Klubový film
Júl / 2012
ZVLÁŠTNE UZNANIE POROTY SI Z ART FILM FESTU ODNIESOL MEDVEDÍK
ZVLÁŠTNE UZNANIE POROTY SI Z ART FILM FESTU ODNIESOL MEDVEDÍK

Jedna z našich najnovších akvizícií – dánska snímka Medvedík, ktorá príde do kín v prvých mesiacoch budúceho roka sa v predpremiére predstavila na Art Film Feste. A hneď s úspechom. Táto civilná a nevtieravá psychologická štúdia mladého debutujúceho režiséra Madsa Mathiessena zaujala aj na tohtoročnom MFF v Sundance, kde získala cenu za najlepšiu réžiu. V roku 2007 mal v Sundance svetovú premiéru krátky film Dennis, ktorý sa stal predobrazom úspešného Medvedíka. Obsadením nehercov do príbehu o veľkom chlapovi s mäkkým srdcom sa Mathiessenovi podarilo v jeho prvotine dosiahnuť nezvyčajnú autenticitu. Ocenenie za ASFK prevzal člen výkonného výboru a dramaturg ArtKina Metro v Trenčíne Braňo Hollý.

HANEKEHO LÁSKA EXKLUZÍVNE NA SLOVENSKU
HANEKEHO LÁSKA EXKLUZÍVNE NA SLOVENSKU

ASFK sa podaril husársky kúsok – v spolupráci s Art Film Festom priniesla exkluzívne, prvé zahraničné uvedenie najnovšieho filmu rakúskeho tvorcu Michaela Hanekeho, len mesiac po medzinárodnom úspechu na prestížnom MFF v Cannes! Diváci mali tak výnimočnú príležitosť (ešte pred francúzskou premiérou) vidieť najnovšie dielo majstra Hanekeho, ktoré predstavil režisérov dvorný producent Veit Heiduschko. Dielo, ktorému medzinárodná porota v Cannes udelila Zlatú palmu sa do slovenských kín dostane začiatkom budúceho roka.

SLOVENSKÝ FILM AŽ DO MESTA AŠ V SÚŤAŽI MFF KARLOVE VARY

Slovensko–česká snímka mladej slovenskej režisérky Ivety Grófovej Až do mesta Aš sa práve v týchto dňoch uchádza o ocenenie v súťažnej sekcii 47. ročníka prestížneho MFF Karlovy Vary Na východ od Západu, ktorá hľadá talenty medzi tvorcami zo strednej a východnej Európy. Medzinárodnú premiéru bude mať na tomto významnom festivale dráma sledujúca osudy rómskej dievčiny Doroty, ktorá po maturite oddíde za prácou do západočeského Ašu. Obsadením nehercov a využitím autentických, dokumentaristických záberov sa režisérke podarilo dosiahnuť  značnú surovosť a maximálnu pôsobivosť snímky.  Premiéra v SR 13. septembra.

LIŠKA, MATONOHA, DANIEL A POLÁŚEK SI ZAHRALI V POLSKOM FILME

Najnovší počin českého režiséra Marka Najbrta (Mistři - 3 České levy, Protektor- 6 Českých levov) –  Polski film – práve súťaží o Krištálový glóbus  na MFF Karlove Vary. Najbrt a jeho scenáristický tím tentokrát prichádzajú s reality filmom. Pohrávajú sa s manipuláciou, mystifikujú a prekračujú hranice medzi fikciou a realitou a to všetko len preto, aby splnili kamarátom veľký sen –  Matonoha, Liška, Daniel a Polášek konečne nakrútili spoločný film! Hrajú v ňom, “hrajú” sami seba a sú sami sebou.  Pavel Liška sa k projektu vyjadril takto:  "Já si často říkám, že napodobovat jiný lidi a jejich charaktery je divný. Ale hrát sám sebe mi přišlo až úchylný. Během natáčení jsem se začal ztrácet. Nevěděl jsem, jestli hrát, že hraju, nebo hrát, že nehraju, anebo nehrát vůbec..." Polski film je nie len o tom. Premiéra v SR 11. októbra!

PROGRAM VYBRANÝCH FILMOVÝCH KLUBOV A KÍN NA JÚN

V programe filmových klubov a kín nájdete tento mesiac okrem čerstvo uvedených premiérových titulov aj staršie kúsky z klubotéky ASFK. V sparnom júli sa diváci budú môcť schladiť napríklad pri filmoch Whisky s vodkou, 35 panákov rumu, Panika v mestečku, Nech vojde ten pravý, či Na sever a mnoho iných. Hľadajte v programe filmového klubu a kina vo vašom meste. http://www.asfk.sk/program-fk

DO KÍN SA BLÍŽI OLIVER TATE

"Bývam rád sám, pretože tak mám čas premýšľať. Mama sa mi zdôverila, že keby vypukol požiar, zachránila by najprv mňa, a nie otca, ale mala by výčitky. Otec hovoril, že by v takom prípade najskôr zachránil mamu, aby boli dvaja a mali väčšiu šancu, že zachránia aj mňa. Ťažko sa v tom vyznáte, obzvlášť keď máte pätnásť a musíte riešiť ďalšie zásadné otázky ako: Je správne zabiť najskôr Jordaninho psa, aby sa potom lepšie vyrovnala s predpokladanou smrťou svojej matky? Alebo absolútne kľúčové: Dá mi Jordana skôr ako bude plnoletá? Viem, že keď budem mať 38, bude mi to všetko jedno. Ale ja som tu práve teraz!" Oliver Tate. Premiéra v SR už 2. augusta!

