Klubový film
Marec / 2013
NAJVÄČŠIE PRIANIE

Hrdinovia nového celovečerného dokumentu Olgy Špátovej sú po štyridsiatich rokoch komunizmu prvou dospelou generáciou, ktorá vyrastala v slobodnej spoločnosti. Mladých ľudí, zamýšľajúcich sa nad zdanlivo banálnou otázkou „Aké je tvoje najväčšie prianie?“ nakrúcala režisérka v školách, väzniciach, na demonštráciách, v mestách i na vidieku. Špátová využila vo svojom novom filme jedinečnú príležitosť porovnať hodnoty mladých ľudí s hodnotami dvoch predchádzajúcich generácií. Pracovala totiž aj s archívnymi zábermi z rovnomenných filmov svojho otca – klasika českého dokumentu Jana Špátu. Ten nakrútil svoje Největší přání I. z (1964) a Největší přání II. (1989) v historicky zlomových momentoch. Slávnostná premiéra filmu prebehne v rámci 20. MFF Febiofest 16. marca v Bratislavskom Kine Lumière za účasti tvorcov..

HON

Vrcholná psychologická dráma dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga, (spoluzakladateľa hnutia Dogma 95) prináša príbeh štyridsaťročného Lukasa (Mads Mikkelsen), ktorý sa nedávno rozviedol, pracuje v materskej škôlke a pomaly začína žiť nový život – má kamarátov, novú prácu, priateľku a skvelý vzťah s dospievajúcim synom. Porozvodovú idylu však naruší jedna náhodná, no o to desivejšia lož a obvinenie. Hon – spoločná mužská zábava sa stáva paralelou k nemilosrdnej štvanici na nevinného človeka. V snímke sa dokonale prepája realizmus s pôsobivou kamerou a excelentnými hereckými výkonmi. Mikkelsen (Adamove jablká, Kráľovská aféra, Jame Bond, atď.) získal za úlohu Lukasa ocenenie za najlepší herecký výkon v hlavne mužskej úlohe na MFF Cannes 2012. Snímka je zaradená aj do programu MFF Febiofest.

PREMIÉRA / 21.3. / JE TO IBA VIETOR

V roku 2008 sa v Maďarsku odohrala séria desivých rasových útokov na miestnu rómsku komunitu. Vyžiadala si šesť mŕtvych vrátane dvoch malých detí. Útočníci podpaľovali domy a strieľali brokovnicami na rodiny, ktoré sa snažili zachrániť útekom. Maďarský režisér Bence Fliegauf nakrútil o tom film, ktorý si z MFF Berlinale 2012 odniesol Strieborného medveďa. Zachytáva jeden deň v živote rómskej rodiny. Stmieva sa a strach mocnie. Je to iba vietor, čo obchádza ich dom? Fliegauf sa sústredí na vykreslenie napätia, ktoré ovláda spoločnosť a na fakt, že ohrození nie sú le tí, čo zneužívajú sociálny systém a nechcú sa prispôsobiť. Jednou z kľúčových zložiek Fliegaufových filmov je zvuk, na ktorom, rovnako ako na hudbe, sa k svojim projektom podieľa sám. Film uvedieme aj v sekcii Profil: Bence Fliegauf v programe MFF Febiofest.

JUBILEJNÝ 20. MFF FEBIOFEST 2013 SA ZAČNE 15. MARCA

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST 2013 sa začne 15. marca v Bratislave a potrvá do 14. apríla. Otvorí ho nový slovenský film MÔJ PES KILLER Miry Fornay, ktorá si zaň z prestížneho MFF Rotterdam odniesla hlavnú cenu a odštartuje mesiac trvajúcu oslavu artovej kinematografie a tradičnej kinokultúry na Slovensku. Program predstaví výnimočne bohatú skladbu 129 dlhometrážnych, krátkometrážnych, dokumentárnych, hraných i animovaných filmov v štrnástich programových sekciách. Po skončení bratislavskej časti sa dramaturgický výber programu od 22. marca postupne presunie do ďalších šiestich miest.

