Klubový film
Máj / 2013
PREMIÉRA / 2.5. / HASTA LA VISTA

Piaty film belgického režiséra Geoffreyho Enthovena sa odvíja na pôdoryse dvoch osvedčených žánrových vzorcov: road movie a komerčne úspešná formulka o troch mladíkoch, ktorí sa všemožne snažia prísť o panictvo. Philip, Lars a Jozeph sú traja mladí muži, panici, ktorí sa vydajú na cestu do Španielska s vidinou prvých sexuálnych zážitkov. Nič ich nezastaví, dokonca ani hendikepy: jeden je takmer slepý, druhý na vozíku a tretí je ochrnutý... Film vznikol na motívy skutočného príbehu Američana žijúceho v Británii Astu Philpota a jeho priateľov. Svojich (ne)hrdinov – paraplegika Philipa, Larsa umierajúceho na nádor a slepého Jozefa si Enthoven nijako neidealizuje, neľutuje ich a v žiadnom prípade nevytĺka z divákov sentiment. Hasta la vista! je tragikomédiou o tých najvážnejších veciach a pritom s humorom rozpráva  o láske, o sile kamarátstva a o túžbe prostredníctvom roadmovie, v ktorej je cesta dôležitejšia ako cieľ.

PREMIÉRA 16.5./  KAUZA CERVANOVÁ

Osemročná detektívna výprava režiséra Roberta Kirchhoffa prináša vhľad do temných hlbín mnohých súvislostí dodnes neuzatvoreného medializovaného prípadu vraždy Ľudmily Cervanovej, ktorý pozná celé Slovensko. Autori filmu odkrývajú tajné spisy, hry štátnej komunistickej polície a komunistických politických elít, spovedajú svedkov, ktorí nikdy nestáli pred súdom, na povrch prinášajú neuveriteľné skutočnosti aj nové fakty jednej z najväčších tráum slovenskej justície. Dokumentárna tragédia Kauza Cervanová odkrýva podivuhodné a šokujúceho zákulisie prípadu a približuje príbehy mužov, ktorým sa nekonečný a tajomný prípad stal celoživotným údelom a nočnou morou. Film s podtitulom "Pravda je jednoduchá. Lži sú zložité." uvidíte v kinách už od 16. mája.

PREMIÉRA 23.5. / DO NAŠICH KÍN MIERI OSCAROVÝ DOKUMENT PÁTRANIE PO SUGAR MANOVI

Pátranie po Sugar Manovi prináša pravdivý príbeh Rodrigueza – najväšej rockovej hviezdy 70. rokov, ktorá nikdy nezažiarila. Dvaja producenti objavili Rodrigueza na konci 60. rokov v zadymenom, zapadnutom bare v Detroite. Boli očarení a presvedčení, že piesne plné silných melódií a prorockých textov mu prinesú povesť najväčšieho hudobníka svojej generácie. Dva albumy, ktoré nahral však boli prepadákom a Rodriguez sa vytratil zo scény. Ostali po ňom len historky o samovražde. Jedna pirátska nahrávka sa náhodou dostala do Južnej Afriky, ktorú práve apartheid odrezal od zvyšku sveta. Rodriguez sa tu na nasledujúcich dvadsať rokov stal fenoménom, slávnejším ako Rolling Stones. V snímke švédskeho režiséra Malika Bendjelloula, ktorá tento rok získala Oscara pre najlepší dokumentárny film sa vydávame po stopách dvoch fanúšikov, ktorí chceli zistiť, čo sa v skutočnosti stalo s ich hrdinom. Objavili veľmi prekvapivé skutočnosti.

