Klubový film
Marec /2012
ROZCHOD NADERA A SIMIN
OSCAROVÝ ROZCHOD NADERA A SIMIN NA FEBIOFESTE!

Strhujúca manželská dráma zo súčasného Iránu, ktorá získala Oscara pre Najlepší cudzojazyčný film sa dostane aj k slovenským divákom. Film doteraz získal vyše štyridsať ocenení (Oscar, Zlatý a Strieborný medveď z MFF Berlín, Zlatý glóbus, atď.). Do kín sa dostane v septembri ako súčasť významnej edukatívnej prehliadky PROJEKT 100 – 2012, ale diváci budú mať jedinečnú príležitosť vidieť ho už v predpremiére počas blížiaceho sa Febiofestu 2012.

NEVESTINEC

Obdobie veľkých sociálnych zmien na prelome 19. a 20. storočia postihlo aj slávne parížske nevestince. Svetu, v ktorom sa ponúkala krása a potešenie, no zároveň ukrýval bolesť a poníženie, hrozil zákaz existencie. Bonello vychádza vo filme z práce francúzskej historičky a filozofky Laure Adler (Les maisons closes 1830-1930), kde čerpal skutočné príbehy prostitútok a ich klientov. Tažobu spojenú s údelom plniť erotické predstavy opačného pohlavia posúva do novej roviny aj výberom hudby – černošskými soulovými skladbami.

JUHA

Juhani Aho patrí medzi najvýznamnejších škandinávskych spisovateľov prvej polovice 20. storočia. Vo svojom diele vychádzal z folklóru a špecifík života fínskej spoločnosti. Jeho román Juha (1911) patrí k jeho najslávnejším a očaril aj Aki Kaurismäkiho, ktorý sa podujal na jeho filmovú adaptáciu. V časoch vyspelej filmovej technológie sa rozhodol nakrútiť film o Juhovi ako nemý a jeho príbeh spĺňa štandardnú schému, typickú pre filmové diela pred vynálezom filmového zvuku.

SVETLÁ V SÚMRAKU

Jedno z neskorších diel majstra réžie Aki Kaurismäkiho nesie jeho typický rukopis: sociálna téma, suchý humor, reálne prostredia, štylizované herectvo, minimálne dialógy, jednoduchý strih, inšpirácia filmom noir, ako kapitoly uzatvorené sekvencie, oddramatizované rozprávanie, atď...Spolu s filmami Mraky odtiahli a Muž bez minulosti tvorí Svetlá v súmraku voľnú trilógiu o stroskotancoch (loser trilogy). Všetky tri snímky boli uvedené v hlavných súťažných sekciách MFF Cannes.

MUŽ BEZ MINULOSTI

V tomto filme Kaurismäki spracúva večnú filmovú i literárnu tému o človeku, ktorý sa vyrovnáva so stratenou identitou a začína nový život. Neznámy muž je v parku pred helsinskou vlakovou stanicou takmer ubitý. Prežije vlastnú „smrť“ a preberá sa v kolónii bezdomovcov na pláži. Tu začína nový život “bez minulosti”. Zoznámi sa s osamelou členkou Armády spásy Irmou a keď sa nakrátko stane rukojemníkom dobráckeho bankového lupiča, jeho minulosť vychádza najavo.

29. MARCA SA ZAČNE 19. FEBIOFEST!

Posledný marcový víkend ovládnu filmové kluby a kiná filmy z pätnástich sekcií tohtoročnej 19. Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa – Febiofest 2012. Profily troch európskych tvorcov – Holland / Kaurismäki / Antionioni, množstvo slovenských a českých filmov v sekciách Nový český a slovenký film a Český dokumentárny film 2011, distribučné predpremiéry svetových noviniek Bonus: novinky ASFK a Projekt 100, sekcia s najlepšími slovenskými filmovými rozprávkami a mnoho iného – FEBIOFEST 2012 bude bohatý a plný skutočných filmových zážitkov! Všetky info na www.febiofest.sk a na Facebooku.

