Klubový film
December / 2012
NAJLEPŠÍ EURÓPSKY FILM ROKA JE LÁSKA. DO KÍN PRÍDE 7. FEBRUÁRA.
NAJLEPŠÍ EURÓPSKY FILM ROKA JE LÁSKA. DO KÍN PRÍDE 7. FEBRUÁRA.

25. Európske filmové ceny už majú svojich laureátov. V sobotu 1. decembra si zo slávnostného udeľovania na Malte odniesla ocenenie pre najlepší film roka 2012 snímka jedného z najvýraznejších európskych tvorcov – Láska, rakúskeho režiséra Michaela Hanekeho. Zo šiestich nominácií premenila štyri na ocenenia. V najvýznamnejších kategóriách bolo tento rok nominovaných päť snímok z distribúcie ASFK. Štyri prinesieme do kín v roku 2013 a film Hanba S. McQueena (ceny za najlepšiu kameru a strih) už nájdu diváci v kinách teraz – v programe Projekt-u 100. Cenu v kategórii najlepší scenár získali T. Lindholm a T. Vinterberg za film Hon (r. T. Vinterberg, premiéra v SR 14.3.). Snímka Hasta la vista! (Come as you are) belgického režiséra Geoffrey Enthovena získala Cenu divákov (People´s Choice Award). Do slovenských kín ju uvedieme 2. mája. Do najužšieho výberu nominovaných diel sa dostala aj dokudráma bratov Tavianiovcov – Cézar musí zomrieť. Premiéru  v SR bude mať už 24. januára.

PROJEKT 100 MÁ ZATIAĽ 13 TISÍC DIVÁKOV! POPUTUJE EŠTE DO KONCA DECEMBRA. PRINÁŠAME VÁM PROGRAM NA POSLEDNÝ MESIAC

Bohémsky život Hanba • Rozchod Nadera a Simin • Čierna mačka, biely kocúr • Neha • Čierna venuša • Život Briana • V tme • Trainspotting • Chlapec na bicykli a jedenásty bonusový titul Upír Nosferatu – všetky tieto kinematografické klenoty majú diváci šancu vidieť ešte do 31. decembra v 23 kinách a filmových kluboch po celom Slovensku. Do najväčšej putovnej prehliadky v SR sa tento rok zapojilo 36 kamennných kín. Od septembra do konca novembra ich navštívilo 13 tisíc divákov! Projekt 100 už 18 rokov prináša na plátna kín filmy zo Zlatého fondu svetovej kinematografie ale aj najnovšie diela, ktoré  tvoria dejiny súčasnej kinematografie. Tento rok je posledným, kedy je všetkých jedenásť titulov premietaných výhradne z  35mm kópií. Decembrový program Projekt-u 100 nájdete tu.

UPÍR NOSFERATU – SYMBOLICKÁ ROZLÚČKA S  ROKOM PLNÝM KVALITNÉHO FILMOVÉHO UMENIA
UPÍR NOSFERATU – SYMBOLICKÁ ROZLÚČKA S  ROKOM PLNÝM KVALITNÉHO FILMOVÉHO UMENIA

18. decembra zakončí ASFK úspešný distribučný rok 2012 projekciou magického hororu – jedného z vrcholných diel nemeckého expresionizmu z roku 1922. Upír Nosferatu F. W. Murnaua tento rok oslavuje 90 rokov od prvého uvedenia na striebornom plátne. Projekcia diela v rámci tohto ročníka Projektu 100 bude zároveň na Slovensku jeho posledným verejným uvedením. Premietanie Upíra Nosferatu so sprievodným podujatím (stretnutie so slovenskými tvorcami a vianočný punč) spraví symbolickú bodku za rokom plným kvalitného filmového umenia, ktoré sa podarilo dostať na plátna mnohých slovenských kín. Jedno z nich, bratislavské kino Lumière sa profiluje na kultivovaný kultúrny stánok zameraný na náročného diváka. Projekcia Upíra Nosferatu v tomto kine bude na koniec roka kultovým filmovým zážitkom.

NAJNAVŠTEVOVANEJŠIE KLUBOVÉ FILMY  V ROKU 2012
NAJNAVŠTEVOVANEJŠIE KLUBOVÉ FILMY V ROKU 2012

S veľkým náskokom sa zatiaľ najnavštevovanejším filmom uplynulého distribučného roka ASFK stal poľský film mladého režiséra Jana Komasu Miestnosť samovrahov, inšpirovaný skutočným príbehom. Videlo ho zatiaľ takmer 7 tisíc divákov! Najnovšia snímka Akiho Kaurismäkiho Le Havre, ktorú diváci v kinách vidia spolu so slovenským animákom Posledný autobus (M. Snopek, I. Laučíková) je druhým najvyhľadávanejším filmom v kinách. Za nimi nasleduje Hanba Steva McQueena a Rozchod Nadera a Simin A. Farhadiho. Desiatku najúspešnejších titulov uzatvárajú filmy Poupata (r. Z. Jiráský), Melancholia (r. L. von Trier), Nevestinec (r. B. Bonello), Happy Happy (r. A. Sewitsky), Banksy – Exit Through the Gift Shop (r. Banksy). A medzi najväčšími diváckymi „ťahákmi“ spomedzi tohtoročných klubových noviniek, je aj slovenský film Až do mesta Aš.