NOVÝ DISTRIBUČNÝ PROJEKT ASFK –  PÁSMO KRÁTKYCH FILMOV / SLOVAK SHORTS
NOVÝ DISTRIBUČNÝ PROJEKT ASFK – PÁSMO KRÁTKYCH FILMOV / SLOVAK SHORTS

ASFK pripravuje nový distribučný projekt – Pásmo krátkych filmov / Slovak shorts. Myšlienkou projektu je vytvoriť priestor a platformu na prezentáciu slovenskej krátkometrážnej a stredometrážnej produkcie (hrané, animované, dokumentárne diela) nie len na festivaloch, ale najmä v kinách a sprostrekdovať ju tak širokej verejnosti po celom Slovensku. Pôjde o selekciu toho najlepšieho, čo sa v tejto oblasti na Slovensku vytvorí v období uplynulých 12 mesiacov jednak na FTF VŠMU v Bratislave, na Akadémii umení v Banskej Bystrici ale aj v nezávislých producentských spoločnostiach. Takto koncipované pásma krátkych filmov určené pre prezentáciu širokému spektru divákov budú zaradené aj do dlhodobého projektu ASFK Filmy pre školy, kde si ich na špecializovaných projekciách pozrú za účasti tvorcov aj študenti stredných škôl. Prvé pásmo, ktoré pripravujeme už v lete prinesie zatiaľ filmy Výstava P. Begányiho a A. Kolenčíka, Hviezda A. Kolenčíka a Twins Petra Budínskeho.

JARNÝ PROGRAMOVACÍ SEMINÁR NA KRPÁČOVE / 7. – 9. JÚN

Blíži sa jarný programovací seminár zástupcov všetkých filmových klubov zaregistrovaných v ASFK. Pracovný program bude tradične spojený s poradou dramaturgov jednotlivých filmových klubov, program diskusií a projekcií bude súvisieť s hlavnou témou seminára (Lokálny marketing). Prebehne tiež premietanie filmových noviniek, ktoré ASFK ponúkne filmovým klubom v druhom polroku a súčasťou stretnutia budú aj lektorské úvody k filmom a odborné besedy. Podujatie sa koná na Krpáčove. ASFK organizuje porgramovacie semináre pravidelne dvakrát do roka, na jar a na jeseň, už dvadsať rokov – od roku 1993. Tieto pracovné stretnutia sú priestorom, v ktorom si prostredníctvom exkluzívnych uvedení filmov dramaturgovia vytvárajú dôležitý a aktuálny prehľad o pripravovaných filmoch a sú dôležitou edukačnou aktivitou v oblasti filmového umenia na Slovensku.

20. MFF FEBIOFEST PRINIESOL VÝZNAMNÉ ZMENY A VZBUDIL ZÁUJEM O SLOVENSKÝ FILM! 

Jubilejný 20. ročník Medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST 2013 trval od 15. marca do 14. apríla. Uviedol 129 filmov v štrnástich programových sekciách, ktoré v siedmich mestách, v jedenástich kinosálach a na 199 predstaveniach videlo 9328 divákov. Až 3597 divákov sa prišlo pozrieť na slovenské filmy, ktorých bolo v tohtoročnom programe 38 – hraných, dokumentárnych, animovaných, dlhometrážnych i krátkometrážnych. FEBIOFEST tento rok založil významnú tradíciu – Súťaž krátkych filmov krajín V4. V prvom ročníku boli ocenené tri tituly – víťazom sa stal poľský film Píšťalka (r. G. Zariczny), dve ceny poroty si odniesli slovenské filmy – Mesiac (r. O. Rudavský) a Cagey Tigers (r. Aramisova). Aj Cenu divákov v súťažnej sekcii získal slovenský hraný film Výstava Petra Begányiho a Andreja Kolenčíka. Jedným z najočakávanejších a zároveň najnavštevovanším titulom bol film, ktorý festival v Bratislave slávnostne otvoril – Môj pes Killer  Miry Fornay.

