Klubový film
Október / 2012
PREMIÉRA / 11. 10. / POLSKI FILM

Na plátna slovenských kín sa blíži najnovšie dielo českého autorského tímu – Marek Najbrt, Robert Geisler a Benjamin Tuček a ich spolutvorcov. Prinášajú nový žáner – reality film, v ktorom prichádzajú s manipuláciou, mystifikáciou a prekračujú tenké hranice medzi realitou a fikciou. Predchádzajúce snímky tejto trojice – Mistři (3 České levy) a Protektor (6 Českých levov) zožali divácky úspech doma i v zahraničí. V novom projekte Polski film si štyria známi českí herci Matonoha, Liška, Daniel a Polášek splnili dávny sen zo študentských čias – nakrútiť spoločný film. O hudbu sa postaralo už renomované zoskupenie Midi Lidi (Český lev za hudbu k filmu Protektor.)Já si často říkám, že napodobovat jiný lidi a jejich charaktery je divný. Ale hrát sám sebe mi přišlo až úchylný. Během natáčení jsem se začal ztrácet. Nevěděl jsem, jestli hrát, že hraju, nebo hrát, že nehraju, anebo nehrát vůbec..." Pavel Liška. Na slávnostnú premiéru filmu za účasti tvorcov a hereckých predstaviteľov 11. 10. v bratislavskom kine Lumière budú lístky v predaji aj pre verejnosť.

PREMIÉRA / 18.10. / MUSÍME SI POHOVORIŤ O KEVINOVI

Adaptácia románu Lionel Shriverovej sa stala jednou z filmových udalostí roku 2011 pre brilantne odosobnenú vizuálnu stránku filmu a strhujúci výkon Tildy Swinton. Režisérka Lynne Ramsay sa špecializuje na závažné psychologické drámy a je pokladaná za jeden z najväčších britských talentov súčasnosti. V roku 2007 ju denník The Guardian v článku 40 najlepších svetových režisérov umiestnil na 12 miesto. Tentokrát prináša na plátna kín príbeh matky Evy (Tilda Swinton), ktorá tesne po pôrode zistí, že v jej vzťahu so synom niečo nie je v poriadku. Film bol okrem viacerých prestížnych ocenení nominovaný na Zlatú palmu (MFF Cannes 2011).  Ďalšie ocenenia: Európska filmová cena 2011–Tilda Swinton (najlepšia herečka), British Independent Film Award 2011- najlepšia réžia, MFF Londýn 2011 – najlepší film, Nominácia na Zlatý glóbus 2011.

RECENZIA: MUSÍME SI POHOVORIŤ O KEVINOVI

„Režisérka Lynne Ramsay pochází ze Skotska, kde získala i své vzdělání, nicméně pro její kariéru bylo zásadní jiné místo. Byl to filmový festival v Cannes, který jí vynesl dvě ceny poroty za krátkometrážní filmy Kill the day (Velká Británie, 1996), Small Death (Velká Británie,1996) a za svůj celovečerní debut Ratcatcher (Velká Británie,1999) obdržela cenu British Independent Film Award. Svým nejnovějším režisérským počinem-adaptací světově uznávané a velmi dobře prodávané knihy Musíme si promluvit o Kevinovi (Lionel Shriverové) potvrdila, že zářící festivalové dítě i po devítileté pauze neztratilo nic ze svého řemeslného umu, ve kterém nadále rozvíjí svůj podmanivý vizuální styl. Musíme si promluvit o Kevinovi uspokojí hlavní proud diváků stejně tak jako ty, co hledají náznak originální práce s filmovým řemeslem, které nízkorozpočtové filmy Lynne Ramsay bezesporu obsahují. Na filmu se mimo hereckých zvučných jmen Hollywoodu podílel i cenami ověnčený kameraman Seamus McGarvey (Hodiny, Pokání) a producent filmu Steven Soderbergh“...

