Klubový film
Jún /2012
PREMIÉRA / 28.6. / LONO

Eva Green sa v úlohe mladej Rebeccy vracia do domu starého otca na chladnom anglickom pobreží, kde pred rokmi prežila svoju prvú detskú lásku. Tommy zomrie pri autonehode a Rebecca sa rozhodne pre umelé oplodnenie s klonovanou ľudskou DNA. Celý život čelí dôsledkom svojho kontroverzného rozhodnutia. Benedek Fliegauf je jedným z najzaujímavejších európskych režisérov súčasnosti. Nevyštudoval filmovú školu, ale pracoval ako asistent réžie v televízii a postupne sa dostal k vlastnej réžii, scenárom, scénografii a k práci so zvukom. Jeho filmy sa vyznačujú progresívnou prácou s filmovým obrazom, prepracovaným použitím zvuku, ktorý má v diele rovnocennú úlohu ako obraz.

PRINESIEME VÁM HANEKEHO LÁSKU A ĎALŠIE OCENENÉ FILMY Z  CANNES
PRINESIEME VÁM HANEKEHO LÁSKU A ĎALŠIE OCENENÉ FILMY Z CANNES

Zlatú palmu zo 65. ročníka jednej z najprestížnejších filmových udalostí roka – Medzinárodný filmový festival v Cannes – si odniesol rakúsky tvorca Michael Haneke. Jeho snímka Amour (Láska) s Jean-Louis Trintignantom, Emmanuelle Riva a Isabelle Hupert v hlavných úlohách, si jednoznačne získala medzinárodnú porotu, novinárov i divákov. Nebude to však jediný ocenený film z Cannes, ktorý sa dostane do slovenskej distribúcie. Diváci sa už teraz môžu tešiť aj na Lov (Jagten/The Hunt) Thomasa Vinterberga (najlepší mužský herecký výkon, Mads Mikkelsen), na Post Tenebras Lux – najnovšiu snímku mexického režiséra Carlosa Reygadasa (cena za najlepšiu réžiu) a to nie je všetko! O ďalších ocenených tituloch nájdete už onedlho informácie na našom webe a na FB.

DUST AND GLITTER – ĎALŚÍ SLOVENSKÝ ANIMÁK V NAŚEJ DISTRIBÚCII

Jediný český film, ktorý sa tento rok dostal do výberovej sekcie Forum na 62. ročníku prestížneho Berlinale Príliš mladá noc je v kinách od 30. mája. Premieta sa s novým jedenásťminútovým slovenským animovaným filmom Dust and Glitter Michaely Čopíkovej a Veroniky Obertovej. Po úspešných dielach Pik a Nik (r. M. Snopek), Každodenná paša (r. M. Snopek), Kamene (r. K. Kerekesová), Posledný autobus (r. M. Snopek, I. Laučíková), atď. to bude ďalší súčasný slovenský „animák“, ktorý prinesieme na 35mm kópiách. Príbeh o dvoch ľuďoch, ktorí spoločne žijú vo veľkomeste, aj keď o sebe nič nevedia, inšpirovalo mesto San Francisco.

PRIPRAVOVANÉ PREMIÉRY: JÚN – NOVEMBER

Na druhý polrok sme pre fanúšikov klubového filmu pripravili naozaj exkluzívnu ponuku najnovších filmových diel z európskej kinematografie. Výnimoční režiséri, skvelé herecké výkony, príbehy, ktoré zanechávajú zvláštne, silné, často rozporuplné pocity – sledujte program filmových klubov, prichádza: Volám sa Oliver Tate, Konečná uprostred cesty, Rozchod Nadera a Simin, Ďakujem, dobre a omnoho viac! Do konca roka uvedieme ešte 20 najkvalitnejších európskych (aj slovenských!!!) filmov, ktoré si netreba nechať ujsť.

ČO PRINESIE PROJEKT 100 – 2012
ČO PRINESIE PROJEKT 100 – 2012

Už 18. ročník edukatívnej putovnej filmovej prehliadky prinesie ďalší výber desiatich kinematografických diel, ktoré formujú dejiny svetového filmu. Prehliadka sa začne 6. septembra, potrvá do konca roka a za takmer štyri mesiace predstaví divákom po celom Slovensku desať týchto skvostov: Bohémsky život / Čierna mačka, biely kocúr / Hanba / Trainspotting / Čierna Venuša / Chlapec na bicykli / Život Briana / Neha / V tme a Rozchod Nadera a Simin.

UVEDIEME EŠTE TRI SLOVENSKÉ NOVINKY
UVEDIEME EŠTE TRI SLOVENSKÉ NOVINKY

Nie je veľmi časté, aby sa v priebehu troch mesiacov v kinách objavili hneď tri nové slovenské filmy. Tento rok však máme šťastie a do kín prídu od septembra do novembra dva hrané a jeden dokumentárny film novej generácie slovenských tvorcov. Iveta Grófová predstaví hranú snímku Až do mesta Aš, Ďakujem, dobre, uvedie mladý režisér Mátyás Prikler a vytrvalá dokumentaristka Zuzana Piussi príde s novým filmom Krehká identita. Tento rok to bude už piata slovenská novinka v našej distribúcii. Slovenským filmom sa azda blýska na lepšie časy. Len aby ich bolo aj kde hrať...

