne.

NOVÉ KINO

NOVÉ KINO – NOVÝ VZDELÁVACÍ PROJEKT PRE SLOVENSKÝCH KINÁROV

Na Slovensku, obdobne ako v celej Európe, prechádzajú kiná postupnou digitalizáciou. Vedia však slovenskí kinári dobre a rýchlo reagovať aj na dramaturgické zmeny, ktoré z tohto procesu vyplývajú? Sú pripravení so svojim kinom pracovať a propagovať ho tak, aby neprišli o divákov, naopak, aby tento sociálny priestor pre kultúrnych divákov zatraktívnili? Tieto a mnohé ďalšie dôležité zručnosti si budú môcť kinári osvojiť počas ročného cyklu seminárov v projekte NOVÉ KINO, ktorý pripravila ASFK. Cieľom projektu je formou pravidelných workshopov (8x ročne) oboznámiť účastníkov s problematikou prechodu kina na digitálne technológie v čo najširších súvislostiach. Po absolvovaní projektu budú môcť kinári pracovať so všetkými možnosťami, ktoré digitalizácia ponúka: nová dramaturgia, PR, technológie digitálneho kina, informačné technológie, fundraising, rezervačné systémy, webová prezentácia, nové komunikačné kanály atď. Projekt sa rozbieha začiatkom roka 2014.

FILMY PRE ŠKOLY

V klubotéke ASFK je v súčasnoti vyše 40 titulov, ktoré môžu byť vhodným a zaujímavým spestrením programu pre školopovinnú mládež. Prostredníctvom dramaturgického výberu sa študenti stredných škôl (a pri niektorých tituloch i základných škôl) dozvedia zaujímavé informácie netradičným spôsobom - inak ako klasickou výučbou. Spoznajú iné krajiny a osudy mladých ľudí a detí v nich. Cez príbehy skutočných postáv majú možnosť lepšie porozumieť napríklad problémom závislostí, (ne)fungujúcich rodinných, ale i spoločenských vzťahov.  Majú tiež sami možnosť porovnať filmy, ktoré im dnes ponúkajú multiplexy s filmami, ktoré sa hrajú v komornejších kamenných kinách. Diela prevažne európskych filmárov a významných svetových režisérov prispievajú k všeobecnej vzdelanosti a k prehľadu o kvalitnej súčasnej kinematografii, nevynímajúc slovenskú. Aktuálne pribudli do zoznamu filmov nasledovné tituly: Zázrak (r. J. Lehotský), Lore (r. C. Shortland) a Dozvuky (r. W. Pasikowski).