AŽ DO MESTA AŠ – NÁRODNÝ KANDIDÁT NA OSCARA

13. septembra uviedla ASFK do kín autorský celovečerný debut mladej slovenskej režisérky Ivety Grófovej. Jej silný príbeh o Dorotke, ktorá sa vplyvom vlastných rozhodnutí konfrontuje s tvrdou realitou v najzápadnejšom českom meste Aš zaujal akademikov združených v Slovenskej filmovej a televíznej akadémii natoľko, že sa rozhodli vyslať ho do boja o jedno z najprestížnejších medzinárodných filmových ocenení. O Oscara zabojuje sociálna dráma, ktorá mala medzinárodnú premiéru na MFF Karlove Vary 2012 v súťažnej sekcii na Východ od Západu, bola otváracím filmom MFF Cinematik a slovenskí diváci ju práve teraz nájdu v programe kín po celom Slovensku.

PREHLIADKA PROJEKT 100 PUTUJE ĎALEJ PO SLOVENSKÝCH KINÁCH

18. ročník najväčšej edukatívnej putovnej prehliadky je v plnom prúde. Po 32 slovenských mestách práve putuje desať výnimočných filmových diel a jedenásty archívny špeciál. Prehliadka potrvá do 31. decembra. V Bratislave a v niektorých ďalších mestách prebiehajú vybrané projekcie s lektorskými úvodmi, o ktoré sa starajú  známi filmoví vedci, novinári, tvorcovia, či  dramaturgovia filmových klubov. Diváci  majú príležitosť dozvedieť sa o filmových skvostoch viac a v  nových súvislostiach.  A každý pondelok dostanú tí, čo si v bratislavskom Kine Lumière zakúpia dva lístky na ľubovoľný film z prehliadky Projekt 100 časopis Týždeň zdarma!

VŠETKO O FILMOCH A PROGRAME TOHTOROČNÉHO PROJEKT-u 100

Vnímanie filmov sa zmenilo. Zásadné diela svetovej kinematografie, staré i nové, si môžete stiahnuť za pár minút z internetu. Filmy, ku ktorým sme donedávna ešte nemali prístup, sa predávajú na DVD ako príloha k denníkom a my si ich osamelo púšťame na svojich počítačoch. Nestretávame sa, nerozprávame sa o nich. (...) Filmové kluby nám stále ponúkajú možnosť vrátiť sa do kina a individuálny zážitok zdieľať s ďalšími nadšencami v publiku. Vo svojej dramaturgii Projekt 100 sprítomňuje minulosť a zároveň sa snaží prostredníctvom nových filmov anticipovať budúcnosť kinematografie.“  Martin Šulík. Všetko, čo potrebujete vedieť o filmoch v programe Projekt-u 100 si prečítate v špecializovanom septembrovom vydaní mesačníka Film.sk.

RECENZIA CHLAPEC NA BICYKLI JE AKO ZLÉ SVEDOMIE

„Sú filmy, ktoré očaria celý svet bez ohľadu na to, aké sú iluzórne či štylizované. Je skrátka také ľahké zamilovať si ich, že divák nad nejakými drobnými nepresnosťami rád privrie hoc aj obe oči. Potom sú filmy ako Chlapec na bicykli. V poctivom kopírovaní reality ich nik neprebije, možno však aj práve preto nie je také ľahké vytvoriť si k nim bezpodmienečne kladný vzťah. Chlapca na bicykli pred rokom ocenili druhou najprestížnejšou cenou festivalu v Cannes - Grand Prix. Teraz sa v rámci Projektu 100 vydáva na svoju púť po slovenských kinách.“

JURAJ LEHOTSKÝ DOKONČUJE ZÁZRAK
JURAJ LEHOTSKÝ DOKONČUJE ZÁZRAK

Do slovenských kín sa budúci rok dostane nový hraný film Juraja Lehotského (režiséra úspešnej snímky Slepé lásky) – Zázrak. Jeho druhý celovečerný film prináša príbeh 15-ročnej Ely, ktorá sa dostane do polepšovne, túži milovať, no nie je jej to dovolené. Napriek všetkým zákazom sa rozhodne žiť naplno. Život často nie je to, čo chceme, ale to, čo práve žijeme a niekedy je to trápenie. Keď je najhoršie, treba veriť v zázrak. Distribučná premiéra filmu Zázrak je naplánovaná na 28. februára 2013.

