Klubový film
Február /2012
BANKSY – EXIT THROUGH THE GIFTSHOP

Legendárny britský streetartista a graffiti writer Banksy je jediný graffiti umelec so statusom celovestovej celebrity. Tento mesiac prinesieme do kín jeho mystifikačný dokument o street artovej scéne, kde excentrický Francúz Tonny Guetta, napriek tomu, že má stovky záznamov graffiti akcií, márne pátra po tajomnom Banksym... Zábavný a vzrušujúci film o kulte pouličného umenia, ktoré najskôr odhaľuje a vzápätí relativizuje a pritom neľútostne ironicky zhadzuje sebastrednosť niektorých umelcov...

OSAMELOSŤ PROVOČÍSEL

Rozhodnutie urobíme behom pár sekúnd a jeho dôsledky budeme možno niesť po zvyšok života. Prvočíslo je už vo svojej podstate osamelá vec: dá sa deliť len samo sebou alebo jednotkou a nehodí sa k žiadnemu inému prvočíslu. Alice a Mattia sa tiež pohybujú po vlastných osiach, každý so svojou vlastnou tragédiou. Dve zásadné udalosti navždy poznamenali ich životy. Dospievajú a zdá sa, že sa ich osudy neodvratne preplietajú. Film je nakrútený podľa predlohy rovnomenného knižného bestselleru Paola Giordana.

NIC PROTI NIČEMU

Nový film Petra Marka, režiséra, herca a hudobníka zo zoskupenia Midi Lidi vznikol na motívy improvizovanej inscenácie súboru LÁHOR/soundsystem. Nakrúcanie prebiehalo metódou kolektívnej improvizácie s presne štruktúrovaným scenárom. Autentickým herectvom, dokumentárnou, surovou vizualitou je Nic proti ničemu blízky filmom hnutia Dogma 95. Táto ironická komédia o kŕčovitej angažovanosti súčasných tridsiatnikov rieši problematickosť prehnanej tolerancie.

BANKSY – EXIT THROUGH THE GIFTSHOP

“Banksy: Exit Through the Gift Shop je geniální. Abyste s tímhle výrokem souhlasili, musíte splňovat několik podmínek. Neměli byste si myslet nic ošklivého o street artu(...) Neměli byste zbrojit proti filmovým zážitkům, při kterých nestojíte nohama na zemi, a které vás zlobí a matou celou vrstvou mystifikací; celých devadesát minut si něco myslíte a asi devadesát vteřin před koncem zjistíte, že to byl omyl...“

OSAMELOSŤ PRVOČÍSEL

“Tak ako všetky veľké príbehy, aj tento je o láske. Alebo, ak chceme, o ne-láske. Lebo svet, v ktorom najskôr deti a neskôr dospelí Mattia a Alice vyrastajú a žijú, láske nepraje. Rovnako nepraje ani porozumeniu, vydýchnutiu, úľave.(…) Film veľmi presvedčivo zobrazuje momenty zachytávajúce ich životné dráhy. Na ich začiatkoch sú chybné rozhodnutia, ktoré nesú po celý život so sebou, bez možnosti zbaviť sa ich, vyliečiť sa z nich, či aspoň prekročiť ich.(…) Ich vzťah, to sú iskierky nádeje, romantiky, osudovosti, míňania sa a hľadania, ktoré si divák musí zaslúžiť a bojovať o ne rovnako ako Mattia a Alice.”

NIC PROTI NIČEMU

“Už jen jakýmkoli rozborem recenzent riskuje, že bude rovněž za vola a že se dal nachytat na to, aby o filmu psal vážnou recenzi. Tato neuchopitelnost, nevážnost a nevázanost má tak výpovědní hodnotu pouze symptomatickou: žijeme v době, kdy se bojíme mluvit bez uvozovek. Petr Marek si z dneška dělá legraci, ale v tomhle mu přitakává. A za to, že jsem tohle napsal, budu jemně debilně zparodován v dalším filmu Všechno proti všemu.”

ROZCHOD NADERA A SIMIN
ROZCHOD NADERA A SIMIN ZABOJUJE O OSCARA

Podarilo sa nám získať do distribúcie iránsky film režiséra Asghara Farhadiho, ktorý ocenili Zlatým glóbusom pre najlepší zahraničný film! Obaja hlavní predstavitelia získali za svoje výkony Zlatých medveďov na MFF Berlín 2011 a snímka má tiež dve nominácie na Oscara v kategóriách najlepší scenár a najlepší cudzojazyčný film. Na Slovensku sa objaví v druhej polovici roku 2012, pravdepodobne ako súčasť putovnej prehliadky Projekt 100.

POKRAČUJEME V ÚSPEŠNOM PROJEKTE – FILMY PRE ŠKOLY

V projekte, ktorému sa ASFK venuje už niekoľko rokov – filmy pre školy – pribudli ďalšie dve snímky. Poľský hraný film Miestnosť samovrahov režiséra Jana Komasu, ktorý sa zaoberá problémom odcudzenia mladých a tiež nový slovenský dokument Zuzany Piussi pátrajúci v spomienkach priamych aktérov Novembra 89 – Muži revolúcie. Výber filmov vhodných aj na školské predstavenia obsahuje momentálne 30 zaujímavých titulov.

PRIPRAVUJEME 19. FEBIOFEST

30. marca sa začne ďalšie pokračovanie Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest. Tohtoročný program bude opäť bohatý a v tradičných sekciách Nový český a slovenský film, Nový český dokument, Bonus: Novinky ASFK, či Kino Ikon + a v ďalších predstavíme množstvo výborných filmov. Chystáme aj profilovú sekciu Akiho Kaurismäkiho. Pripravíme vám tradične pestré filmové putovanie po celom Slovensku. Viac čoskoro na www.febiofestsk.sk

PROGRAM FILMOVÝCH KLUBOV

V programe filmových klubov a kín nájdete tento mesiac okrem čerstvo uvedených januárových noviniek aj staršie filmy z klubotéky ASFK. Hľadajte v programe filmového klubu, či artkina vo vašom meste.

MUŽI REVOLÚCIE

V januári sme slávnostnými premiérami za účasti tvorcov do kín uviedli dva filmy. Ako prvú predstavila divákom režisérka Zuzana Piussi snímku Muži revolúcie. Po premiére sa strhla búrlivá debata za i proti filmu a diskusie pokračujú ďalej na vybraných projekciách. Virtuálny priestor na debatu je vytvorený aj na Facebooku. Pripojte sa, vyjadrite svoj názor a dajte nám vedieť ako sa vám film páči/nepáči.

MIESTNOSŤ SAMOVRAHOV

26. januára prišli do Bratislavy producenti poľského filmu Miestnosť samovrahov Jerzy Kapuscinski a Wojciech Kabarowski, aby slovenským divákom priblížili okolnosti jeho vzniku. Tento čerstvý debut zbiera v Poľsku divákov a fanúšikov závratnou rýchlosťou. O dojmy z jeho premietania na Slovensku sa môžete s nami a tvorcami podeliť aj na Facebooku.