Klubový film
August / 2013
NERADA RUŠÍM

Majstrovsky nakrútená štylizovaná severská komédia s citom pre atmosféru a skvelými hereckými výkonmi sa zaoberá hľadaním miesta v živote. S dávkou čierneho humoru vtipne rozpráva komediálny príbeh krásnej, ale zmätenej mladej ženy Helene. Podľa svojej matky sa narodila iba omylom a Helen s mierne výstredným správaním trápi v živote len jedna vec: chcela by nájsť svojho biologického otca. Henrik Ruben Genz je autorom dokumentárnych i krátkych hraných diel, z ktorých najúspešnejším sa stal krátkometrážny film Brat môj (1998, nominácia na Oscara a cena z MFF Berlinale). Jeho dve predošlé diela sa dostali do hlavnej súťaže MFF Karlove Vary, poetická dráma Číňan (2005) získala Cenu ekumenickej poroty a Cenu FIPRESCI a za film Ukrutne šťastní (2008) si Genz odniesol hlavnú cenu – Krištálový glóbus. 

4 Živly

KLUBOVÉ FILMY NÁJDETE V AUGUSTE NA FESTIVALOCH I POD NOČNOU OBLOHOU

Na blížiacom sa letnom filmovom seminári 4 Živly, ktorý sa koná od 7. do 11. augusta v Banskej Štiavnici uvidíte v programe, tento rok na tému Láska, filmy  Utorok po Vianociach rumunského režiséra Radu Munteana, Slepé lásky Juraja Lehotského, nový animovaný film Sneh Ivany Šebestovej, čiernobielu skvostnú archívnu klasiku Sunset Boulevard, či debutový film Martina Šulíka Nehu. Na festivale Grape (9.-10.8.) v Piešťanoch zasa nájdete tematické (aj) hudobné filmy: kultový Trainspotting Dannyho Boylea, Bansky – Exit Through the Giftshop od samotného Banksyho, oscarový dokument Pátranie po Sugar Manovi Malika Bendjelloua, a aj víťazný film MFF Rotterdam 2012 Klip srbskej režisérky Maje Miloš. Na bratislavskej Mágio pláži  pod nočnou oblohou uvidíte Hon (r. T. Vinterberg), Divoké bytosti južných krajín (r. B. Zietlin), Trainspotting (r. D. Boyle) a Volám sa Oliver Tate (r. R. Ayoade).

PROJEKT 100

Pripravujeme pre Vás už 19. ročník najväčšej putovnej prehliadky filmov na Slovensku –  PROJEKT 100 – 2013. Začne sa 5. septembra v Bratislave a poputuje do vyše 50  kín po celom Slovensku! Prehliadku otvorí nový slovenský hraný film režiséra Juraja Lehotského ZÁZRAK. Dramaturgický výber filmov zaradených do prehliadky tento rok bude pestrý – okrem štyroch klasických filmových diel zo Zlatého fondu svetovej kinematografie a filmových “kultoviek” prinesie PROJEKT 100 aj šesť svetových noviniek. Desať celovečerných filmov, dva nové slovenské krátke filmy  a trinásty PROJEKT  100 ŠPECIÁL! Od 5. septembra v kinách a filmových kluboch po celej SR.

ZÁZRAK

Do slovenských kín onedlho príde druhý celovečerný film scenáristu a režiséra Juraja Lehotského a scenáristu Mareka Leščáka (Slepé lásky, 2008) Zázrak . Príbeh 15-ročnej  Ely, ktorá sa dostane do polepšovne, túži milovať, no nie je jej to dovolené. Napriek všetkým zákazom sa rozhodne žiť naplno. Zázrak bol otváracím filmom súťaže Na východ od západu na MFF Karlovy Vary a odniesol si z nej Zvláštne uznanie medzinárodnej poroty. Do slovenských kín vstúpi 5. septembra ako otvárací film 19. ročníka putovnej prehliadky PROJEKT 100 – 2013.

Pieta

Kim Ki-duk sa po niekoľkoročnom úniku z civilizácie vracia s osemnástym filmom, v ktorom prináša neľútostne úprimný a uhrančivo poetický pohľad na podstatu ľudských vzťahov. Pieta rozpráva príbeh nemilosrdného úžerníka, ktorý každého, kto nemôže zaplatiť, donúti, aby sa sám zmrzačil. Zároveň prichádza s nelichotivou metaforou kapitalizmu – šokujúcim spôsobom zobrazuje krutosť sveta peňazí, všadeprítomné zlo a odpudivé sexuálne scény. Prináša však aj novoobjavenú schopnosť ľútosti, či znovunájdené city. Zlatý lev pre najlepší film MFF Benátky 2012.

LEBOWSKI

Jeffrey Lebowski je „típek“ a kráľ flákačov amerického západného pobrežia. Život mu plynie pohodovým tempom  a hlavnú rolu v ňom hrajú jeho verní kamaráti Walter a Donny, bowling a white russian. Županový status quo sa však jedného dňa predsalen radikálne zmení. Do bytu Lebowskeho sa vlámu dvaja mafiáni. Už nič nebude ako predtým… Ethan a Joel Coenovci patria k najzaujímavejším svetovým tvorcom. Všetky diela nakrúcajú spoločne a filmový svet ich pozná pod označením „dvojhlavý režisér“. Ako jedni z mála tvorcov získali Zlatú Palmu, Zlatý glóbus i Oscara.

