Klubový film
November / 2012
PREMIÉRA / 8.11. / LOVCI HLÁV

Do kín sa blíži nórsky klubový triler! Bolo len otázkou času, kedy sa na filmové plátno dostane niektorá z kníh veľmi úspešného nórskeho spisovateľa, autora detektívneho žánru Joa Nesbøa. Adaptácie sa dočkala jedna z jeho posledných kníh Lovci hláv. Roger Brown je podľa svojho názoru najlepší, ale najhoršie platený lovec hláv v Nórsku. Má všetko, čo si môže priať – úchvatný dom, za manželku krásnu galeristku... Žije však nad pomery a aby si udržal štandard kradne umelecké diela. Brilantne vystavaná detektívka s prvkami trileru, vtiahne diváka do deja od začiatku a až do konca srší napätím a nečakanými zvratmi.

PREMIÉRA 22.11. / MÁME PÁPEŽA

Z balkóna Baziliky Svätého Petra zaznie slávnostné Habemus Papam! Máme pápeža! Státisícový dav veriacich netrpezlivo čaká, no balkón ostáva prázdny.... Nanni Moretti o filme: Nikdy som nechcel, aby moje filmy opakovali to, čo už verejnosť aj tak vie.(...) Môj film je mojim pohľadom na môj Vatikán, na moju konklávu, na mojich kardinálov... Vo všetkých filmoch si uťahujem z ľavice a z celej našej generácie. Keď som mal 20, potom 30 a potom 40, uťahoval som si zo vzťahu medzi rodičmi a deťmi, zo sociálneho prostredia, zo školy i zo svetových filmov, takže si myslím, že je fér, že sa teraz vysmievam napríklad aj z psychoanalýzy. Na inteligentných a vtipných dialógoch založená snímka získala Zlatý Glóbus (2011) a v hlavných úlohách v nej excelujú Michel Piccoli a Jerzy Stuhr.

PREMIÉRA / 29. 11. / KONEČNÁ UPROSTRED CESTY

Andreas Dresen je nemecký režisér, ktorý nie je v našich končinách neznámy. Jeho snímky Siedme nebo (2008) a Whisky s vodkou (2009) sme priniesli do slovenských kín v predchádzajúcich rokoch. V novembri prichádzame s jeho najnovšou snímkou Konečná uprostred cesty. Dresen je ako režisér výnimočný svojim hlbokým záujmom o príbehy všedného dňa, ktorými sa mu darí pritiahnuť pozornosť medzinárodného publika. Sám sa pre nemeckú tlač vyjadril, že podľa neho je "kino miestom existenciálnych tém, podstatných vecí v živote." Vo svojej najnovšej snímke sa zaoberá veľmi podstatnou vecou v živote každého z nás – smrťou blízkeho človeka. Robí to mimoriadne citlivým, odvážnym a komorným spôsobom. Konečná uprostred cesty zďaleka nie je (len) o smrti. .

AŽ DO MESTA AŠ – NÁRODNÝ KANDIDÁT NA OSCARA

V novembri sa koná ďalší celoslovenský programovací seminár zástupcov filmových klubov registrovaných v ASFK. V martinskom kine Strojár, v ktorom dlhoročne pôsobí FK Alternatíva sa stretnú kinári a dramaturgovia FK, aby spoločne prediskutovali aktuálnu a zložitú situáciu kín na Slovensku. Súčasťou programu bude prednáška zástupcov českých kín Světozor a Aero na tému Kino dnes, ktorá prinesie zaujímavé podnety a úvahy o tom, ako by malo fungovať moderné kamenné kino. Pracovnú poradu doplnia projekcie noviniek z klubovej distribúcie s odbornými úvodmi. Programovací seminár je dôležitou súčasťou činnosti ASFK a jedinou kontinuálnou edukačnou aktivitou v oblasti dramaturgie a programovania filmových klubov na Slovensku. ASFK organizuje semináre pravidelne dvakrát do roka.

