Klubový film
Január / 2013
PREMIÉRA / 10.1. / KREHKÁ IDENTITA

Prvá klubová premiéra v roku 2013 bola slovenská – Krehká identita Zuzany Piussi –  tretí film režisérky v distribúcii ASFK je práve v kinách. Tento titul sa stal podľa ankety denníka SME jednou zo šiestich filmových udalostí roka 2012. Hľadanie národnej identity často prináša konflikty, veľké emócie a nedá sa oddeliť ho od politiky. Extrémne prejavy tohto hľadania sa podujala zaznamenať v súčasnosti na verejnosti pozorne sledovaná dokumentaristka Zuzana Piussi (režisérka filmov Výmet, Babička, Nemoc tretej moci, Muži revolúcie, Od Fica do Fica, atď.). Vo svojej novej snímke sa zamerala na formovanie národnej identity Slovákov v ponímaní  vybraných reprezentantov národa. Verejná premiéra za účasti režisérky sa konala 9. januára v Kine Lumiere. Snímka získala cenu MFF Jeden svet v Bratislave pre najlepší slovenský dokument 2011/2012.

PREMIÉRA / 17.1. / KRÁĽOVSKÁ AFÉRA

Kráľovská aféra je príbeh vášnivej a zakázanej lásky, ktorá ovplyvnila celý národ. Reálna historická udalosť dlho čakala na filmovú podobu a napokon sa ju na plátno podarilo preniesť Dánovi Nikolajovi Arcelovi. Do hlavných úloh obsadil Madsa Mikkelsena a Aliciu Vikander. Vzťah medzi nemeckým lekárom pološialeného dánskeho kráľa Kristiána VII. a mladučkou kráľovnou Karolinou Matyldou Hannoverskou prepukol v 70. rokoch 18. storočia a vyvolal obrovský ohlas celej krajiny. Takmer celá Kráľovská aféra sa nakrúcala v Čechách. Snímku produkovala dánska spoločnosť Zentropa, ktorej spoluzakladateľom je Lars von Trier) a ktorá stojí za takými úspešnými filmami ako Melancholia, Bratia, Lepší svet, Antichrist a cca. 70 ďalších celovečerných filmov. Snímka získala Strieborného medveďa na MFF Berlinale 2012.

PREMIÉRA 24.1. / CÉZAR MUSÍ ZOMRIEŤ

V prísne stráženej rímskej väznici Rebibbia predstupuje pred publikum skupina väzňov, aby odohrala klasickú tragédiu – Július Cézar Williama Shakespeara. Po aplauze sa „herci" vracajú do ciel, aby si ďalej odpykávali mimoriadne tresty. Víťazný film MFF Berlinale 2012 nie je len filmovým záznamom divadelnej inscenácie. V autentickom prostredí – v tmavých celách, v úzkych chodbách a medzi dobre stráženými múrmi sa vďaka Shakespearovmu univerzálnemu jazyku prelínajú dávne intrigy, výhodné koalície i skutočné priateľstvá so životom miestnych väzňov. Matadori svetovej kinematografie bratia Tavianiovci strávili šesť mesiacov v jednej z najtvrdších talianskych väzníc, aby zaznamenali, ako sa niekoľko mužov pokúša prekročiť tieň trestanca. Zlatý medveď a Cena ekumenickej poroty MFF Berlinale 2012.

PREMIÉRA / 31.1. / KURA NA SLIVKÁCH

Najnovší film francúzskych tvorcov Marjane Satrapi a Vincenta Paronnauda je po mimoriadne úspešnom animovanom filme Persepolis (ktorý zozbieral desiatky ocenení po celom svete) ich druhým spoločným dielom, rovnako založeným na komiskovej predlohe. Dej perzského rozprávkového príbehu o láske sa odohráva v Teheráne v roku 1958. Najznámejšiemu hudobníkovi – Nasírovi Ali Khanovi v hádke manželka rozbije milované husle. Nasír stratí chuť žiť a tragédia ho napokon pripúta na lôžko. Rozhodne sa čakať na smrť. Sledujeme týždeň hlbokých snov, vízií a preludov z minulosti, ale i z budúcnosti, až kým nedôjde k odhaleniu šokujúceho tajomstva... Na pozadí osudu jedného človeka autori symbolicky vykresľujú príbeh národa, ktorému štát odoprel právo na identitu a bráni mu v  rozlete. Snímka bola nominovaná na Zlatého leva na MFF Benátky 2011.