FEBIOFEST UVEDIE PROFIL: AKI KAURISMÄKI

Jeden z najvýznamnejších a najzaujímavejších európskych tvorcov (režisér, scenárista, strihač, producent) dnes tvrdí, že viac ako nakrútiť ďalší film ho zaujíma problém čečenskej utečeneckej rodiny, ktorej prenajal v Helsinkách byt a bojuje za ich právo na azyl. Jeho najnovší film Le Havre sa napriek tomu opäť objavil v súťaži MFF Cannes, kde ho ocenili ako najoptimistickejšie dielo vo výbere. Kaurismäki tvrdí, že netreba robiť depresívne filmy, keď naokolo je depresie až-až. V profilovej sekcii máte šancu vidieť šesť jeho snímok pod jednou strechou.

FEBIOFEST UVEDIE PROFIL: AGNIESZKA HOLLAND

Svetová režisérka poľského pôvodu Agnieszka Holland, ktorú si slovenskí diváci zrejme najvýraznejšie pamätajú v súvislosti s filmom Jánošík – pravdivá história získala počas svojej kariéry množstvo ocenení a tri nominácie na Oscara. Predstavíme Hollandovej staršie diela, o.i. film Európa, Európa, ktoré je považované za jedno z jej najlepších. Najnovšia snímka In Darkness bojovala tento rok o Oscara. Napriek práci na novom projekte Agnieszka Holland v Bratislave osobne uvedie jeden zo svojich filmov!

FEBIOFEST UVEDIE PROFIL: MICHELANGELO ANTONIONI

Jeden z najvýraznejších talianskych filmárov sa preslávil dielami, v ktorých svojou existencialistickou metódou vyobrazoval ľudské krízy, samotu uprostred davu, či odumierajúci cit moderného človeka. Akokoľvek povedomo to možno znie, nehovoríme o našej súčasnosti, ale o Antonioniho filmoch zo 60. rokov minulého storočia. V jeho najslávnejších dielach si zahrali hviezdy ako Monica Vitti, Alain Delon, či Jack Nicholson. Tie najväčšie skvosty uvidíte od 29. marca v programe Febiofestu 2012.

FEBIOFEST UVEDIE PROFIL: DEŽO URSINY

Výnimočný a originálny slovenský hudobník, ktorého umeleckú dráhu predčasne ukončila zákerná choroba, bol aj nemenej zaujímavým filmárom – režisérom a dramaturgom. Šesť jeho filmov uvedie Febiofest 2012 v profilovej sekcii venovanej Dežovi Ursinymu. V deň otvorenia prehliadky 29. marca sa bude pri tejto príležitosti v Klube za Zrkadlom konať koncert Jakuba Ursinyho so skupinou Provisorium.

ČERSTVÝ KINO-IKON 2/2011 PRÁVE V PREDAJI

Hlavnou témou čísla je tvorba predstaviteľa francúzskej novej vlny Jacquesa Rivetta. Mladí českí a slovenskí filmoví vedci analyzujú kľúčové motívy jeho diela v kontexte doby. V úvodnej časti Studium sa dozviete viac o vyjadrovacích postupoch slovenských dokumentaristov (Škop, Kerekes, Lehotský). V čísle nájdete aj odborné recenzie filmov a filmových publikácií. Kino-Ikon 2/2011 zoženiete na týchto miestach: Klapka, Arforum, Modul-svet knihy, Panta Rhei, Prospero, Alexis, VŠMU, kino Lumière.

PROGRAM FILMOVÝCH KLUBOV

V programe filmových klubov a kín nájdete tento mesiac, okrem čerstvo uvedených marcových noviniek, aj staršie filmy z klubotéky ASFK. Hľadajte v programe filmového klubu, či artkina vo vašom meste.