RECENZIA CHLAPEC NA BICYKLI JE AKO ZLÉ SVEDOMIE
NA MFF BRATISLAVA (9.-15.11.) UVIDÍTE VÍŤAZNÝ FILM Z CANNES ALE AJ SLOVENSKÉ NOVINKY

V programe blížiaceho sa medzinárodného filmového festivalu MFF Bratislava uvidíte v exkluzívnych predpremiérach také kinematografické skvosty ako Láska rakúskeho režiséra Michaela Hanekeho s Jeanom-Louisom Trintignanom v hlavnej úlohe, či Hon Thomasa Vinterberga. Hanekeho Láska získala na MFF Cannes 2012 Zlatú palmu, o ktorú sa uchádzala aj snímka Hon. Tá si napokon z najprestížnejšieho svetového festivalu odniesla cenu pre najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (M. Mikkelsen). Náš národný kandidát na Oscara – hraný film Až do mesta Aš, ktorý sa s veľkým úspechom prezentuje na zahraničných festivaloch a získava ocenenia bude uvedený v sekcii Made in Slovakia, rovnako ako najnovší dokument Zuzany Piussi Krehká identita, či snímka Největší přání 3 mladej českej dokumentaristky Olgy Špátovej. Štyri spomínané novinky uvedie ASFK do kín v prvom polroku 2013. Až do mesta Aš nájdete v kinách po celom Slovensku aj počas novembra.

VŠETKO O FILMOCH A PROGRAME TOHTOROČNÉHO PROJEKT-u 100

Ešte dva celé mesiace potrvá putovanie 18. ročníka edukatívnej filmovej prehliadky. V 36 kinách po celom Slovensku uvádza výber desiatich kinematografických skvostov, ktoré formujú dejiny svetového filmu. Prehliadka sa začala 6. septembra a potrvá až do 31. decembra. Navštívi tieto mestá: Bratislava, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Handlová, Humenné, Kežmarok, Kremnica, Levice, Lučenec, Malacky, Martin, Modra, Námestovo, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Pezinok, Piešťany, Prešov, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Sereď, Spišská Nová Ves, Šaľa, Trenčín, Trnava a Turčianske Teplice. Filmy z Projekt-u 100 doteraz videlo 10 tisíc divákov!

PREHLIADKA PROJEKT 100 PUTUJE ĎALEJ PO SLOVENSKÝCH KINÁCH

“Vo filme Konečná uprostred cesty to vyzerá tak, že režisér svojim postavám (a aj hercom, profesionálnym i naturščikom, s ktorými pri nakrúcaní využíval takzvanú riadenú improvizáciu) nielen rozumie, ale ich aj má rád. Natoľko rád, že im napriek krutému rozprávaniu dožičil aj príbehové chvíle oddychu, prihral im aj na konečnej stanici smiech (a nám divákom rovnako). Humor je totiž niekedy jediný spôsob, ako sa môžeme o existencii dozvedieť viac, lebo do istých komnát poznania sa s vážnou tvárou vstúpiť nedá.”

VŠETKO O FILMOCH A PROGRAME TOHTOROČNÉHO PROJEKT-u 100

Klapka – predajňa Slovenského filmového ústavu ponúka množstvo kvalitnej filmovej a filmologickej literatúry, DVD a časopisov. Nájdete tu však aj plagáty klubových filmov. Plagáty ku klubovým hitom ako Adamove jablká, 35 panákov rumu, Mlčanie Lorny, Control, Antikrist možno niekoho potešia ako originálne darčeky. Nakuknite do predajne Klapka.sk a s preukazom FK máte na nákup tovaru zľavu 15%.

NOVEMBROVÝ PROGRAM VYBRANÝCH FILMOVÝCH KLUBOV A KÍN

Okrem desiatich filmov, ktoré práve putujú po slovenských kinách v programe prehliadky Projekt 100 sa budú hrať aj staršie tituly z distribúcie ASFK, ktoré si netreba nechať ujsť. Po Zväčšenine, nakrútil slávny taliansky režisér Michelangelo Antonioni v USA svoje dnes už klasické dielo o strete rôznych generácií a životných hodnôt – Zabriskie Point. Soundtrack k filmu vytvorili také hviezdne kapely ako Pink Floyd, The Grateful Dead, či The Rolling Stones. Bude sa hrať aj nekonvenčná dánsko-islandská komédia o Danielovi, ľahko nezodpovednom graffiťákovi, ktorý sa jedného dňa zaľúbi do Franc, rovnako zmätenej dievčiny. Outsider je film o láske pre šťastne zaľúbených, nešťastne zaľúbených i pre tých čo zaľúbení nie sú. A ak ste ešte nevideli, nenechajte si ujsť Melancholiu Larsa von Triera – najúspešnejší klubový film minulého roka. Mnoho ďalších krásnych klubových filmov nájdete v programe kín a filmových klubov na tento mesiac.