KREHKÁ IDENTITA ZUZANY PIUSSI BUDE PRVOU PREMIÉROU ASFK V ROKU 2013

Národná identita často prináša konflikty, veľké emócie a nedá sa oddeliť ju od politiky. Extrémne prejavy jej hľadania sa podujala zaznamenať v súčasnosti v médiách pozorne sledovaná dokumentaristka Zuzana Piussi (režisérka filmov Babička, Nemoc tretej moci, Muži revolúcie, Od Fica do Fica, atď.). Vo svojej novej snímke Krehká identita sa zamerala na formovanie národnej identity Slovákov v očiach a cítení vybraných reprezentantov národa. Počas nakrúcania si kládla otázky ako: Prečo sa novodobé chápanie národa na Slovensku utápa v opakovaní a pretváraní starých legiend a mýtov, recitovaní štúrovských veršov? Akú podobu má súčasná národná identita Slovákov? Prečo nie je vidno moderné európske národovectvo? Ako prvý tento film uviedol Medzinárodný festival dokumentárnych filmov v Jihlave a 10. januára sa dostane do kín a filmových klubov po celom Slovensku.

TOHTOROČNÝCH VÍŤAZOV NAJPRESTÍŽNEJŠÍCH FILMOVÝCH FESTIVALOV UVIDIA DIVÁCI V KINÁCH UŽ ONEDLHO.
TOHTOROČNÝCH VÍŤAZOV NAJPRESTÍŽNEJŠÍCH FILMOVÝCH FESTIVALOV UVIDIA DIVÁCI V KINÁCH UŽ ONEDLHO.

Od januára do mája 2013 má ASFK pripravených pre slovenské kiná až 19 medzinárodných premiér. Budú medzi nimi aj štyri majoritné slovenské produkcie. Medzi takmer dvadsiatkou titulov je množstvo filmov, ktoré zožali mimoriadny ohlas na najprestížnejších filmových festivaloch a k divákom sa (stále aj na 35mm kópiách) dostanú také kinematografické skvosty posledného roka ako Láska (M. Haneke) – Zlatá palma MFF Cannes; Cena EFA pre najlepší európsky film 2012, atď. Hon (T. Vinterberg) – Najlepší herec (M. Mikkelsen) a nominácia na Zlatú palmu MFF Cannes; Cézar musí zomrieť (P. a V. Taviani) – víťazný film MFF Berlín; Medvedík (M. Matthiesen) – víťazný film MFF Sundance, či Klip (M. Miloš) – víťazný film MFF Rotterdam. Viac informácií o všetkých pripravovaných tituloch a dátumy premiér nájdete tu.

UVEDIEME ŠTYRI SLOVENSKÉ DOKUMENTY A JEDEN HRANÝ FILM
UVEDIEME ŠTYRI SLOVENSKÉ DOKUMENTY A JEDEN HRANÝ FILM

Hneď od začiatku budúceho roka budú mať diváci možnosť pozrieť si na veľkom plátne niekoľko nových slovenských filmov. 10. januára bude mať premiéru dokument Zuzany Piussi Krehká identita; vo februári príde na DCP, ale aj na 35mm kópiách do kín dlho očakávaný hraný film Juraja Lehotského Zázrak. Intímny dokument mladého režiséra Adama Oľhu Nový život, ktorý si z MFDF Jihlava odniesol Cenu divákov uvedieme do kín v marci. Kauza Cervanová Roberta Kirchhoffa oboznámi verejnosť s viacerými súvislosťami tohto zložitého prípadu (premiéra v marci) a ďalší slovenský dokumentárny film Exponáty – obrázky z kaštieľa P. Korca z prostredia domova dôchodcov v Stupave uvidia diváci v kinách od apríla.

DVA SLOVENSKÉ TITULY, KTORÉ ZABOJUJÚ O OSCARA, UVIEDLA V TOMTO ROKU DO KÍN ASFK
DVA SLOVENSKÉ TITULY, KTORÉ ZABOJUJÚ O OSCARA, UVIEDLA V TOMTO ROKU DO KÍN ASFK

Autorský celovečerný debut mladej slovenskej režisérky Ivety Grófovej Až do mesta Aš mal premiéru 13. septembra. Po úspešnom putovaní v súťažných i nesúťažných sekciách významných medzinárodných festivalov, z ktorých si odniesol niekoľko cien sa SFTA rozhodla vyslať ho ako slovenského kandidáta do boja o jedno z najprestížnejších medzinárodných filmových ocenení – cenu Americkej filmovej akadémie (AMPAS) – Oscar®. Animované dielo, ktoré vyvolalo mimoriadny záujem v zahraničí a z niekoľkých významných festivalov si odnieslo ocenenia pre víťazný titul – Posledný autobus Martina Snopeka a Ivany Laučíkovej je národným nominantom na Oscara v kategórii animovaný film.

