Klubový film
Marec, Apríl /2012
FEBIOFEST 2012
19. Medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa
FEBIOFEST 2012 OTVORÍ AGNIESZKA HOLLAND FILMOM V TME

19. ročník Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa slávnostne zahájime 29. marca v Bratislave za osobnej účasti poľskej režisérky AGNIESZKY HOLLAND. Slovenským divákom predstaví svoju najnovšiu snímku, ktorá v tomto roku získala nomináciu na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film – V tme (In Darkness). A. Holland si zároveň prevezme Výročnú cenu ASFK za prínos svetovej kinematografii. Film V tme budú mať šancu vidieť aj diváci na verejnej projekcii 3.4. o 22.00 v kine Lumière.

FEBIOFEST 2012 SA KONÁ OD 29. MARCA DO 22. APRÍLA

Jedna z dvoch najväčších a najvýznamnejších putovných filmových prehliadok v SR potrvá v Bratislave od 29. marca do 3. apríla. Prinesieme program v pätnástich výnimočných sekciách, uvidíte takmer 90 titulov – čerstvé novinky, ale aj nezabudnuteľné archívne diela. Na výber filmov sa môžu tešiť diváci tiež v Prešove (10.-13.4.), Martine (11.-16.4.), Banskej Bystrici (16.-19.4.), Trnave (16.-19.4.), Trenčíne (18.-22.4.) a Košiciach (18.-22.4.). Febiofest 2012 poputuje slovenskými mestami až do 22. apríla.

15 PROGRAMOVÝCH SEKCIÍ

Nový český a slovenský film / Český dokumentárny film 2011 / Novinky českej televíznej tvorby / Bonus: Novinky ASFK / Projekt 100 – 2012 / Súčasný maďarský film / Profil: Agnieszka Holland / Profil: Aki Kaurismäki / Profil: Michelangelo Antonioni / Slovensko očami Zuzany Piussi / Profil: Dežo Ursiny / Kino-Ikon Plus / 2x 50: Slnko v sieti, Martin Šulík / Zvláštne uvedenie: Igor Luther a Albert Marenčin / Febiofest deťom

NENECHAJTE SI UJSŤ OSCAROVÝ ROZCHOD NADERA A SIMIN

Najnovšia snímka A. Holland V tme nebude jediným dielom v programe prehliadky, ktoré tento rok bojovalo o najprestížnejšie filmové ocenenie Oscar. V kategórii najlepší cudzojazyčný film napokon uspela snímka iránskeho režiséra Asghara Farhadiho Rozchod Nadera a Simin, ktorá vyvolala vlnu priaznivej kritiky a zožala množstvo dôležitých ocenení po celom svete. Prinesieme vám ju už teraz na troch exkluzívnych projekciách. Hľadajte v programe.

POUPATA – NAJLEPŠÍ ČESKÝ FILM ROKA 2011 UVEDIE REŽISÉR
POUPATA – NAJLEPŠÍ ČESKÝ FILM ROKA 2011 UVEDIE REŽISÉR

Udeľovanie najprestížnejších filmových cien Českej filmovej a televíznej akadémie – Český lev – prevalcoval debut Zdeňka Jiráského Poupata. Sociálna dráma premenila z desiatich nominácií štyri na ocenenia v kategóriách najlepší film, najlepšia réžia, najlepšia kamera a najlepší mužský herecký výkon. Režisér Zdeněk Jiráský spolu s ďalšimi tvorcami prídu film osobne predstaviť divákom do Bratislavy na projekciu 31.3. o 20.00 v kine Lumière.

NAJLEPŠIE SLOVENSKÉ A ČESKÉ FILMY 2011/2012
NAJLEPŠIE SLOVENSKÉ A ČESKÉ FILMY 2011/2012

Hrané, animované, dokumentárne, celovečerné i krátkometrážne filmy odpremietame v šiestich česko-slovenských sekciách. S filmami režisérov, ktorých netreba predstavovať: Havel, Sláma, Liová, Sedláček, Piussi atď. predstavíme aj zatiaľ neznámejších autorov, ktorí zaujali dramaturgov prehliadky – O. Omerzu, M. Čopíková, L.Siposová, J.Štepka, A. Kolenčík, L. Černeková, P. Luha. Uvedieme užší výber tých najzaujímavejších a najkvalitnejších titulov.

PRÍLIŠ MLADÁ NOC – Z BERLINALE ROVNO DO SLOVENSKÝCH KÍN
PRÍLIŠ MLADÁ NOC – Z BERLINALE ROVNO DO SLOVENSKÝCH KÍN

Snímku slovinského režiséra Olma Omerzu – čerstvého absolventa pražskej FAMU, ktorá bola ako jediný český zástupca uvedená v sekcii Forum na tohtoročnom Berlinale prídu do Bratislavy uviesť tvorcovia. Rozpráva príbeh dvanásťročných chlapcov, ktorí sa deň po Silvestri náhodne ocitnú na zvláštnej oslave v byte istej mladej ženy a v spoločnosti dvoch dospelých mužov. Prežívajú svoju prvú skúsenosť s láskou a sexualitou, a pritom úplne prestanú vnímať čas... 1.4. o 20.00 v kine Mladosť.