VÝROČNÉ CENY ASFK

Počas slávnostného otvorenia 20. MFF Febiofest 2013 budú 15. marca v Bratislave udelené piate Výročné ceny ASFK v štyroch kategóriách: najlepší klubový film za rok 2012, najlepší filmový klub za rok 2012 a výročné ceny za prínos svetovej kinematografii, za prínos klubovému hnutiu. Výročné ceny ASFK boli po prvýkrát udelené v roku 2009. Ide o ocenenie dlhoročnej činnosti filmového klubu s prihliadnutím na jeho dramaturgiu a celkovú činnosť; ocenenie pre film, ktorý bol v uplynulom roku najúspešnejším v klubovej distribúcii a o ocenenie osôb, ktoré svojou tvorbou a aktivitou dlhodobo prispievajú k šíreniu nekomerčnej kinematografie a rozširovaniu povedomia o nej. O tom, kto získa cenu ASFK rozhodujú hlasovaním zástupcovia filmových klubov zaregistrovaných v ASFK.

20. MFF FEBIOFEST 2013 / 15. marec. – 14. apríl / www. febiofest.sk

15.3. – 21.3. Bratislava Kino Lumière / Kino Mladosť / Artkino za zrkadlom / A4 – priestor súčasnej kultúry / FK 35_mm VŠMU / 22.3. – 27.3. Trenčín – Artkino Metro / 25.3. – 27.3. Banská Bystrica – FK v Múzeu SNP / 2. 4. – 6.4. Martin – Kino Strojár / 8.4. – 10.4 Prievidza – FK ´93 / 8.4. – 11.4. Trnava – Kino Hviezda / 10.4. – 14.4. Prešov Kino Scala

PROGRAMOVÉ SEKCIE: 1. Súťaž krátkych filmov krajín V4 / 2. Nový český a slovenský film / 3. Český a slovenský dokumentárny film / 4. Český televízny film / 5. Panoráma – ozveny európskych festivalov / 6. Kino-Ikon Plus (Filmový kabinet) / 7. Profil: Jiří Menzel / 8. Profil: Michael Haneke / 9. Profil: Bence Fliegauf / 10. Profil: Mira Fornay / 11. 20 rokov Slovenska / 12. Súčasný poľský film / 13. Klubový jukebox / 14. Zvláštne uvedenie: 50. výročie SFÚ

FEBIOFEST PREDSTAVUJE: SÚŤAŽ KRÁTKYCH FILMOV KRAJÍN V4

Nová programová sekcia Súťaž krátkych filmov krajín V4 je  pokračovaním jedného z najdôležitejších zámerov organizátorov Febiofestu – vytvárať kontinuálny priestor pre vzájomnú konfrontáciou slovenskej kinematografie s produkciou susedných krajín. V sekcii sa predstaví 20 filmov s dĺžkou do 30 minút, ktoré vznikli za uplynulých 24 mesiacov v krajinách vyšehradského zoskupenia (5 reprezentantov z každej krajiny). O tom, kto získa ocenenie spojené s finančnou prémiou rozhodne medzinárodná porota. Jeden zo súťažných filmov získa tiež Cenu divákov. Za Slovensko bude súťažiť päť kandidátov:  Výstava P. Begányiho a A. Kolenčíka, Mesiac O. Rudavského, Kabát P. Magáta, Kino svet M. Janičíka a Posledný autobus M. Snopeka a I. Laučíkovej.

FEBIOFEST PREDSTAVUJE: ŠTYRI PROFILOVÉ SEKCIE

Kto by rád prišiel na kĺb majstrovskému režisérskemu remeslu Michaela Hanekeho bude mať skvelú príležitosť pozrieť si deväť filmov v profilovej sekcii venovanej jeho tvorbe v priereze rokov 1989 až 2012. Je to iba vietor – najnovšie dielo maďarského režiséra – samouka Bencea Fliegaufa uvedieme v profilovej sekcii, ktorá predstaví aj jeho menej známe, ale nemenej zaujímavé tituly. Český herec, režisér a spisovateľ Jiří Menzel – to nie je len „kultová“ komédia Vesničko má středisková. Na veľkom plátne si diváci opäť spoločne vychutnajú dokopy devať filmov, ktoré sú významnou súčasťou Zlatého fondu česko-slovenskej kinematografie. Profil bude tiež venovaný slovenskej režisérke Mire Fornay. Uvedieme v ňom okrem snímky Môj pes Killer (2013) aj jej absolventský film z FAMU a debut Líštičky (2009).