FILMY Z PROJEKT-u 100 SI PRIŠLO POZRIEŤ VYŚE 14 TISÍC DIVÁKOV

18. ročník najväčšej putovnej prehliadky na Slovensku sa 31. decembra 2012 skončil. Výber desiatich výnimočných kinematografických diel si od začiatku septembra do konca decembra prišlo do takmer 40 kín po celej republike pozrieť vyše 14 tisíc divákov. Priaznivci filmového umenia mali tento rok posledný krát možnosť vidieť všetky tituly premietané na klasických premietačkách z 35mm kópií. Podstatou Projektu 100 je kontinuálna prezentácia diel zo Zlatého fondu svetovej kinematografie v konfrontácii s najnovšími filmami tvorcov, ocenených na najprestížnejších filmových festivaloch (MFF Cannes, MFF Benátky, MFF Berlín, atď. ). Projekt 100 je významnou súčasťou filmovej kultúry a vzdelávania na Slovensku a podporuje existenciu kamenných kín a filmových klubov.

KLUBOVÝ JUKEBOX – NOVÁ SEKCIA V RÁMCI JUBILEJNÉHO 20. FEBIOFESTU

Všetci diváci a priaznivci klubového filmu majú tento rok jedinečnú príležitosť podieľať sa s nami na tvorbe programu 20. ročníka Medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST – 2013.  Zahlasujte prostredníctvom FB profilu podujatia za svojich 5 "srdcoviek”, zostavte si divácku sekciu a možno práve vašich päť obľúbených filmov zahráme vo vašom obľúbenom kine. Jubilejný ročník Febiofestu sa bude konať v marci v ôsmich slovenských mestách. Top 20 ASFK: 4 mesiace, 3 týždne, 2 dni / Adamove jablká / Dvojaký život Veroniky / Sedem Samurajov / Dych / Markéta Lazarová / Muž bez minulosti / Slepé lásky / Melancholia / Nech vojde ten pravý/ Psycho / Prorok / Rekviem za sen / Samotári / Slnko v sieti / Turínsky kôň / Zrkadlo / Ty, ktorý žiješ / Dom obesenca / Kurz negatívneho myslenia

KTO STRATIL, NÁJDE. KTO NENÁJDE, ZOMRIE RECENZIA: KURA NA SLIVKÁCH

“Svojou hravosťou snímka zvádza ku generalizujúcemu označeniu – rozprávka. Umocňuje to postava tajomného rozprávača a jeho úvodné slová: „Jekí búd jekí nabúd“ (perzská obdoba zvratu „bolo, nebolo“) i prostredie niekdajšej bájnej Perzie. Príbeh životom sklamaného huslistu však ponúka viac ako iba sladký, páčivý príbeh na dobrú noc. Problémy, ktorým musí čeliť hlavný hrdina, majú osudový podtón. Najväčší otáznik stojí pred Nasírovou existenciou. Aký to má zmysel, ak človek nežije, iba prežíva?”

UMENIE FILMOVAŤ
RECENZIA: CÉZAR MUSÍ ZOMRIEŤ

“Za jednoduchým posolstvom, ktoré film núka, sa skrýva neuveriteľne dobrá práca režisérov Tavianiovcov s nehercami. Opakujúce sa melancholické a výrazné tóny trúbky vyvolávajú v spojení s nádherným čiernobielym obrazom kameramana Simoneho Zampagniho naliehavé otázky: Čo je umenie? Čo môže dať umenie ľuďom odsúdeným na život v prázdnej malej miestnosti? Čo môže dať umenie ľuďom odpísaným a žijúcim v izolácii na okraji spoločnosti?”

