Klubový film
Jún / 2013

Vážení kolegovia,

dovoľujeme si rozoslať Vám novú verziu newslettra ASFK Klubový film s opravenými informáciami. Za rozoslanie newslettra pred korektúrou a uverejnenie chybných informácií sa ospravedňujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Zodopovedná redaktorka Eva Rebollo.

PR / tlacovy servis
www.asfk.sk
Asociácia slovenských filmových klubov
Brnianska 33
811 04 Bratislava

KAUZA CERVANOVÁ 10 DNÍ PO PREMIÉRE – NAJÚSPEŠNEJŠÍ DOKUMENT ROKA.

Tri týždňe po premiére má Kauza Cervanová 4 500 divákov! Snímka, ktorá je svedectvom desiatok justičných absurdít, alebo podľa vyjadrenia tvorcov: “pilotným dielom absurdného slovenského Twin Peaks” je dokumentárna tragédiou. Film Roba Kirchhoffa prináša výpoveď o tom,  že právo a spravodlivosť sú dve rôzne veci. Je výnimočný tým čo hovorí, aj spôsobom ako to hovorí. Režisér nevynáša súdy ale pýta sa: Kto sú odsúdení? Kto sú ľudia, ktorí o najdlhšom a najrozporuplnejšom súdnom prípade Slovenska rozhodovali? A ako je možné, že tí, ktorí by mali dnes s pocitmi viny mlčať – hovoria otvorene a naopak tí, ktorí by mali byť presvedčení o ich vine – nechcú vypovedať? Nakrúcanie trvalo osem rokov a Kirchoffovi sa v dokumente podarilo zachytiť a vyjadriť to, čo by sa nepodarilo v žiadnom inom médiu. Aj to je možno jeden z dôvodov prečo sa jeho film krátko po uvedení do kín stal najúspešnejším dokumentom tohto roka.

TÉMA ĎALŠIEHO PROGRAMOVACIEHO SEMINÁRA ASFK – LOKÁLNY MARKETING.

41. PROGRAMOVACÍ SEMINÁRA ASFK
(KRPÁČOVO, 7. - 9. JÚN).

Jarný programovací seminár dramaturgov a zástupcov filmových klubov registrovaných v ASFK sa bude konať od 7. do 9. júna na Krpáčove. Program bude spojený s hlavnou témou seminára, ktorou je tentokrát Lokálny marketing. Za účasti tvorcov a profesionálov z oblasti kinematografie zo Slovenska, Poľska a ČR ( Martin Šmatlák riaditeľ AVF, Marian Urban prezident SAPA, Ondrej Šulaj prezident SFTA, Petr Vítek predseda rady Státní fond ČR pro podporu kinematografie) prebehnú prednášky, lektorské úvody k filmom a odborné besedy spojené s  premietaním filmových noviniek, ktoré ASFK prinesie do filmových klubov a kín v druhom polroku 2013. ASFK organizuje programovacie semináre pravidelne dvakrát do roka, na jar a na jeseň už od roku 1993. Tieto pracovné stretnutia sú jediným organizovaným priestorom na tvorivo-pracovnú diskusiu  v oblasti klubového hnutia v SR a sú dôležitou edukačnou aktivitou v oblasti prezentácie filmového umenia na Slovensku.

 

NOVINKY, KTORÉ PRIPRAVUJEME DO KÍN V NASLEDUJÚCICH MESIACOCH.
NOVINKY, KTORÉ PRIPRAVUJEME DO KÍN V NASLEDUJÚCICH MESIACOCH.