LETNÉ SÚŤAŽE O LÍSTKY
LETNÉ SÚŤAŽE O LÍSTKY

Sledujte nás na sociálnej sieti – okrem čerstvých informácií o letných premietaniach našich filmov v kinách po celom Slovensku a odkazov na zaujímavé články, podujatia, fotky, recenzie a rozhovory tu nájdete aj akčné súťaže o lístky do kina. Vždy na jednu projekciu, pre dve osoby. Nenechajte si ujsť príležitosť stráviť niektorý z dlhých letných večerov s našimi filmami .

TOHTOROČNÝ PROJEKT 100 PRINESIE JEDENÁSTY ŠPECIÁL

Už 18. ročník edukatívnej putovnej filmovej prehliadky prinesie ďalší výber desiatich kinematografických diel, ktoré formujú dejiny svetového filmu. Tento rok však prinesieme aj jedenásty titul – špeciál Projektu 100 – bude ním Upír Nosferatu F. W. Murnaua z roku 1922. Prehliadka sa začne 6. septembra, potrvá do konca roka a za takmer štyri mesiace predstaví divákom po celom Slovensku okrem špeciálneho jedenásteho titulu desať týchto skvostov: Bohémsky život / Čierna mačka, biely kocúr / Hanba Trainspotting / Čierna Venuša / Chlapec na bicykli / Život Briana / Neha / V tme / Rozchod Nadera a Simin

JE TO IBA VIETOR
JE TO IBA VIETOR

Benedek Fliegauf je dnes jedným z najuznávanejších maďarských režisérov. Neštudoval filmovú školu, no jeho filmy získavajú významné ocenenia. Debut Húština získal Cenu kritikov na Maďarskom filmovom týždni, Díler (Dealer, 2004) Cenu FIPRESCI na festivale v Mar del Plata, Mliečna dráha (Tejut, 2007) Zlatého leoparda z MFF v Locarne. Jeho  Lono (2010) s Evou Green v hlavnej úlohe sa práve hrá v slovenských kinách. Podarilo sa nám získať aj jeho najnovšie dielo – film Je to iba vietor inšpirovaný skutočnými sériovými vraždami v Maďarsku a pogromom na Rómov, ktorý zobrazuje atmosféru plodiacu nezmyselné násilie. Na Berlinale 2012 získala snímka Veľkú cenu poroty a Filmovú cenu Amnesty International. V slovenských kinách začiatkom budúceho roka. 

KLIP

Ďalšou novou akvizíciou pre slovenské kiná je „rázny, rebelský, autentický, úprimný film so silným odkazom, využívajúci moderné prostriedky na úderné vyobrazenie mobilovej generácie, ktorá zachytáva svoje životy prostredníctvom fotografií z mobilov. Emocionálne narušná hlavná hrdinka z nekompletnej rodiny v nefunkčnej spoločnosti. Klip vyvoláva mnoho otázok, no neprináša žiadne odpovede.“ Takto zhodnotila medzinárodná porota výnimočný debut mladej srbskej režisérky Maji Miloš, ktorý si zo 41. ročníka MFF Rotterdam odniesol víťazného Tigra. Dynamický a znepokojujúci portrét premárnenej mladosti je nakrútený moderne, rýchlo, extrémne. Niekedy sa dostáva na hranicu porna, inokedy je psychodrámou. Pod povrchom ide však o zložitú dramatickú metaforu dnešného sveta. V slovenských kinách začiatkom budúceho roka. 

CÉZAR MUSÍ ZOMRIEŤ
CÉZAR MUSÍ ZOMRIEŤ

Július Cézar sa končí, herci zožnú potlesk a opúšťajú scénu –  vracajú sa do ciel prísne stráženého nápravného ústavu Rebibbia v Ríme. Shakespearov univerzálny jazyk pomáha i tu pochopiť význam priateľstva, zrady, moci, podvodu a násilia... Talianska väzenská dokumentárna dráma vyše 80-ročných bratov Tavianiovcov, ktorá pribudla do plánu premiér ASFK na rok 2013 si z tohtoročného Berlinale odniesla Zlatého medveďa za najlepšiu snímku a Cenu Ekumenickej poroty. Ich dielo nebazíruje na zločinoch, ktoré väzni spáchali v skutočnom živote, ponúka paralely medzi klasickou, nesmrteľnou drámou a hodnotami súčasného sveta. V slovenských kinách a divadlách začiatkom budúceho roka.

NA DOCU TALENTS FROM THE EAST V KARLOVÝCH VAROCH  PIUSSI PREDSTAVILA SVOJU KREHKÚ IDENTITU

Významný festival dokumentárnych filmov Jihlava predstavuje v rámci programu práve prebiehajúceho MFF Karlove Vary najpozoruhodnejšie pripravované východeurópske dokumenty. Svoj najnovší projekt Krehká identita tu predstavila slovenská režisérka Zuzana Piussi. Jej autorskú snímku o patrání po tom, aká vlastne je naša národná identita prinesieme do kín už 25. októbra! V oficiálnom programe MFF Karlove Vary je viacero filmov, ktoré ASFK onedlho prinesie do slovenských kín: Polski film (hlavná súťaž) / Až do mesta Aš (súťažná sekcia Na východ od západu) / Láska / Cézar musí zomrieť / Je to iba vietor / Klip.