VYŠIEL NOVÝ KINO-IKON
VYŠIEL NOVÝ KINO-IKON

Vo vybraných kníhkupectvách  a v predajni Klapka už v týchto dňoch nájdete čerstvé tohtoročné vydanie časopisu pre vedu o filme a pohyblivom obraze Kino-Ikon. Číslo  1/2012 je monotematické a venuje sa normalizácii a filmu. Obsah tvoria príspevky českých a slovenských historikov a kritikov, ktoré odzneli na konferencii Katedry audiovizuálnych štúdií bratislavskej VŠMU pod názvom Normalizácia v (česko)slovenskej kinematografii (december 2011). Autormi sú Václav Macek, Jelena Paštéková, Juraj Mojžiš, Luboš Ptáček, Eva Filová, Zdeněk Hudec, Martin Ciel a Jadwiga Hučková. Súčasťou Kino-Ikonu je študentský časopis Frame, ktorý tiež prináša analýzy filmov normalizačného obdobia domácej kinematografie.

ZVLÁŠTNE UVEDENIA FILMOV Z PROJEKT-u 100
VYŠIEL ZBORNÍK TEXTOV MINORITY A FILM

Zaujímavé odborné čítanie ponúka zborník príspevkov zo 14. ročníka česko-slovenskej filmologickej konferencie Minority a film (október 2011). Venuje sa zobrazovaniu minorít vo filme v kontexte stredoeurópskeho priestoru. Dvadsať slovenských a českých filmových teoretikov a historikov v ňom ponúka kritické analýzy domácich a svetových diel z rôznych uhlov pohľadu na túto spoločensky dôležitú tému. Zborník vydáva ASFK a Slovenský filmový ústav. Konferencia sa ideovo zamerala na analýzu umeleckých spôsobov zobrazovania národnostných menšín a historických udalostí, ale zároveň otvorila priestor pre úvahy o širokom spektre kultúrnych, spoločenských i geopoliticky vzdialených menšín. Zborník nájdete v predajni Klapka a vo vybraných kníhkupectvách.

SLOVENSKÉ FILMOBRANIE V PRIEVIDZI (16.-18. 10.)
SLOVENSKÉ FILMOBRANIE V PRIEVIDZI (16.-18. 10.)

Dramaturgovia filmového klubu FK ´93 v Prievidzi organizujú tento rok už šieste pokračovanie prehliadky slovenských filmov – Slovenské filmobranie. Ich zámerom je predstaviť širokému okruhu divákov, stredoškolskej mládeži a členom filmového klubu v priebehu troch dní niekoľko starších i najnovších slovenských filmov za účasti filmových odborníkov a významných osobností. Dramaturgia aj tento rok pozostáva z troch blokov - pocta hereckej osobnosti, ktorá nie je na výslní slovenského filmu, no napriek tomu ma významné miesto v slovenskej kinematografii (doteraz Marián Filadelfi, Augustín Kubán,Ivan Palúch, Jozef Dóczy, Július Vašek) – tento rok Viliam Polónyi. Druhý blok je venovaný súčasnej slovenskej kinematografii a tretí pripomína neprávom zabudnuté filmy, ktoré si zaslúžia znovuuvedenie na filmové plátna. FK ´93 bol na základe hlasovania dramaturgov FK združených v ASFK ocenený Výročnou cenou ASFK pre najlepší filmový klub roka 2010.

PROGRAM PROJEKTU 100

Okrem filmov z prehliadky Projekt 100, ktoré aktuálne nájdete v programe 36 kamenných kín a filmových klubov po celom Slovensku sa budú hrať aj staršie tituly z distribúcie ASFK, ktoré si netreba nechať ujsť. V bratislavskom kine Lumière uvidia diváci napríklad Vytie Roba Epsteina – originálnu filmovú víziu rovnomennej slávnej beatnickej básne Allena Ginbserga. V trnavskom FK Naoko zasa premietnu groteskne ladenú dánsku drámu Ukrutne šťastní so žánrovými odbočkami ku kriminálke, westernu či hororu, s originálnym vykreslením temnej atmosféry, ktorá obostiera podivne vyšinutú komunitu. Kino centrum Snina bude mať tiež zaujímavú dramaturgiu: odpremieta Kráľovstvo zverstiev, Melancholiu, Nórske drevo, či Turínskeho koňa.