ASFK TENTO ROK OSLAVUJE DVADSIATE VÝROČIE ZALOŽENIA– PRIPRAVUJEME CELOROČNÚ FILMOVÚ OSLAVU

Občianske združenie ASFK vzniklo pred dvadsiatimi rokmi a zaoberá sa distribúciou artovej kinematografie na Slovensku. Okrem toho sa venuje metodickej asistencii, ktorú dlhoročne poskytuje filmovým klubom, vzdelávacím a a kultúrnym aktivitám. 20 rokov od vzniku ASFK uplynie presne v apríli, ale celý nadchádzajúci rok sa bude niesť v duchu tohto výročia. Bude to oslava filmových klubov – ako kultúrnych stánkov ponúkajúcich alternatívu k programu komerčných kín; oslava kvalitnej kinematografie; oslava samotných filmových tvorcov a oslava divákov, ktorí prichádzajú do kín, aby si okrem zábavy dopriali aj výnimočný filmový a kultúrny zážitok. Sledujte nás na FB a na našom webe.

FILMOVÝ KABINET
FILMOVÝ KABINET

Nový prehľadový cyklus o dejinách svetovej a slovenskej kinematografie, ktorého  domovským miestom sa od januára 2013 stáva bratislavské Kino Lumière nesie názov FILMOVÝ KABINET. Tvoria ho projekcie vybraných diel raného filmu, snímok pred i povojnového obdobia, nových vĺn a hnutí až po súčasnosť, spojené s výkladom filmu a odborným lektorským úvodom. Jeho cieľom je nielen ponúknuť divákovi znalosti atraktívnou formou, ale ako hovoria jeho lektori a dramaturgovia, filmový teoretik Michal Michalovič a filozof a estetik Juraj Oniščenko, predovšetkým „prebudiť v divákovi hlbšiu túžbu po vzdelaní a filme“.Prvý semester cyklu nesie názov od Zrodu po Kristove roky a potrvá do mája 2013. Je určený študentom stredných (aj) umeleckých škôl a študentom umenovedných VŠ odborov, návštevníkom filmových klubov, ale aj verejnosti.

LÁSKA, KRÁĽOVSKÁ AFÉRA A DIVOKÉ BYTOSTI JUŽNÝCH KRAJÍN – FILMY Z DISTRIBÚCIE ASFK, KTORÉ ZABOJUJÚ O OSCARA.
LÁSKA, KRÁĽOVSKÁ AFÉRA A DIVOKÉ BYTOSTI JUŽNÝCH KRAJÍN – FILMY Z DISTRIBÚCIE ASFK, KTORÉ ZABOJUJÚ O OSCARA.

Pravdepodobne najsledovanejšia filmová udalosť roka – 85. odovzdávanie cien Americkej filmovej akadémie (AMPAS) sa bude konať 24. februára 2013 v Hollywoode. Medzi nominovanými filmami sú tri tituly, ktoré slovenským divákom prinesie do kín ASFK už v prvom polroku 2013. Najviac nominácií – až päť – získalo najnovšie dielo žijúcej legendy európskeho filmu – Láska rakúskeho režiséra Michaela Hanekeho (premiéra v SR 7.2.). O Oscara – vytúženú sošku mnohých filmových tvorcov z celého sveta zabojujú však aj dánska Kráľovská aféra Nikolaja Arcela (premiéra v SR už 17.1.) a americký hraný debut len 30-ročného Benha Zeintlina Divoké bytosti južných krajín (premiéra v SR 18.4.). Tieto filmy sa budú uchádzať o ocenenia v kategóriách najlepší film, najlepšia réžia, najlepší cudzojazyčný film, najlepšia herečka v hlavnej úlohe, najlepší scenár a najlepší adaptovaný scenár.

KAŽDÝ POSLEDNÝ ŠTVRTOK V MESIACI – KINO-IKON PLUS UVÁDZA
PREUKAZY FK V PREDAJI

Nové preukazy člena filmového klubu na rok 2013 sú v predaji vo všetkých filmových kluboch v SR a ČR. Čo získate ak si tento preukaz zakúpite? Zľavu na všetky vstupenky do kina na klubové filmy. Zľavu vo vybraných kníhkupectvách na vybrané tituly. 15% zľavu v predajni Klapka.sk a zľavu na rôznych filmových podujatiach na Slovensku ale i v Čechách.