PROGRAM VYBRANÝCH FILMOVÝCH KLUBOV A KÍN NA JÚN

V programe filmových klubov a kín nájdete tento mesiac okrem čerstvo uvedených noviniek aj staršie filmy z klubotéky ASFK. V júni sa hrá napríklad rumunská snímka 4 mesiace, 3 týždne, 2 dni, Import Export Ulricha Seidla, Fish TankGomora, Kordón, Tulpan, či Katka... Hľadajte v programe filmového klubu a kina vo vašom meste.

RECENZIA NA JÚN: LONO

„Přestože ve svém aktuálním snímku Fliegauf nerezignuje na dialogy, spoléhá se především na souhru detailů, výmluvných „mentálních“ obrazů a živlů – koncepci náladotvorného, víc zvukem nežli příběhem unášeného filmu je zde podřízeno vše. Lůno, Fliegaufův podvratný, futuristický pohled na oidipovský komplex, je hoden svého titulu: podstatné věci se neskrývají na jeho povrchu, nýbrž zvolna rostou z jeho útrob.“

SLNKO V SIETI ZA NAJLEPŠÍ ZAHRANIČNÝ FILM V SLOVENSKEJ DISTRIBÚCII

Jarný programovací seminár zástupcov filmových klubov združených v ASFK sa konal od 25. do 27. mája na Krpáčove a v kine Mostár v Brezne a jeho bohatý pracovno-tvorivý program bol tradične spojený s premietaním filmových noviniek pripravených do distribúcie. Hlavnou témou pracovných diskusií bola digitalizácia kamenných kín a s ňou súvisiace ohrozenie mnohých z nich. Kinári a klubisti spoločne hľadali možné riešenia, ktoré by zániku kín zabránili. Lektorské úvody k projekciám a odborné besedy boli zároveň dôležitou súčasťou dramaturgie a programovania vybraných titulov do filmových klubov, ktoré počas pravidelných programovacích seminárov prebieha.

PNAJHORÚCEJŠIE NOVINKY ASFK EXKLUZÍVNE V PROGRAME ART FILM FESTU
NAJHORÚCEJŠIE NOVINKY ASFK EXKLUZÍVNE V PROGRAME ART FILM FESTU

Letná filmová slávnosť –  medzinárodný filmový festival Art Film Fest sa začína už 16. júna  v Trenčianskych Tepliciach a v Trenčíne. V programe nájdete exkluzívne uvedenia šiestich filmov, ktoré na Slovensko prináša ASFK – Musíme si pohovoriť o Kevinovi (r. L. Ramsay), Medvedík (Teddy Bear, r. Mads Matthiesen), Klip (Clip, r. Maja Milos), Je to iba vietor (Just the Wind, r. K. Loach), Cézar musí zomrieť (Ceasar Must Die, r. P. a V. Taviani). A nenechajte si ujsť príležitosť ako prví na Slovensku vidieť  Lásku (Amour) Michaela Hanekeho - film, ktorý zvíťazil na tohtoročnom MFF Cannes a odniesol si Zlatú palmu.

ŽENA, MUŽI, CHLAPCI...

„Sú filmy, ktoré majú šancu páčiť sa väčšine, alebo aj také, čo sú odsúdené k zániku, no a potom ešte tie, ktoré rozdelia divácku obec na fanúšikov a prudkých odporcov. Film mladého slovinského režiséra Olma Omerzua (1984) Príliš mladá noc bude asi patriť do poslednej skupiny. Jeho obsah i forma (a tiež dĺžka) sú totiž vyhranené, svojské, nepoklonkujúce všeobecnému vkusu a všeobecným pravidlám a túžbe publika ľahko si urvať z dňa čo najviac (niekedy aj povrchnej) zábavy“... prečítajte si celú recenziu Zuzany Mojžišovej v mesačníku Film.sk

SLNKO V SIETI ZA NAJLEPŠÍ ZAHRANIČNÝ FILM V SLOVENSKEJ DISTRIBÚCII
TOP 10 PROJEKT-u 100 V KINE LUMIÈRE!

Desať najnavštevovanejších filmov najväčšej putovnej prehliadky klubového filmu na Slovensku nájdete v programe bratislavského kina Lumière od 1. do 30. júna. Uvidíte desať filmov, ktoré od roku 2007 do roku 2011 prilákali najviac divákov.  Nenechajte si ujsť Rekviem za sen Darrena Aronofskeho, Skafander a motýľ Juliana Schnabela, 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni Cristiana Mungiu, Melancholiu Larsa von Triera, Užívaj si ako sa len dá! Woodyho Allena, Nórske drevo Anh Dung Trana, Bielu stuhu Michaela Hanekeho,  Medzi stenamiLaurenta Cantenta, Rembrandtovu nočnú hliadku Petera Greenawaya a Fishtank Andrei Arnold.