Po štrnástich distribučných tituloch, ktoré sme uviedli do kín od januára do mája prichádzame s plánom premiér na druhý polrok 2013. Čaká vás až 19 filmov,  z nich 15  horúcich noviniek, ktoré reprezentovali svoje krajiny v boji o ocenenie Oscar alebo rozvírili hladiny významných svetových festivalov a odniesli si z nich ocenenia. Už v júli prinesieme napríklad “exotickú” snímku Miznúce vlny  (r. Kristina Buožytė, Bruno Samper) - litovsko-francúzsko-belgickú produkciu a najlepší európsky fantastický film roka 2012 – Cena Méliès d’Or pre najlepší z víťazných filmov deviatich participujúcich európskych festivalov fantastického filmu. Uvedieme však aj dánsku čiernu komédiu  Nerada ruším od režiséra filmu Ukrutne šťastní; španielsku poctu nemému filmu, ktorá vznikla ešte pred filmom The Artist – Snehulienka: iný príbeh Pabla Berbgera ocenený desiatimi Goyami a ďalšími cenami. A na jeseň   pripravujeme do distribúcie dlho očakávaný slovenský film Juraja Lehotského Zázrak.

 

NAŠE FILMY V PROGRAME ART FILM FESTu.

NAŠE FILMY V PROGRAME ART FILM FESTu.

Okrem toho, že počas obľúbeného letného filmového festivalu Art Film Fest budú mať diváci  s preukazom filmového klubu zľavu, môžu si vo festivalovej atmosfére pozrieť dva slovenské filmy, ktoré uviedla do kín ASFK – Exponáty alebo príbehy z kaštieľa Pala Korca  a dokumentárnu tragédiu, ktorá krátko po uvedení stihla zlomiť rekord a stala sa naúspešnejším slovenským dokumentom v kinách - Kauza Cervanová Roberta Kirchhoffa. V predpremiére uvidia však o.i. aj štyri nové zahraničné tituly – holandský triler nominovaný na Zlatú Palmu na MFF Cannes Borgman (r.A. van Warmerdam) – islandskú drámu, nakrútenú podľa skutočných udalostí – Hlboko Baltasara Kormákura; príbeh tiež inšpirovaný skutočnými udalosťami – politickú drámu NO chilského režiséra Pabla Larraína s Gaelom Garcíom Bernalom v hlavnej úlohe a balkánsku snímku Danisa Tanoviča Epizóda zo života zberača železa.

 

PROJEKT 100 – 2013: VTEDY NA ZÁPADE, POST TENEBRAS LUX I ZÁZRAK.
PROJEKT 100 – 2013: VTEDY NA ZÁPADE, POST TENEBRAS LUX I ZÁZRAK.

Už 19. ročník edukatívnej putovnej filmovej prehliadky prinesie ďalší výber desiatich kinematografických diel, ktoré formujú dejiny svetového filmu. Prehliadka sa začne  5. septembra a divákom vo vyše 30 mestách predstaví postupne novú kolekciu desiatich výnimočných filmov. Otváracím filmom bude nový slovenský  hraný film Zázrak. V tohtoročnej sérii predstavíme  niekoľko noviniek ako napríklad Pena dní (r. M. Gondry), Post Tenebras Lux (r. C. Reygadas), ale aj archívne diela ako Horošima, moja láska (r. A. Resnais) či kultovú “kovbojku” Vtedy na západe (r. S. Leone). Máme pripravené aj jedno exkluzívne prekvapenie! Podstatou tejto putovnej prehliadky je prezentácia mimoriadnych filmov, ktoré tvoria Zlatý fond svetovej kinematografie v konfrontácii s najnovšími dielami tvorcov ocenených na najprestížnejších filmových festivaloch. PROJEKT 100 je najväčšou prehliadkou na Slovensku a koná sa bez prerušenia tradície od roku 1995.

NA JESEŇ PRINESIEME DO KÍN PANDY OCENENÉ V CANNES A PÄŤ ĎALŠÍCH KRÁTKYCH FILMOV.
NA JESEŇ PRINESIEME DO KÍN FILM PANDY OCENENÝ V CANNES A ĎALŠIE ŠTYRI KRÁTKE FILMY.