LORE

Dlho očakávaný druhý celovečerný film austrálskej režisérky Cate Shortland je (po)vojnovou drámou vyrozprávanou z pohľadu tínedžerky, ktorej sa v krátkom slede udalostí zrúti svet a ona sa s tým musí vyrovnať. V priebehu posledných dní vojny sú spojeneckými silami zatknutí rodičia hlavných hrdinov – otec, dôstojník SS a matka –  obaja oddaní nacisti. Film sleduje rodinu pacháteľov holokaustu – pätica súrodencov, z ktorých najstarší boli vychovávaní v duchu Hitlerjugend sa musí o seba postarať a vydá sa na 900km dlhú cestu naprieč porazeným Nemeckom.

SNEHULIENKA

Novodobá Snehulienka sa odohráva na juhu Španielska v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Slávny matador Antonio Villalta ostane po zrážke s býkom paralyzovaný. Jeho tehotná manželka vzápätí umiera pri pôrode malej Carmen a na bezmocného muža sa prisaje vypočítavá ošetrovateľka Encarna. Podobne ako v rozprávke, Encarna chce malú Carmen zničiť. Čiernobiela nemá snímka, ktorá získala až desať národných filmových cien Goya  je poctou ére nemého filmu, nesnaží sa však o napodobňovanie diel z tohto obdobia, ale o ich novú interpretáciu pre dnešné publikum.

SNEH

Nový slovenský animovaný film režisérky a animátorky Ivany Šebestovej a producentky Ivany Laučíkovej prináša príbeh o žene, ktorá čaká na svoju lásku, a o mužovi, ktorý v ďalekých krajinách hľadá dokonalú vločku snehu, čo zahaľuje i roztápa sny... Snímka bude uvedená ako predfilm k filmu Snehulienka: Iný príbeh.

LORE

Podľa mnohých najlepší western všetkých čias a jeden z najlepších filmov v dejinách svetovej kinematografie. Filmový zážitok z kultového diela je umocnený nezabudnuteľnou hudbou majstra westernovej melódie Ennia Morriconeho. Prináša príbeh mlčanlivého muža zvaného Harmonika, ktorý prichádza do mestečka Flagstone a hľadá muža menom Frank. Prečo, to ešte nevieme... Pre všetkých milovníkov príbehov z divokého západu je Vtedy na Západe učebnicovým príkladom toho, ako správne nakrútiť príbeh, ktorý je pre divákov fascinujúci aj mnoho rokov po premiére.

BOULEVARD

Hviezda nemého filmu Gloria Swanson hrá vo filme Sunset Blvd. stárnucu kráľovnú nemého filmu Normu Desmond. Spoločne s Williamom Holdenom ako neúspešným scenáristom, upadaujúcim do osídiel jej šialenstva, vytvorili jedny z najpozoruhodnejších postáv filmového plátna vôbec. V podaní trojnásobného nositeľa Ceny Akadémie® Billyho Wildera sa tento bizarný príbeh stal skutočnou filmovou klasikou a získal v roku 1950 Oscara i Zlatý Glóbus pre najlepšiu drámu, pre najlepšiu herečku, za réžiu a hudbu.

PENA

V meste, kde majú autá volant v kufri, ľudia korčuľujú pospiatky a klavír mieša koktejly žije idealistický a vynaliezavý Colin... Filmová adaptácia slávneho románu francúzskeho spisovateľa Borisa Viana predstaví v typickom výtvarnom a vizuálnom štýle režiséra Michela Gondryho Audrey Tatou, Omara Sya a Romaina Durisa. Spisovateľ a bohém Boris Vian vytvoril v románe Pena dní  obraz čistej lásky, ktorý učaroval niekoľkým generáciám   čitateľov. Adaptácia románu pre filmové plátno Michelom Gondrym (Večný svit nepoškvrnenej mysle, Náuka o snoch, atď.) stavia na  režisérovom typicky hravom vizuálnom štýle.

HIROŠIMA, MOJA LÁSKA

Francúzsko-japonský film nakrútený podľa scenára spisovateľky Marguerite Durasovej (Milenec) patrí k míľnikom modernej svetovej kinematografie. Ide o filmovú báseň o láske a jej zmare, o večnej sile citu a o neodvratnosti zabudnutia. Prináša príbeh francúzskej herečky (Emmanuel Riva), ktorá prišla do  Hirošimi nakrúcať  scény z pripravovaného mierového filmu.   Film mal veľký vplyv na vývoj nasledujúcej vlny svetovej kinematografie a získal nomináciu na Oscara, Cenu FIPRESCI na MFF Cannes a Cenu Spoločnosti filmových a televíznych spisovateľov.

BOULEVARD

Fascinujíca snímka jedného z najzaujímavejších mexických režisérov súčasnosti Carlosa Reygadasa (Bitva na nebi, Japón, atď.) získala na MFF Cannes 2012 Cenu za réžiu. Najmagickejší film roka a zároveň mimoriadne autentický film zachytáva osudy mladej rodiny, ktorá sa z mesta odsťahuje na vidiek. Stret s miestnou vidieckou realitou však nie je taký poetický, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. “Po temnote buď svetlo” je zatiaľ azda najsurealistickejším Reygadasovým dielom, s otvorenou koncepciou a ide zároveň o nečakane spirituálny a univerzálny film.

MESIAC

Animovaný film Mesiac rozpráva imaginatívny príbeh odkazujúci na pramene prehistorickej mystiky ľudstva a na základné otázky metafyziky dobra a ľudskej existencie. Je postavený na výsostne výtvarných základoch, využíva viaceré techniky animácie – od tradičných až po súčasné. Bude uvedený ako predfilm s filmom Hirošima, moja láska.