Klubový film
Október / 2013
PENA DNÍ

V meste, kde majú autá volant v kufri, ľudia korčuľujú pospiatky a klavír mieša koktejly, žije idealistický a vynaliezavý Colin a jeho dvaja priatelia Nicolas  a Chick. Jedného dňa Colin stretne svoju osudovú lásku Chloé. Krehká Chloé mu pripomína jeho milované blues od Dukea Ellingtona. Keď však Chloé ochorie na záhadnú chorobu, bezstarostný svet milencov  to fatálne zasiahne.  Francúzsky spisovateľ a bohém Boris Vian vytvoril v románe Pena dní obraz čistej lásky, ktorý učaroval niekoľkým generáciám čitateľov. Filmová adaptácia, ktorú na plátno priniesol Michel Gondry (Večný svit nepoškvrnenej mysle, Náuka o snoch, atď.) stavia na režisérovom typicky hravom vizuálnom štýle. Kto iný by dokázal lepšie adaptovať tento neopakovateľný román ako originálny filmár, rešpektovaný režisér hudobných videoklipov, autor najoceňovanejšej reklamy všetkých čias a najväčší rojko medzi filmovými režisérmi?

HIROŠIMA, MOJA LÁSKA

Hirošima, moja láska (1959) Filmová báseň o láske a jej zmare, o večnej sile citu a o neodvratnosti zabudnutia výnimočného francúzskeho režiséra Alaina Resnaisa bola nakrútená podľa scenára slávnej spisovateľky Marguerite Durasovej (Milenec). Dnes patrí toto dielo k míľnikom modernej svetovej kinematografie. Prináša príbeh francúzskej herečky (Emmanuel Riva), ktorá prišla do Hirošimi nakrúcať mierový film. Spôsob, akým je príbeh vyrozprávaný sa výrazne líši od tradičného poňatia filmovej epiky a vytvára nový filmovo-estetický kánon, ktorý v šesťdesiatych rokoch uplatňovali vo svojich dielach príslušníci „nových vĺn“, od francúzskej až po  československú. Sugestívna montáž milostného vzťahu a vnútorné monológy v slede so zábermi následkov výbuchu atómovej bomby prinášajú pôsobivé obrazy, ktoré stotožňujú osudy svojich hrdinov s osudmi miest a ich tragédií. Snímka prichádza do kín s krátkym slovenským filmom Mesiac (2012) Ondreja Rudavského. Slávnostná premiéra oboch filmov sa bude konať 15. októbra o 18.30 v bratislavskom Kine Lumière. V predaji bude limitovaný počet lístkov.

MESIAC

Ondrej Rudavský je umelec, ktorý striedavo v USA a na Slovensku pracuje v najrôznejších umeleckých disciplínach: film, animácia, fotografia, videoinštalácie, digitálne umenie, ilustrácie, grafický dizajn, maľba, šperkárstvo, sochárstvo, návrhy kostýmov a hudba. Dlhé roky pracoval ako ilustrátor pre The New York Times, vytvoril videá pre Mobyho a skupiny Los Lobos a Dead Can Dance, za ktoré získal množstvo ocenení vrátane MTV Award, Golden Eagle Award a nomináciu na Grammy. Jeho nový krátkometrážny film Mesiac (2012) bude do kín uvedený ako predfilm s dielom Hirošima, moja láska v rámci putovnej prehliadky PROJEKT 100. Rozpráva imaginatívny príbeh odkazujúci na pramene prehistorickej mystiky ľudstva a na základné otázky metafyziky dobra a ľudskej existencie. Je postavený na výsostne výtvarných základoch, využíva viaceré techniky animácie – od tradičných až po súčasné. Nenechajte si ujsť príležitosť stretnúť sa s Ondrejom Rudavským osobne na premiére jeho filmu 15. októbra o 18.30 v bratislavskom kine Lumière. V predaji bude limitovaný počet lístkov.

POST TENEBRAS LUX

Najnovšia snímka jedného z najzaujímavejších súčasných mexických režisérov Carlosa Reygadasa (Bitva na nebi, Japón) je azda najmagickejším i najautentickejším filmom roka 2012. Pravidelný frekventant MFF Cannes si z tohto vplyvného festivalu minulý rok odniesol Cenu za réžiu. Reygadas vo svojom filme pracuje s intímnou exotikou mexického vidieka a je zároveň nečakane spirituálny a univerzálny. Najmagickejší film roka a zároveň mimoriadne autentický film (obaja hlavní detskí protagonisti sú deťmi režiséra, nakrúcalo sa aj v rodnom dome režiséra, za maximálneho využitia prirodzeného svetla  v minatúrnom štábe, atď.) zachytáva osudy mladej rodiny, ktorá sa z mesta odsťahuje na vidiek. Film je radikálnou autorskou výpoveďou o vzťahu muža a ženy, o rodičovskej láske, a o démonoch v každom z nás. “Po temnote buď svetlo” je doteraz najsurealistickejším Reygadasovým dielom a pracuje  s otvorenou koncepciou.