ASFK pripravuje nový distribučný projekt –  Pásmo krátkych filmov / Slovak shorts. Myšlienkou projektu je vytvoriť priestor na prezentáciu krátkometrážnej a stredometrážnej produkcie (hrané, animované, dokumentárne diela) nie len na festivaloch, ale najmä v kinách. Pôjde o selekciu toho najlepšieho, čo sa v tejto oblasti vytvorí v uplynulom roku na akademickej pôde škôl ale aj v nezávislých producentských spoločnostiach. Takto koncipované pásma uvidí široké spektrum divákov po celom Slovensku a tiež študenti základných a stredných škôl na špecializovaných projekciách v projekte ASFK – Filmy pre školy. Prvé pásmo, ktoré pripravujeme prinesie filmy: Pandy Matúša Vizára ocenený v Cannes, Výstavu P. Begányiho a A. Kolenčíka (Cena divákov Febiofest), Hviezda A. Kolenčíka. Ďalšie dva krátke filmy Sneh Ivany Šebestovej a Mesiac Ondreja Rudavského uvedieme ako predfilmy celovečerných diel.

ONEDLHO VYJDE KINO-IKON 1/2013

ONEDLHO VYJDE KINO-IKON 1/2013

Hlavnú tému čísla budú určovať dve okrúhle výročia – 50. rokov od založenia Slovenského filmového ústavu (1963–2013) a 20. výročie vzniku ASFK(1993–2013) hlavného vydavateľa tohto jediného filmologického časopisu v SR. Základ čísla budú tvoriť rozsiahle štúdie na témy z dejín slovenského filmu:  vráti sa k úplným začiatkom kinematografie (1896-1918) na Slovensku; bude pokračovať v prieskume rétorických mantinelov slovenského dokumentu po roku 1945 a dotkne sa aj tém novej vlny 60. rokov minulého storočia. Nová rubrika prinesie v podobe krátkych esejí koncentrované pohľady na kľúčové miesta vybraných filmových výpovedí – kľúčová pasáž, predmet, farba v obraze, slovo či zvuk. Rubrika recenzií zasa prinesie reflexiu aktuálnej slovenskej hranej i dokumentárnej produkcie – Nový život Adama Oľhu, Môj pes Killer Miry Fornay a Ďakujem, dobre Matyáša Priklera.

 

KLUBOVÉ FILMY, KTORÉ NÁJDETE V JÚNOVOM PROGRAME KÍN

KLUBOVÉ FILMY, KTORÉ  NÁJDETE V JÚNOVOM PROGRAME KÍN

Počas júna sa bude v rôznych kinách a filmových kluboch po celom Slovensku hrať vyše 40 klubových titulov. Okrem čerstvých noviniek (Kauza Cervanová, Kráľovská aféra, Hasta la vista,atď.) nájdu diváci v júnovom programe aj staršie klubové hity, okrem iného hneď štyri víťazné filmy z prestížneho MFF Cannes – thajského víťaza MFF Cannes z roku  2010 Strýko Búnmí (r. A. Weerasethakul); víťazný film MFF Cannes 2008 Medzi stenami (r. L. Cantent), víťaza MFF Cannes – rumunskú drámu 4 mesiace, 3 týždne, 2 dni 2007 (r. C. Mingiu), minuloročného víťaza Lásku M. Hanekeho, ale napríklad aj na oscara nominovanú mystifikáciu z dielne kultového britského street-writera Banskyho – Banksy – Exit Through the Giftshop. Hľadajte svoj obľúbený titul v programe vášho obľúbeného kina.

http://www.asfk.sk/program-fk

ĎALŠIE ŠTYRI FILMOVÉ KLUBY SÚ ZDIGITALIZOVANÉ

“V Mizejících vlnách je erotiky dost, to je pravda. Náš příběh se týká intimního vztahu dvou lidí, a i když se romance odehrává jen v mysli, je velmi těžké obejít se bez nahoty, vášně a erotiky. (…) Nenamítám nic proti tomu, že erotika a zařazení do určitého žánru jsou v tomto ohledu stejně důležité proto, aby se film stal atraktivním. (…) Láska je základem mého filmu a je v něm všudypřítomná. Přesněji se ve filmu zabývám vášní, bez níž by láska byla nudná. Lidskou vášeň je ale třeba nahlížet z hlediska vzájemného ohledu a respektu. Milovat není nic jednoduchého, protože lidský jedinec je komplikovaný a láska se pak pojí se značným úsilím v zápasu s egoismem a egocentrismem” (zdroj www.indiefilm.cz)