Dnes je 16.January 2018, meniny má Kristína, zajtra Nataša

Klubový film

SME - Klubový film 2009

Klubový film vychádza ako príloha denníka SME od roku 1998. Jednotlivé vydania z roku 2009 si môžete stiahnuť tu:

SME Klubovy film

DECEMBER

ASFK prináša do kín každý rok zaujímavé nekomerčné snímky, ponúkajúce tú správnu alternatívu pre filmových "fajnšmekrov". V prvom polroku nadchádzajúceho roka sa v slovenských filmových kluboch a kinách objaví sedemnásť nových titulov, ponuka je viac než pestrá. ● Čas umierať je burcujúcim filmom o ľudskej dôstojnosti, vzoprení sa osudu, intrigách a bezmocnosti ● ASFK je hlavným organizátorom 17. medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest na Slovensku. Prehliadka sa začne 26.marca a potrvá do 27. apríla 2010. Celá strana.

NOVEMBER

ASFK už oznámila filmy, ktoré v prvej polovici roka 2010 uvedie do domácej distribúcie. Spolu je pripravených sedemnásť titulov, pričom väčšina z nich sa hrdí prestížnymi oceneniami. Okrem troch filmov, ktoré sa odpremiérujú na MFF Bratislava (Nepozvaný hosť, Prorok a Na veľkosti záleží), sú v programovej ponuke aj ďalšie zaujímavé diela ● Osadné Marka Škopa pokračuje vo svojej festivalovej púti. Začiatkom novembra sa na 10. ročníku festivalu Jeden svet v Bratislave stal film divácky najobľúbenejším titulom. S viac ako 9500 divákmi je už tretím najúspešnejším domácim dokumentom od roku 1993.
Celá strana.

OKTÓBER

Do klubov príde animovaná Farma zvierat - adaptácia slávneho rovnomenného diela Georga Orwella o nebezpečenstve totalitných systémov, ktorá sa stala ostrou kritikou stalinského režimu. Film z dielne klasikov britskej animovanej tvorby, manželov Johna Halasa a Joy Batchelorovej, sa stal prvým zábavným celovečerným britským animovaným filmom ● Tento rok praje dokumentom. O nakrúcaní najnovšieho filmu Hranica rozpráva jeho režisér Jaro Vojtek ● Už niekoľko týždňov je v predaji jubilejné 25. číslo časopisu pre vedu o filme a pohyblivom obraze Kino-Ikon 1/2009, venované, okrem iného tvorbe maďarského režiséra Bélu Tarra. Zároveň je to jubilejné 25. číslo v histórii časopisu, ktorý vychádza už od roku 1996. Celá strana.

SEPTEMBER:

„Zrelá, mierne zvrhlá žena hľadá chlapca od 17 do 30 rokov,“ inzerát, na ktorý sa Babičke prihlásilo 650 chlapcov a vznikla erotická tragikomédia o starnúcej žene ● Osadné Marka Škopa láme rokordy návštevnosti! Od roku 1993 prišlo na Slovensku za prvých sedem dní viac ľudí iba na francisky dokument Putovanie nákov (3 418). Osadné sa tak stalo štvrtým najnavštevovanejším domácim dokumentom v ére samostatnosti Slovenska ● 12. česko-slovenská filmologická konferencia, ktoré sa každoročne konajú od roku 1997 striedavo v Čechách a na Slovensku, je tentoraz s podtitulom Chvála filmového umenia zameraná na dielo Bélu Balázsa ● Tretie Slovenské filmobranie tento rok od 20. do 22. októbra v bojnickom kine Tatra ● Mary a Max celovečerný austrálsky animovaný film rozpráva o priateľstve dvoch veľmi odlišných „postavičiek“. Získal Krištáľového medveďa na MFF v Berlíne 2009 a Hlavnú cenu na MF animovaných filmov v Annecy ● Kazašský film Tulpan je komédia o mladom Asovi, ktorý dokončil službu u námorníctva a vrátil sa späť do stepi. Žije so sestrou, jej manželom a deťmi tradičným kočovným životom, ale chce to zmeniť. Film bol ocenený na MFF Cannes a Karlove Vary. Celá strana.