FEBIOFEST PREDSTAVUJE: SÚŤAŽ KRÁTKYCH FILMOV KRAJÍN

Vo výnimočne bohatom  programe 20. ročníka MFF Febiofest sa predstaví aj to najkvalitnejšie a najnovšie z európskej artovej kinematografie z roku 2012. Diváci uvidia  napríklad víťazný film minuloročného MFF Benátky Pieta kórejského režiséra Kim Ki-Duka; víťazný film MFF Sundance 2012 dánsky debutový film M. Matthiessena Medvedík; španielsko-francúzsku snímku Snehulienka: Iný pohľad P. Bergera, ktorá získala Striebornú mušlu na MFF San Sebastian a až 10 sošiek španielskej národnej filmovej ceny Goya; či najnovší film maďarského režiséra I. Szabóa Za zatvorenými dverami.  V európskej „festivalovej“ sekcii uvedie Febiofest 14 európskych artových noviniek a jeden americký debut, ktorý bol v niekoľkých kategóriách nominovaný na Oscara – Divoké bytosti južných krajín B. Zeitlina.

FEBIOFEST PREDSTAVUJE: SÚŤAŽ KRÁTKYCH FILMOV KRAJÍN

Mimoriadne sugestívne dielo poľského divadelného a filmového režiséra, básnika a maliara Lecha Majewskeho Mlyn a kríž (2010) inšpirované maľbou Pietera Bruegela s Rutgerom Hauerom, Michaelom Yorkom a Charlotte Ramplingovou v hlavných úlohách príde tento všestranný umelec osobne predstaviť do Bratislavy  20. marca. Tento film bude jedným zo siedmich titulov, ktoré Febiofest predstaví v sekcii venovanej súčasnej poľskej kinematografii.  Diváci v nej uvidia napríklad poľského kandidáta na Oscara 2011 80 miliónov W. Kryzstka – politickú drámu, v ktorej sa umne spája akčný triler s čiernou komédiou; ale tiež film Róza (2011) W. Smarzowskeho, ktorý časopis Variety označil  za "takmer neznesiteľne brutálny a zároveň nezbaudnuteľne romantický”. Sám Smarzowski sa v súvislosti s dielom, ktoré prináša silný príbeh osudovej lásky na pozadí príbehu národa  zmietaného nacionalizmom (1945) ironicky označil  za tretieho z bratov Cohenovcov.

FEBIOFEST PREDSTAVUJE: SÚŤAŽ KRÁTKYCH FILMOV KRAJÍN

Divácka sekcia Klubový jukebox a Filmová noc s Febiofestom budú pre Asociáciu slovenských filmových klubov príležitosťou osláviť s divákmi 20. výročie založenia ASFK. Sami diváci si hlasovaním vybrali päť titulov z dvadsiatky najúspešnejších, ktoré ASFK v priebehu 20. rokov priniesla do kín. V sekcii Klubový Jukebox sa na želanie divákov opäť premietne už kultová dánska komédia  Adamove jablká (2005) A. T. Jensena, Tarkovského Zrkadlo (1975), či rumunská dráma 4 mesiace, tri týždne, dva dni (2007) C. Mungiu. 50. výročie založenia Slovenského filmového ústavu si zasa Febiofest uctí Zvláštnym uvedením filmu Panna Zázračnica Štefana Uhra, nakrúteným podľa rovnomennej novely mimoriadneho slovenského spisovateľa Dominika Tatarku, ktorého storočnicu narodenia si tento rok pripomíname.

FEBIOFEST PREDSTAVUJE: SÚŤAŽ KRÁTKYCH FILMOV KRAJÍN

FESTIVALOVÁ KAVIAREŃ A SPRIEVODNÉ PODUJATIA

V jednom z bratislavských festivalových kín A4 – priestor súčasnej kultúry, kde prebehne množstvo zaujímavých projekcií za účasti tvorcov, bude fungovať aj festivalová kaviareň. Príjemné alternatívne multikultúrne centrum bude miestom stretnutí medzi projekciami a diskusií po nich. Diváci tu nájdu všetky informácie o Febiofeste a jeho organizátoroch a zažijú niekoľko výnimočných podujatí – koncert, divadlo, krst knihy. Na divákov čaká aj Noc s Postřižinami a pravým postřižinským pivom! V Balassiho inštitúte – v maďarskom inštitúte v Bratislave bude verejnosti sprístupnená výstava maďarského filmového plagátu a prebehne tu medzinárodná diskusia Vyšehradský salón: možnosti produkcie, koprodukcie a distribúcia.