PRIPRAVOVANÝ KINO-IKON – (NE)ZNÁME NOVÉ VLNY
PRIPRAVOVANÝ KINO-IKON – (NE)ZNÁME NOVÉ VLNY

Nové číslo časopisu Kino-Ikon, ktorý dvakrát do roka vydáva ASFK v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom vyjde začiatkom roka 2013. Bude sa venovať téme (Ne)známych nových vĺn a zároveň sa zameria na inšpiratívnu tému československej filmovej kritiky. 50. výročie vzniku kľúčových diel čs. filmovej novej vlny sa premietne v súbore textov pod dohľadom editora témy Petra Michaloviča. Pôjde však o nové pohľady na vybrané diela – slovenskí autori budú písať o českých filmoch a naopak. Kino-Ikon opäť doplní aj číslo časopisu FRAME – rovnako zamerané na analýzy u nás najmenej známych filmov novej vlny 60. rokov.

KAŽDÝ POSLEDNÝ ŠTVRTOK V MESIACI – KINO-IKON PLUS UVÁDZA
KAŽDÝ POSLEDNÝ ŠTVRTOK V MESIACI – KINO-IKON PLUS UVÁDZA

Už sa stalo tradíciou, že pravidelne, každý posledný štvrtok v mesiaci sa v kine Lumière premieta titul, ktorý približuje dejiny kinematografie a zároveň prináša zaujímavý obraz doby. Filmy vyberá redakcia časopisu Kino-Ikon a rovnako je nazvaná aj celá archívna sekcia, ktorá je už viac rokov súčasťou programu prehliadky Febiofest (marec-apríl 2013). Posledný decembrový štvrtok premietne kino Lumière sovietsky film Mimoriadna udalosť obvodného významu Sergeja Snežkina (1988). Jeho príbeh sa odohráva v roku 1981 a prináša kritiku deformácií brežnevovskej éry. Mladý kariérista – komsomolský káder vo funkcii si užíva všetky výhody plynúce z jeho postavenia. Mimoriadna udalosť ho na chvíľu zneistí, ale následne si poučený opäť nájde cestu.

PROGRAMOVACÍ SEMINÁR ASFK BOL INŠPIRATÍVNY A TVORIVÝ

V novembri prebehol ďalší celoslovenský programovací seminár zástupcov filmových klubov registrovaných v ASFK. V martinskom kine Strojár sa stretli kinári a dramaturgovia FK a prediskutovali aktuálnu zložitú situáciu kín na Slovensku. Dôležitou a prínosnou súčasťou programu bola prednáška Jakuba Nemečka z úspešne fungujúceho  pražského kina Aero na tému Kino dnes. Priniesla zaujímavé a konkrétne podnety a úvahy o tom, ako by mohlo fungovať moderné kamenné kino. Svoj dokument Krehká identita osobne predstavila klubistom Zuzana Piussi a dokumentárny film mladého tvorcu Adama Oľhu Nový život prišla predstaviť divadelná a filmová herečka Jana Oľhová s dcérami. O odborné úvody k premietaným filmom sa postaral Prof. Peter Michalovič. Výber ohlasov samotných dramaturgov FK na toto podujatie nájdete tu.

OD ZALOŽENIA ASOCIÁCIE SLOVENSKÝCH FILMOVÝCH KLUBOV UPLYNIE 20. ROKOV!
OD ZALOŽENIA ASOCIÁCIE SLOVENSKÝCH FILMOVÝCH KLUBOV UPLYNIE 20. ROKOV!

ASFK je občianske združenie, ktoré sa zaoberá distribúciou artovej kinematografie na Slovensku. Okrem filmovej distribúcie a metodickej asistenie, ktorú dlhoročne poskytuje filmovým klubom a vybraným kinám sa venuje edukačným a kultúrnym aktivitám. V apríli 2013 uplynie 20 rokov od vzniku ASFK. Nadchádzajúci rok sa bude niesť v duchu tohto výročia. Bude to oslava filmových klubov – ako kultúrnych stánkov ponúkajúcich alternatívu k programu komerčných kín; oslava kvalitnej kinematografie; oslava samotných filmových tvorcov a v neposlednom rade oslava divákov, ktorí podporujú kamenné kiná a vracajú sa do nich, aby zažili niečo výnimočné.