AUGUST:

● ASFK podporuje slovenský film: okrem premiéry filmu Osadné Marka Škopa uvedie do slovenských kín tento rok ešte ďalšie dva dokumenty slovenských autorov: Babičku Zuzany Piussi a dlho očakávaný dokument Hranica Jara Vojteka ● Pri príležitosti tradičného „slovenského dňa“ v rámci letnej filmovej školy v Uherskom Hradišti si režisér, scenárista a súčasný rektor VŠMU v Bratislave Ondrej Šulaj prevzal Výročnú cenu AČFK za výrazný podiel na formovaní československej a neskôr slovenskej kinematografie, za scenáristické a režijné kvality a inštitucionálnu podporu a rozvoj slovenskej filmovej tvorby po roku 1989 ● Prehliadku Projekt 100 otvorí jeden z najlepších filmov Emira Kusturicu Dom obesenca, uvedený v novej kópii ● Jubilejný 15. Ročník nekomerčnej putovnej prehliadky Projekt 100 potrvá od 10. septembra do 31. decembra a premietať sa bude v 34 slovenských mestách. Celá strana.

JÚL:

V júlovom vydaní strany KLUBOVÝ FILM pravidelne vychádzajúcej v denníku SME nájdete:
● Na 35. Letnej filmovej škole (LFŠ) v Uherskom Hradišti nechýbali zaujímavé filmy, známe osobnosti, koncerty, workshopy a tradične bohaté zastúpenie mala i slovenská kinematografia ● Začiatok augusta patril Letnému filmovému semináru 4 živly. Jedenásty ročník seminára sa niesol v znamení témy Noc. „Doba od súmraku do úsvitu je v akejkoľvek kinematografii zrejme tým najpríhodnejším, vizuálne najpôsobivejším, správne uhrančivým časom pre filmové pozorovanie najrôznejších (ne)normálnych prejavov ľudského správania a konania,“ hovorí o výbere témy filmový teoretik a dramaturg seminára Martin Kaňuch. ● ASFK zverejnila výsledky návštevnosti svojich distribučních titulov ● Film Osadné Marka Škopa zvíťazil v Súťaži dokumentárnych filmov na prestížnom 44. MFF Karlovy Vary. Režisér sa teší na slovenskú premiéru filmu priamo v Osadnom. Celá strana.

JÚN:

Biela stuha príde do kín ● Projekt 100 – 2009 bude na Slovensku iný ako v Čechách...
● Rakúsky režisér Michael Haneke patrí dnes medzi najdôležitejších európskych režisérov. Jeho najnovší film Biela stuha si z tohtoročného MFF Cannes odniesol hlavnú cenu – Zlatú palmu. ASFK ho prinesie aj slovenským divákom ● Na júnovej „klubovej strane“ nájdete recenziu na film Fígle a ďalšie zajímavosti. Celá strana.

MÁJ:

Febiofest navštívilo vyše 12 tisíc divákov ● Klubisti spoločne zostavili dramaturgiu distribúcie ASFK na rok 2009…
● 30. apríla sa skončila Medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa Febiofest. Filmy si prišlo pozrieť 12 281 divákov. Najnavštevovanejšími filmami boli Ivetka a hora Víta Janečka, Babička Zuzany Piussi, Anglické jahody Vladimíra Drhu a Hlídač č. 47 Filipa Renča. Päticu uzavrela dráma Rembrandtova nočná hliadka Petra Greenawaya ● Dramaturgia každého seminára zástupcov filmových klubov predznamenáva, ako bude vyzerať nadchádzajúca klubová sezóna a distribúcia. Na tohtoročnom stretnutí klubistov v Krpáčove sa odpremietali vybrané filmy z pripravovanej jesennej prehliadky Projekt 100 a plánované distribučné tituly, medzi ktorými sú aj dve novinky slovenských autorov ● Vidieť Neapol a zomrieť - film Gomora je o svete zločinu, prečítajte si recenziu. Celá strana.

APRÍL:

Rozhovor s režisérom najnavštevovanejšieho „asociačného“ tiutlu Ivetka a hora ● Po prvýkrát udelené ceny ASFK…
● Sloboda znamená byť sám sebou – taký je titulok rozhovoru s režisérom filmu Ivetka a hora Vítom Janečkom v aprílovom vydaní Klubového filmu. Rozhovor je aj o tom, že aj na Slovensku sa dejú zázraky ● 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni Cristiana Mungia sa podľa členov Klubu filmových novinárov Slovenského syndikátu novinárov, ktorý tento rok už po sedemnásty krát udeľovali Cenu slovenskej filmovej kritiky, stal najlepším filmom v slovenských kinách v roku 2008 ● Udeľovanie prvých cien ASFK sa uskutočnilo na slávnostnom otvorení prehliadky Febiofest 31.3. 2009. Celá strana.