OD ZAČIATKU ROKA SME DO KÍN UVIEDLI SEDEM VÍŤAZOV PRESTÍŽNYCH FILMOVÝCH FESTIVALOV  A ĎALŠIE MEDZINÁRODNÉ HITY

OD ZAČIATKU ROKA SME DO KÍN UVIEDLI SEDEM VÍŤAZOV PRESTÍŽNYCH FILMOVÝCH FESTIVALOV A ĎALŠIE MEDZINÁRODNÉ HITY

Medzi štrnástimi medzinárodnými titulmi, ktoré ASFK uviedla do kín od januára do mája 2013 je sedem víťazných filmov z tých najvýznamnejších filmových festivalov. V kinách môžete práve teraz vidieť oscarové dielo Láska Michaela Hanekeho (o.i. Zlatá Palma MFF Cannes, Zlatý Glóbus, atď.), Cézar musí zomrieť – dielo bratov Paola a Vittoria Tavianiovcov (Zlatý medveď MFF Berlinale), víťaza MFF Rotterdam 2012 Klip celovečerný debut srbskej režisérky Maje Miloš; najnovší film dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga Hon, (nominácia na Zlatú Palmu a najlepší mužský herecký výkon Mads Mikkelsen MFF Cannes); Je to iba vietor Benedeka Fliegaufa (Strieborný medveď MFF Berlinale), Medvedík, r. Mads Matthiesena (Veľká cena za réžiu MFF Sundance) Anjelsky podiel, r. Ken Loach (Veľká cena poroty MFF Cannes a cena divákov MFF San Sebastian). A už 23. mája bude mať premiéru oscarový dokument Pátranie po Sugar Manovi Malika Bendjelloula. Ďalšie ocenené tituly, ktoré do kín prináša ASFK nájdete tu.

ASFK UVIEDLA V PRVOM POLROKU DO KÍN AŽ ŠESŤ SLOVENSKÝCH NOVINIEK

ASFK UVIEDLA V PRVOM POLROKU DO KÍN AŽ ŠESŤ SLOVENSKÝCH NOVINIEK

Od januára do mája sme okrem zahraničných titulov priniesly do filmových klubov a artkín celkovo 20 celovečerných hraných a dokumentárnych titulov – štrnásť zahraničných diel a až šesť z nových filmov bolo slovenských – všetky dokumentárne.Po uvedení filmu Krehká identita Zuzany Piussi sa s veľkým diváckym ohlasom stretol rodinný dokument Nový život Adama Oľhu, ktorý režisér osobne predstavil divákom v Bratislave spolu so svojou mamou, herečkou Janou Oľhovou a sestrami. Počas MFF Febiofest boli slávnostnými premiérami za účasti tvorcov uvedené filmy Najväčšie prianie českej režisérky Olgy Špátovej, Exponáty alebo príbehy z kaštieľa Pala Korca a dokument Tomáša Krupu Absolventi - sloboda nie je zadarmo. O týždeň bude mať premiéru už dlho očakávaný film režiséra a producenta Roberta Kirchhoffa Kauza Cervanová. V septembri uvedieme dlho očakávany hraný film Juraja Lehotského Zázrak.

ĎALŠIE ŠTYRI FILMOVÉ KLUBY SÚ ZDIGITALIZOVANÉ

ĎALŠIE ŠTYRI FILMOVÉ KLUBY SÚ ZDIGITALIZOVANÉ

Kino Mladosť – kamenné jednosálové kino v historickom centre Bratislavy je zamerané na náročného diváka, je členom ASFK a má filmový klub. V roku 2013 oslávi sté výročie vzniku a od apríla je plne zdigitalizované. Artkino Metro v Trenčíne patrí medzi prvých päť najnavštevovanejších filmových klubov v SR. Už sedem rokov sa o jeho dramaturgiu zloženú z prevažne európskych titulov úspešne stará občianske združenie LampART a darí sa mu. Kino prekonalo jeden zo svojich historických míľnikov a digitalizácia bude preň znamenať spestrenie dramaturgie a azda aj prísun nových divákov. Bratislavské kamenné kino s dvomi kinosálami, ktoré prevádzkuje a jeho dramaturgiu zabezpečuje Slovenský filmový ústav – Kino Lumière, ktoré nedávno získalo cenu slovenskej filmovej kritiky za „premyslenú a inšpirujúcu dramaturgiu“ bude mať už tento mesiac zdigitalizovanú kinosálu K1. Štvrtým kinom, ktoré prešlo modernizáciou kina technológiou E-cinema HD je Kino Tatra v Nitre.