Klubový film
Júl / 2013
MIZNÚCE VLNY

Mladá litovská režisérka Kristina Buožytė so spoluscenáristom Brunom Samperom nakrútili v roku 2012 najlepší európsky fantastický film roka 2012. Erotická sci-fi romanca rozpráva príbeh mladého informatika Lukasa, ktorý sa zúčastní na kontroverznom medzinárodnom experimente – vstúpi do mysle mladej ženy Aurory, ktorá je v kóme. Má jej prinavrátiť vedomie, no namiesto toho sa zapletie do osídiel ženiných vášní a fantázií. Prepadne "milostnému romániku v hlave zdroja experimentu". Fantastická melodráma o láske a túžbe po spojení je metaforou dnešného prerastania technologií s mysľou človeka a je zároveň telesným dobrodružstvom, v ktorom skúmanie vlastného tela nemá žiadne obmedzenia. Za snímku si tvorcovia odniesli cenu Méliès d’Or (uchádzalo sa o ňu deväť víťazných filmov z európskych festivalov fantastických filmov) a na MFF Karlovy Vary získali minulý rok Zvláštne uznanie poroty (film súťažil v sekcii Na východ od západu).

JÚL V KINE LUMIERE

JÚL V KINE LUMIERE: EURÓPSKE FILMY LEN ZA 1€ !

Ak nemáte čas alebo peniaze na dovolenku a chceli by ste sa pozrieť do Švédska, do Anglicka, do Srbska, do Maďarska, do Poľska, do Francúzska ,či do ďalších európskych krajín, príďte do Kina Lumiere. Celý júl sa tu budú hrať tie najlepšie európske filmy a za túto „cestu“ zaplatíte len jedno  Euro! Trainspotting (r. D. Boyle), Melancholia (r. L. von Trier), 66 sezón (r. P. Kerekes), Turínsky kôň (r. B. Tarr), Nech vojde ten pravý (r. T. Alfredson), Happy Happy (r. A. Sewitsky), Adamove jablká (r. A. T. Jensen), Je to iba vietor (r. B. Fliegauf), Hanba (r. S. McQueen), Kura na slivkách (r. M. Satrapi, V. Paronnaud), Hon (r.T. Vinterberg), Keď sa muž vracia domov (r. T. Vinterberg), Lovci hláv (r. M. Tyldum), Miestnosť samovrahov (r. J. Komasa), Čierna mačka, biely kocúr (r. E. Kusturica), Dobré srdce (r. D. Kárí), Klip (r. M. Miloš), Dom obesenca (r. E. Kusturica).

 

MIZNÚCE VLNY

Nový celovečerný film slovenského režiséra Juraja Lehotského ZÁZRAK  si zo súťažnej sekcie Na východ od Západu v rámci  najvýznamnejšieho medzinárodného filmového festivalu v strednej a východnej Európe MFF Karlovy Vary (29.6. – 7.7.) odniesol Zvláštne uznanie poroty. Do slovenských kín sa táto slovenská novinka dostane 5. septembra – ako otvárací titul najväčšej putovnej filmovej  prehliadky PROJEKT 100 – 2013.  Vo festivalovej súťaži v Karlových  Varoch sa medzinárodnému publiku predstavila a o ocenenia uchádzala aj ďalšia snímka z dielne slovenských tvorcov – dokument EXPONÁTY ALEBO PRÍBEHY Z KAŠTIEĽA režiséra Pala Korca. Úspešne sme ho uviedli do kín už tento rok v apríli. V októbri slovenským divákom v rámci PROJEKTu 100 prinesieme aj otvárací film tohtoročného MFF Karlovy Vary – PENA DNÍ Micheal Gondryho!

NAŠE FILMY V PROGRAME ART FILM FESTu.

Pripravujeme pre Vás už 19. ročník najväčšej putovnej prehliadky filmov na Slovensku. PROJEKT 100 – 2013 sa začne 5. septembra v Bratislave a poputuje do vyše 40 kín po celom Slovensku. Prehliadku otvorí nový slovenský hraný film režiséra Juraja Lehotského ZÁZRAK. Dramaturgický výber filmov zaradených do prehliadky bude tento rok mimoriadne kvalitný a pestrý. Diváci na celom Slovensku uvidia okrem štyroch klasických filmových diel zo Zlatého fondu svetovej kinematografie – filmových “kultoviek” aj šesť svetových noviniek z rokov 2012/2013. V tohtoročnom výbere bude desať kvalitných celovečerných filmov, dve nové slovenské krátkometrážne noviky a trinástym filmom bude PROJEKT  100 ŠPECIÁL, ktorý bude uvedený len pár dní po celosvetovej premiére!

NYMFOMANKA
TRINÁSTY FILM PRIPRAVOVANÉHO PROJEKTu 100? NYMFOMANKA LARSA VON TRIERA!