MAREC:

Slepé lásky vyšli na DVD ● Karamazovi získali českého leva za najlepšiu réžiu ● Peter Solan si prevzal cenu ASFK za prínos kinematografii…
● Počas udeľovania výročných filmových cien Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev (vrátane hlavnej kategórie Najlepší film) boli ocenené tri tituly z distribúcie ASFK za minulý rok. Film Karamazovi Petra Zelenku si zároveň odniesol aj cenu za Najlepšiu réžiu. Sedem nominácií na Českého leva mal aj Venkovský učitel Bohdana Slámu, ktorý získal cenu za Najlepší scenár a za Najlepší hlavný ženský herecký výkon. V novej kategórii Dokument bola cena udelená filmu Občan Havel Pavla Kouteckého a Miroslava Janka ● Režiséri Solan a Skolimowski si prevzali cenu za prínos kinematografii ● Začiatkom apríla vyšli Slepé lásky na DVD s komentárom pre nevidiacich v podaní Emílie Vášáryovej. Celá strana.

FEBRUÁR:

● Predajňa Slovenského filmového ústavu Klapka.sk s filmologickou a filmovou literatúrou, DVD nosičmi, filmovými soundtrackmi, plagátmi k slovenským i zahraničným filmom a ďalšími filmovými materiálmi pripravila pre držiteľov členských preukazov ASFK zľavu 15% na tovar z produkcie SFÚ ● Kino-Ikon: Kinematografie (juho)východnej Ázie – v aktuálnom čísle 2/2008 pokračuje minuloročná reflexia slovenskej kinematografie. Hlavnou témou sú však známe i neznáme kinematografie (juho)východnej Ázie – od Malajzie, cez Taiwan a Hong Kong po Čínu a Kóreu – tvoria ho profily (Ťia Čang-kche, Kim Ki-young), články (o situácii v kórejskom filme, o podobách hongkonskej kriminálky), rozhovor (s víťazom MFF v Rotterdame LiewSeng Tatom ● Na februárovej strane Klubový film nájdete aj recenziu na film Ukrutne šťastní. Celá strana.

JANUÁR:

● ASFK zaznamenala v roku 2008 najvyššiu návštevnosť za posledné štyri roky. Na jej filmy sa prišlo pozrieť až 93 999 divákov. Najnavštevovanejším filmom za minulý rok sa s výrazným náskokom stal prekvapujúco slovenský titul - dokument Slepé lásky. Slepé lásky sa tak dostali na 15. miesto historického rebríčka TOP 50 najúspešnejších filmov distribuovaných ASFK od roku 1996 do 2008 ako jediný slovenský titul ● V siedmom nebi sa ocitne človek, ktorého postretlo velké šťastie. Príčina šťastia môže byť rôzna. Neopísateľné pocity prežíva ten, kto sa zaľúbi. Najmä ak od posledných motýlikov v bruchu ubehlo via než tridsať rokov. Prečítajte si recenziu na najnovší film nemeckého režiséra Andreasa Dresena Siedme nebo, ktorý je filmom o láske a jej prejavoch ● Z distribučnej ponuky ASFK prídu aj tento rok do kín filmy, ktoré si na svoje konto pripisujú rôzne ocenenia z najprestížnejších filmových festivalov. Okrem Siedmeho neba a Slepých lások žal úspechy aj Valčík s Bašírom, animovaný dokument izraelského režiséra Ariho Folmana, ktorý zaujal na vlaňajšom MFF Cannes. Po zisku Zlatého glóbusu za najlepší cudzojazyčný film bol v rovnakej kategórii nominovaný na Oscara. Medzi filmami nominovanými na Oscara je i francúzsky film Laurenta Canteta Medzi stenami, ocenený Zlatou palmou na festivale v Cannes 2008 a nominovaný na Európsku filmovú cenu za najlepší film a réžiu a na piatich Cézarov. Na jeseň bude súčasťou Projektu 100 – 2009 na Slovensku. Celá strana.