FEBIOFEST PREDSTAVUJE: SÚŤAŽ KRÁTKYCH FILMOV KRAJÍN

AŽ 38 SLOVENSKÝCH FILMOV V PROGRAME

Febiofest aj tento rok prinesie pestrú a bohatú ponuku z najnovšej slovenskej a českej filmovej tvorby. Až 38 filmov v programe bude slovenských a dominantnými časťami programu budú sekcie Nový český a slovenský film a Český a  slovenský dokumentárny film. Štyri slovenské filmy budú mať počas Febiofestu svetovú premiéru a uvedú ich tvorcovia: Výstava (P. Begányi, A. Kolenčík), Mesiac (O. Rudavský), Exponáty alebo príbehy z kaštieľa (P. Korec) a  Hodina dejepisu (D. Trančík).  Slovenskú premiéru bude mať okrem otváracieho filmu Môj pes Killer (r. M. Fornay) napríklad aj hraná koprodukčná poľsko-holandsko-rusko-slovenská snímka  Dozvuky W. Pasikowskeo (2012) a za účasti tvorcov prebehne aj distribučná premiéra dokumentu Absolventi / Sloboda nie je zadarmo (Tomáš Krupa, 2012). Sekcia 20 rokov Slovenska zasa zmapuje históriu samostatnej Slovenskej republiky posledných dvoch dekád – prostredníctvom šestnástich dokumentárnych filmov sa na Slovensko zadívame vo filmovom obraze v priereze dvadsiatich rokov samostatnosti.

HOSTIA 20. MFF FEBIOFEST

HOSTIA 20. MFF FEBIOFEST

Od 15. do 21. marca budú mať diváci Febiofest-u v Bratislave jedinečnú príležitosť stretnúť sa s tvorcami, ktorí im osobne predstavia svoje diela. Nový slovenský film Môj pes Killer uvedie režisérka Mira Fornay; do Bratislavy pricestuje  významný poľský režisér Lech Majewski a predstaví svoj film Mlyn a kríž; z Poľska príde tiež herec Krzysztof Czeczot a uvedie titul 80 miliónov (r. W. Krzyzsek). Ďalší poľský film v programe Si bohom uvedie jeho režisér Leszek Dawid. Mladá česká režisérka Olga Špátová príde na premiéru svojho anketového dokumentu Najväčšie prianie. Známy český dokumentarista Karel Vachek predstaví 199 minútovú projekciu filmu Tmář a jeho rod aneb slzavé údolí pyramid. Režisér Michal Dvořák predstaví film Občan K., Dušan Trančík spoločne s ďalšími tvorcami uvedú film Hodina dejepisu; režisér Palo Korec predstaví dokument Exponáty alebo príbehy z kaštieľa. Mladý slovenský režisér Tomáš Krupa uvedie film Absolventi / sloboda nie je zadarmo; Peter Begányi a Andrej Kolenčík uvedú krátky hraný film zo súťaže VýstavaOndrej Rudavský príde uviesť svoj experimentálny animovaný film Mesiac (tiež v súťaži). Všetky informácie nájdete na festivalovom webe.

DIVÁCI SI VYBRALI 5 KLUBOVÝCH HITOV: PREMIETNE ICH KLUBOVÝ JUKEBOX

Novou sekciou, ktorú predstaví 20. MFF Febiofest bude Klubový Jukebox – výber „šitý divákom na mieru“. V diváckom hlasovaní diváci sami rozhodli, že  z dvadsiatky najúspešnejších  filmov z klubotéky ASFK sa počas Febiofestu odpremieta päť najobľúbenejších titulov. Najviac hlasov získala dánska „klubová kultovka" Adamove jablká Andersa Thomasa Jenseho, nasledoval Turínsky kôň jedného z najdôležitejších maďarských fimárov súčasnosti Bélu Tarra; za ním hneď jeden z divácky najnáročnejších filmov Andreja Tarkovskeho Zrkadlo; ďalej rumunská dráma 4 mesiace, tri týždne, dva dni Cristiana Mungiu ocenená Zlatou Palmou na MFF Cannes 2007 a medzi piatimi klubovými hitmi je aj Dom obesenca Emira Kusturicu, azda najobľúbenejší Kusturicov film v našich končinách.