Svetová premiéra najnovšieho diela tichého provokatéra Larsa von Triera, ktorého stihli vyhostiť, no medzitým aj ospravedlniť za jeho faux pas počas minuloročného MFF Cannes, bola preložená na 25. decembra 2013. Na Nymfomanku si údajne kvôli dôkladnému  rozpracovaniu erotických scén budú musieť diváci počkať. Na Slovensku sa však dočkajú a hneď pár dní po premiére,  9. januára, uvidia tento film ako trinásty titul zaradený do prehliadky PROJEKT 100. Zatiaľ nie je o tomto diele známe mnoho, iba to, že pôjde o dvojfilm, ktorý je rozdelený do ôsmich kapitol. Ich názvy však toho tiež veľa neprezrádzajú. Počkajme si, čo pre nás majster von Trier tentokrát skomponoval.

MIZNÚCE VLNY

Kristina Buožytė, pre miestne publikum pomerne neznáme meno, pochádza z litovského mesta Klajpeda. Vyštudovala filmovú réžiu na Litovskej hudobnej a divadelnej akadémii vo Vilniuse. Na konte má dva celovečerné hrané filmy i niekoľko krátkych snímok, videoklipov a reklám. Celovečerným debutom Zberateľka (Kolekcioniere) zaujala v roku 2008 publikum i porotu na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch. O štyri roky neskôr predstavila na rovnakom festivale svoj druhý celovečerný projekt Miznúce vlny. (...) Tvorba mladej litovskej režisérky je aj napriek nedostatkom príjemným vánkom, ktorý do našich zemepisných šírok prináša čosi z priebojnosti a čerstvosti pobaltskej kinematografie. Kristina Buožytė stojí len na začiatku svojej filmárskej dráhy. Pomaly sa rozhliada, formuje a hľadá svoju osobnú linku, po ktorej povedie obraz litovského filmu v neúprosnom konkurenčnom boji svetovej tvorby.

NAŠE FILMY SI MÔŽETE VYCHUTNAŤ AJ NA NETRADIČNÝCH MIESTACH

NAŠE FILMY SI MÔŽETE VYCHUTNAŤ AJ NA NETRADIČNÝCH MIESTACH

Ak by ste si chceli pozrieť dobrý klubový film inde ako v klasickom kine, môžete si zájsť napríklad  do Brhloviec neďaleko Levíc, kde vám v jednom z unikátnych kamenných obydlí premietnu slovenský dokument Nový život Adama Oľhu, či očarujúci detský film Pehavý Max a strašidlá. V Nitre si zasa na pešej zóne v kine Bunka v júli pozriete úspešný hraný film slovenskej režisérky Ivety Grófovej Až do mesta Aš a v gotickej priekope pod holým nebom si užijete filmové leto na hrade, v júli okrem iného aj s filmom Nový život. Na bratislavskej Mágio pláži nájdete v programe filmy ako Život Briana, Pátranie po sugar manovi, Anjelský podiel, Buena Vista social club a stretneme sa aj na multimediálnom festivale Pohoda, kde si pod nočnou festivalovou oblohou v Bažant kinematografe pozriete hudobný dokument Wima Wendersa nakrútený na Kube o najslávnejšej kubánskej kapele Buena Vista social club, ale aj kultovú „montypythonovku“ Život Briana.

 

RECENZIA: PANDY

Pandy Matúša Vizára výrazne menia súčasný obraz slovenského animovaného filmu. Po mnohonásobne oceňovanom, no doma občas spochybňovanom Poslednom autobuse Martina Snopeka a Ivany Laučíkovej nás Vizárov film prekvapí výberom témy i prístupom k nej, ale aj absenciou experimentovania s hranicami techniky a filmových druhov. Autor neexperimentuje s materiálom ani osobnou interpretáciou danej animačnej techniky, ako to robí veľká časť absolventov VŠMU, ale pracuje skôr s odkazmi na neosobnosť popkultúrnych fenoménov, akými sú japonská anime či klasický komerčný kreslený film pre deti (...). Vizárov film je v kontexte súčasnej slovenskej „festivalovej“ animácie pomerne neobvyklý aj dôrazom na vzťah človeka k iným živočíšnym druhom – a nie na existenciálne otázky medziľudských vzťahov.

Viac info

FILMY PRE ŠKOLY

Do zoznamu filmov, ktoré ASFK už niekoľko rokov predstavuje ako možné spestrenie výuky pre školopovinú mládež, pribudlo niekoľko zaujímavých titulov. Výber vyše štyridsať filmov študentom prinesie nevšedné umelecké zážitky, a prostredníctvom ktorých sa dozvedia zaujímavé informácie netradičným spôsobom. Spoznajú iné krajiny a osudy a životy mladých ľudí v nich. Majú možnosť porovnať filmy, ktoré im dnes ponúkajú multiplexy s filmami, ktoré sa hrajú skôr v komornejších, "kamenných" kinách. A keďže ide prevažne o tvorbu európskych filmárov a významných svetových režisérov, tieto diela prispievajú k vzdelanosti a prehľadu o kvalitnej súčasnej kinematografii, nevynímajúc súčasnú slovenskú. V projekte Filmy pre školy sa ASFK snaží sprostredkovať mladým ľuďom vedomosť o tom, že film je nie len zábava, ale v prvom rade umenie.