PRICHÁDZA POSLEDNÝ AUTOBUS

Začala lovecká sezóna. Lesné zvieratá nastupujú do malého autobusu a utekajú do bezpečia... Nový krátkometrážny hrano-animovaný film Martina Snopeka a Ivany Laučíkovej, ktorý už stihol získať tri významné festivalové ocenenia na MFF v Tampere, v Ľubľane a Clermont-Ferrand spracúva univerzálnu tému ľudského egoizmu a strachu. V rámci Febiofestu ho divákom predstavia tvorcovia. Uvedieme ho ako predfilm s filmom Le Havre Aki Kaursimäkiho 2.4. o 20.00 v kine Lumière.

NAJNOVŠÍ BARABÁŚ! PYGMEJOVIA – DETI DŽUNGLE
NAJNOVŠÍ BARABÁŚ! PYGMEJOVIA – DETI DŽUNGLE

Fotograf Ivan Bulík prešiel Afriku skrz na skrz, aby našiel a zachytil život a zvyky najmenších ľudí planéty – civilizáciou nepoškvrnených Pygmejov. Začína hľadať v Stredoafrickej republike, kde ho miestni domorodci  prevedú cez hranice vojnou zmietaného Konga. Pri dobrodružnom prechode močiarov sa vyhýba miestnym rebelom, pozoruje pralesné slony i nížinné gorily. Nakoniec sa mu sen plní... A jeho filmovú podobu uvidíte už na Febiofeste 31.3. o 18.30 v kine Lumière.

FEBIOFEST UVEDIE PROFIL: DEŽO URSINY
DISTRIBUČNÉ NOVINKY V PREDPREMIÉRACH

Jedenásť filmov, ktoré si v rokoch 2011/2012 odniesli ceny z najdôležitejších medzinárodných festivalov a dostanú sa aj do slovenskej distribúcie Čierna Venuša, Musíme si pohovoriť o Kevinovi, Máme pápeža!, Post Mortem, atď. predstavíme v divácky najatraktívnejšej sekcii Bonus: Novinky ASFK. Pripravili sme však aj výber filmov z významnej edukatívnej putovnej prehliadky Projekt 100 – 2012.

KINO-IKON PLUS PRINESIE ARCHÍVNE KÚSKY

Výber piatich naozaj zaujímavých archívnych snímok predstavuje tento rok najmladšia sekcia v programe prehliadky – Kino-Ikon Plus, ktorú koncipujú redaktori jediného filmologického časopisu u nás Kino-Ikon. Meno zvodného „Modrého anjela“ Marlen Dietrich je známe asi každému. Ale koľkí z vás videli na veľkom plátne film s touto magickou herečkou? Máte jedinečnú príležitosť ponoriť sa do nostalgickej atmosféry filmu Maroko z roku 1930.

UVIDÍTE SKVOSTY SLÁVNEHO ANTONIONIHO

Minulý týždeň umrel dvorný scenárstia Michelangela Antonioniho Tonnino Guerra, s ktorým režisér nakrútil svoje najslávnejšie skvosty. Jeden z najvýraznejších talianskych filmárov sa preslávil dielami, v ktorých svojou existencialistickou metódou vyobrazoval ľudské krízy, samotu uprostred davu, či odumierajúci cit moderného človeka. V jeho filmoch si zahrali hviezdy ako Monica Vitti, Alain Delon, Marcello Mastroianni, Jean Moreau, či Jack Nicholson. Máte šancu opäť ich vidieť. Na veľkom plátne a v kamenom kine.

KAURISMÄKI A JEHO VYDEDENCI S MÄKKÝM SRDCOM

Jeden z najvýznamnejších a najzaujímavejších súčasných európskych tvorcov (režisér, scenárista, strihač, producent) dnes tvrdí, že viac ako nakrútiť ďalší film ho zaujíma problém čečenskej utečeneckej rodiny, ktorej prenajal v Helsinkách byt a bojuje za ich právo na azyl. Jeho najnovší film Le Havre sa napriek tomu opäť objavil v súťaži MFF Cannes, kde ho označili ako najoptimistickejšie dielo vo výbere. Kaurismäki tvrdí, že netreba robiť depresívne filmy, keď naokolo je depresie až-až. V profilovej sekcii uvidíte šesť jeho snímok.