PÁSMO KRÁTKYCH FILMOV

Pre mladých slovenských tvorcov a ich divákov pripravujeme nový distribučný projekt  – PÁSMO KRÁTKYCH FILMOV / SLOVAK SHORTS I.  Cieľom je vytvoriť priestor na kontinuálnu prezentáciu slovenských krátkometrážnych a stredometrážnych filmov, ktoré sú s úspechom uvádzané na významných zahraničných festivaloch a odnášajú si z nich ocenenia. Prvé pásmo prinesie úspešné slovenské krátke filmy: Výstava (r. A. Kolenčík, P. Begányi) + tWINs (r. P. Budinský) + Hviezda (r. A. Kolenčík) + Pandy (r. M. Vizár) . Otvárame priestor pre uvádzanie filmov, ktoré vznikajú buď na filmových školách, alebo sú to nezávislo produkované diela, ktoré zaujali pozornosť aj v zahraničí. Zámerom je uvedenie jedného pásma ročne. Pôjde o selekciu toho najlepšieho, čo sa v tejto oblasti na Slovensku v období uplynulých 12 mesiacov nakrútilo (v prvom pásme pôjde výnimočne o dlhšie obdobie).

HLBOKO

V marci 1984 otriasla Islandom správa o šokujúcej udalosti. Po nečakanej prudkej búrke sa niekoľko kilometrov od pobrežia potopila rybárska loď  s celou posádkou. Jeden jej člen však poprel všetky fyzikálne zákony a prežil. Guli strávil šesť hodín v ľadovom oceáne a celkom sám, bez pomoci, doplával až k brehu islandského ostrova a potom prekonal  strastiplnú cestu po pevnine cez pusté lávové pole. Lekári podrobili Guliho mnohým testom, no dodnes ostáva záhadou ako mohol taký nápor vydržať. Silný a záhadný, a pritom skutočný ľudský príbeh, ktorý sa stal na Islande legendou inšpiroval slávneho islandského režiséra, scénáristu a herca Baltasara Kormákura k nakrúteniu filmu, ktorý prerozpráva celú nešťastnú udalosť a priblíži následnú mediálnu smršť, ktorú táto udalosť spôsobila. Na pozadí dobrodružného príbehu jednotlivca rozvíja tému sily ľudskej vôle a odhodlania Islanďanov prežiť v nehostinnej krajine za každú cenu.

15. ČESKO-SLOVENSKÁ FILMOLOGICKÁ KONFERENCIA

15. ČESKO-SLOVENSKÁ FILMOLOGICKÁ KONFERENCIA

Od 10. do 13. októbra sa bude na Krpáčove konať už pätnásta česko-slovenská filmologická konferencia. Tentokrát na tému Film a kultúrna pamäť. Podujatie nadväzuje na sériu pravidelných výročných stretnutí českých a slovenských filmových historikov a teoretikov, zameraných na reflexiu slovenského a českého filmu v širších spoločenských, politicko-ekonomických a kultúrnych súvislostiach. Hlavná téma tohtoročnej konferencie súvisí s dvoma výročiami: 50 rokov od založenia Slovenského filmového ústavu a 20 rokov od vzniku Asociácie slovenských filmových klubov. ASFK je od roku 1997 hlavným organizátorom konferencií. Program bude mať tri tématické okruhy: 1. Film ako médium kultúrnej pamäti; 2. Filmový archív ako inštitúcia kultúrnej pamäti; 3. Mnohosť kultúr a kultúrna pamäť v kontexte audiovizuálnych štúdií. Výstupom z konferencie bude tradične zborník autorských príspevkov, ktorý vyjde na jar 2014.

FILMOVÉ VEČERY V ARTFORE

FILMOVÉ VEČERY V ARTFORE

V septembri sa začal cyklus nových filmových večerov, počas ktorých budú mať diváci možnosť vidieť filmy z distribúcie ASFK v alternatívnom priestore výnimočného bratislavského kníhkupectva Artforum. Každý posledný štvrtok v mesiaci tu nájdu jedno premietanie z pravidelného cyklu projekcií (nie len) pôvodnej slovenskej filmovej tvorby za účasti tvorcov. Počas prvého filmového večera 26. septembra predstavil divákom svoju dokumentárnu tragédiu Kauza Cervanovárežisér Robert Kirchhoff. Vo štvrtok 24. októbra príde svoj hraný debutZázrak osobne uviesť režisér a scenárista Juraj Lehotský. V novembri bude mať verejnosť príležitosť stretnúť sa s výtvarníkom a animátorom Ondrejom Rudavským (predstaví krátky film Mesiac) a animátorkou Ivanou Šebestovou (uvedie svoj film Sneh).

PROJEKT 100  PUTUJE ĎALEJ!

19. ročník najväčšej putovnej prehliadky filmov na Slovensku PROJEKT 100 – 2013 už od 5. septembra putuje po šesťdesiatich kinách a filmových kluboch vo všetkých kútoch Slovenska, od Bratislavy po Sninu. Prehliadka prináša desať celovečerných filmových skvostov z histórie i súčasnosti svetovej kinematografie, a navyše dva nové slovenské krátkometrážne filmy. V januári je pre divákov pripravený exluzívny trinásty Projekt 100 Špeciál.

PROJEKT 100 tento rok prináša nasledovné tituly: ZÁZRAK • BIG LEBOWSKI • PIETA • LORE • SNEHULIENKA: INÝ PRÍBEH (+ SNEH) • VTEDY NA ZÁPADE • HIROŠIMA, MOJA LÁSKA (+ MESIAC) • POST TENEBRAS LUX • PENA DNÍ • SUNSET BOULEVARD • NYMFOMANKA (Projekt 100 špeciál)