Klubový film
Január/2012
DVOJAKÝ ŽIVOT VERONIKY

Do kín prichádza kultový film poľského režiséra Krzystofa Kieslowskeho v obnovenej premiére. Jeho „Veronika“ sa od svojho uvedenia v roku 1991 teší mimoriadnemu diváckemu úspechu, veľmi dobre rezonuje na plátnach kín a stala sa „miláčikom“ dramaturgov filmových klubov. Už dve generácie divákov sa k nemu stále radi vracajú a nás to nesmierne teší.

MAMA GOGO

Výborná tragikomédia skvelého islandského režiséra a scenáristu F. T. Fridrikssona (Zimnica, Sokoli, Anjeli Univerza, atď.) prinesie príbeh ambiciózneho režiséra, ktorý práve dokončil film o ľuďoch z domova dôchodcov, ale najmä príbeh jeho matky... Fridrikssonova veľká filmová pocta matke je nie len odvážnym a úprimným autoportrétom, ale aj satirou filmového priemyslu a islandskej spoločnosti.

MUŽI REVOLÚCIE

Slovenská divadlená herečka a filmová režisérka Zuzany Piussi (Koliba, Babička, Hrdina našich čias, atď.) sa vo svojej najnovšej snímke zamerala na tému udalostí Novembra 1989. Spovedá také „revolučné“ osobnosti ako Fedor Gál, Ján Budaj, Milan Kňažko, Vladimír Mečiar a mnoho ďalších a snaží sa zistiť ako títo muži vnímajú Nežnú revolúciu dnes, po dlhých 22 rokoch. Slávnostné uvedenie filmu sa za účasti tvorcov uskutoční 18. januára v bratislavskom kine Lumière.

PREMIÉRY 2012 – JANUÁR / MÁJ

P. S. Hoffmana (Synekdocha-New York, Capote, Talentovaný pán Ripley, atď) poznáme ako zaujímavého amerického herca. Ale už čoskoro ho spoznáme aj ako režiséra. Jeho snímka vznikla na motívy divadelnej hry, v ktorej Hoffman účinkoval na Broadwayi a je príbehom šoféra limuzíny, ktorý sníva o práci v newyorskej hromadnej doprave, miluje reggae a nevie plávať... Ako inak, láska v ňom prebudí nečakané ambície a kým on sa so svojou kamarátkou zbližuje, život jeho najbližších priateľov sa nenápadne rúca.

MIESTNOSŤ SAMOVRAHOV

Poľská novinka, debut mladého režiséra Jana Komasu súťažil v hlavnej sekcii na MFF Berlín 2011 a z medzinárodného festivalu Art Film Fest 2011 si odniesol Modrého anjela pre najlepší film. Vďaka téme, ktorou sa snímka zaoberá (Internet na stredných školách a kyberšikana) sa stala súčasťou výberu titulov, prostredníctvom ktorých sa ASFK snaží cielene vzdelávať mladých ľudí na školských predstaveniach. Slávnostné uvedenie filmu za účasti tvorcov prebehne 25. januára v Bratislavskom kine Lumière.

PREUKAZY FK 2012 UŽ V PREDAJI
ČLENSKÉ PREUKAZY FK 2012 V PREDAJI

Už od decembra sú vo všetkých filmových kluboch voľne predajné členské preukazy filmového klubu na rok 2012, ktoré platia po celý rok vo všetkých filmových kluboch v SR a ČR, poskytujú zľavu na všetky klubové predstavenia a na podujatia spojené s klubovým filmom v SR a ČR a tiež na nákup filmologickej literatúry, DVD a iných publikácií v kníhkupectve Klapka

Projekt 100

17. pokračovanie najväčšej putovnej prehliadky na Slovensku sa 31. decembra 2011 skončilo. 41 filmových klubov a kín v 33 mestách od Bratislavy po Košice zaradilo do svojho programu všetky alebo aspoň niektorý z desiatich výnimočných filmových diel. Na 575 predstaveniach videlo tieto filmy vyše 16000 divákov.

DIGITALIZOVANÉ KAMENNÉ KINO – OHROZENÝ DRUH?
DIGITALIZOVANÉ KAMENNÉ KINO – OHROZENÝ DRUH?
Digitalizácia kín je veľmi dôležitou etapou v histórii slovenského kinárstva. Je to zložitý proces, ale jeho výsledok znamená pre kamenné kiná šancu na prežitie a na úspešné fungovanie - atraktívne pre divákov a prospešné pre samosprávy. Kamenné kiná väčšinou stoja v centrách miest a môžu ponúknuť pestrú škálu projektov a byť dôležitým článkom regionálnej kultúry. Nenechajme vyhynúť slovenské kamenné kiná. Začiatkom roka 2012 pripravujeme konferenciu o ich digitalizácii.
facebook asfk

„Vo svojej najnovšej snímke Mama Gogo Fridrikkson využíva svoj typický filmový humor a mimoriadne pôsobivý vizuálny štýl, vysmieva sa nielen sám sebe, filmovému priemyslu, ale i svojmu na Oscara nominovanému filmu Deti prírody z roku 1991(...) Otvára bránu do svojho života a filmárskeho sveta. Tento zvláštny film o filme tvorí niekoľko dejových línií, pričom každá z nich by sa dala rozvíjať ďalej a vystačila by ako samostatný materiál“...