ODOVZDÁME ŠTVRTÉ VÝROČNÉ CENY ASFK

Slávnostné udeľovanie štvrtých Výročných cien ASFK v kategóriách najlepší klubový film a najlepší filmový klub za uplynulý rok sa bude konať počas zahajovacieho večera Febiofestu 2012 29. marca v Bratislave. V tejto chvíli je však isté, že Výročnú cenu za prínos svetovej kinematografii si osobne prevezme režisérka Agnieszka HollandVýročnú cenu za prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu odovzdáme režisérovi Martinovi Šulíkovi.

MARTIN ŠULÍK UVEDIE NEHU

Slovenský herec, scenárista a režisér, podľa niektorých zahraničných médií náš „najexportnejší“ režisér debutoval v roku 1991 filmom Neha. Scenár napísal s Ondrejom Šulajom, ktorý sa stal jeho dlhoročným spolupracovníkom. Ich nasledujúci film Záhrada získal množstvo domácich i zahraničných ocenení. Šulíkovu Krajinku vyslala Slovenská filmová a televízna akadémia ako slovenského nominanta na Oscara. M. Šulík uvedie Nehu osobne 3.4. o 18.00 v kine Mladosť.

JAKUB URSINY A PROVISORIUM ZAHRAJÚ DEŽA URSINYHO

Skupina Provisorium momentálne zažíva reinkarnáciu. Vďaka Ursinyho synovi Jakubovi, ktorý je tiež zaujímavým skladateľom a spevákom. Je napríklad aj autorom hudby k filmu Posledný autobus. Rozhodol sa oživiť otcov odkaz vlastnou interpretáciou a výsledok znie veľmi autenticky. Skupinu tvorí šesť vynikajúcich hudobníkov. Takmer po dvadsiatich rokoch budete mať vďaka nim možnosť znovu počuť skladby Deža Ursinyho. 29. 3. o 19.00 DK Zrkadlový háj. Koncert sa koná ako sprievodné podujatie profilovej sekcie venovanej filmom Deža Ursinyho.

SLNKO V SIETI? PREMAĽOVANÉ...
SLNKO V SIETI? PREMAĽOVANÉ...

Znovuuvedenie kultového slovenského filmu Štefana Uhra Slnko v sieti, ktoré sa bude premietať v digitalizovanej 2K projekcii doplní výstava významného slovenského výtvarníka Rudolfa Filu. Sériu obrazov pod názvom Slnko v sieti? Premaľované! bude môcť verejnosť vidieť vo foyer kina Lumière od 30. marca. Slnko v sieti uvedieme 30.3. o 18.00 v kine Lumière.

DISKUSIA: DEJINY SLOVENSKEJ KINEMATOGRAFIE
DISKUSIA: DEJINY SLOVENSKEJ KINEMATOGRAFIE

Slovenský filmový ústav a VŠMU pripravili v rámci Febiofestu odbornú diskusiu k druhému aktualizovanému vydaniu publikácie Dejiny slovenskej kinematografie pod názvom Minulosť a prítomnosť dejín slovenskej kinematografie, ktorá sa uskutoční 24. apríla za účasti hostí: Václav Macek, Jelena Paštéková, Martin Šmatlák, Eduard Grečner, mária Ferenčuhová, Jana Dudková, Ivana Laučíková, Martin Šulík.

SLOVENSKÍ TVORCOVIA PREDSTAVIA DIELA OSOBNE
SLOVENSKÍ TVORCOVIA PREDSTAVIA DIELA OSOBNE

Albert Marenčin, Martin Šulík, Pavol Barabáš, Martin Snopek, Ivana Laučíková, Ivo Brachtl, Andrea Slováková, Andrej Kolenčík, Lucia Siposová, Zuzana Piussi, Juraj Štepka – prídu na Febiofest osobne uviesť svoje diela. Všetky filmy sa hrajú len raz, takže si nenechajte ujsť príležitosť stretnúť sa osobne s tvorcami a podebatovať si o ich tvorbe. Sledujte nás aj na Facebooku, budeme prinášať programové tipy s tvorcami na každý deň.

FEBIOFEST V REGIÓNOCH
FEBIOFEST V REGIÓNOCH

Výber tých najlepších filmov z programu poputuje aj do regiónov. Kino Scala v Prešove, kino Strojár v Martine, FK v Múzeu SNP v Banskej Bystrici, trnavské kino Hviezda, Artkino Metro v Trenčíne a košické kino Biograf odpremieta vyše 50 projekcií horúcich zahraničných, slovenských i českých noviniek, ale aj tri očarujúce rozprávky zo sekcie Febiofest deťom a vybrané archívne tituly.

PROGRAMOVÉ TIPY ORGANIZAČNÉHO ŠTÁBU

Ľudia, ktorí sa v komornom organizačnom tíme Febiofestu podieľajú na príprave tejto veľkej putovnej prehliadky majú v programe svoje “čierne kone” a keďže sa im podarilo vidieť filmy v predstihu, odporúčajú ich divákom. Ak máte problém vybrať si, na ktorý z takmer 90 filmov zájsť, nechajte si poradiť...