Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Zoran, môj synovec idiot

Zoran, môj synovec idiot

Zoran, il mio nipote scemo, Taliansko, 2013, far., 106 min

Premiéra SR:

26.02.2015

Monopol:

do 19.02.2021

Réžia:

Matteo Oleotto  

Scenár:

Daniela Gambaro, Matteo Oleotto

Kamera:

Ferran Paredes 

Strih:

Giuseppe Trepiccione  

Hudba:

Antonio Gramentieri

Hrajú:

Giuseppe Battiston
Teco Celio
Rok Prašnikar
Robero Citran
Marjuta Slamič a ďalší.

O filme

Paolo je cynický Talian, ktorý sa od rána do rána nalieva vínom a keď sa nenalieva, sleduje svoju bývalú ženu. Jedného dňa zdedí slovinský poklad – synovca Zorana. Šestnásťročný outsider toho síce veľa nenarozpráva, ale má výnimočné nadanie – vie hádzať šípky. Paolo by to rád využil vo svoj prospech. Slovincova prítomnosť zmení nie len zabehnutý poriadok v malom meste, ale aj strýkov stereotypný a citovo vyprázdnený život. Cynická komédia kritizuje svojráznu náturu obyvateľov malého talianskeho  regiónu a stavia proti sebe dva ľudské archetypy, ktoré si sú najskôr veľmi vzdialené, ale pod vzájomným pôsobením sa začnú meniť a  zbližovať.

Režisér o námete: „Po trinástich rokoch strávených v Ríme som sa rozhodol zamieriť späť domov do Friuli Venezia Giulia a nakrútiť tu svoj prvý film. Vždy som si myslel, že debut by mal človek nakrúcať o niečom, čo dobre pozná. Všetky tie roky v Ríme mi dali možnosť sa vzdelať a naučiť sa režisérskemu  remeslu. Tiež mi pomohli striasť mentalitu malomesta, v ktorej som vyrástol a bol som ňou úplne pohltený. Toto odtrhnutie a následný návrat mi poskytli schopnosť pozorovať zvonku a zároveň mi dodali túžbu o tom rozprávať.  Nejaký čas som si myslel, že na dedine sa nemôže stať nič zaujímavé. Dnes by som to  už netvrdil. Zistil som, že mesto môže spôsobiť ochladenie a obmedzenie vzťahov: ľudia majú sklon sa ukrývať, splývať s davom, strácať sa sami sebe. Vo veľkomeste je veľa možností, ako sa potĺkať po rôznych štvrtiach a nestretávať sa celé mesiace, dokonca roky. Na dedine sa to nemôže stať. Malá rozloha dediny núti každého, či sa mu to páči alebo nie, byť súčasťou života ostatných: nedá sa vyhnúť pozornosti okolia, nie je kam sa schovať, nie je možné stratiť sa navzájom z dohľadu.“

Režisér

MATTEO OLEOTTO

Taliansky herec, režisér a scénárista (nar. 1977). Absolvoval odbor herectvo v roku  2001 na Akadémii v Udine, štúdium réžie dokončil v roku 2005 na Centro Sperimentale di Cinematografia v Ríme. Desať rokov pracoval v televízii. Nakrútil niekoľko krátkych filmov,Can can (2004),Stanza 21 (2004), ktoré s úspechom uviedli mnohé zahraničné festivaly. Predtým ako sa začal naplno venovať filmovej réžii prešiel pestrým výberom povolaní: pracoval ako záhradník, operátor v call-centre, strážnik, čašník, inštruktor plávania, či basketbalový rozhodca, atď. Jeho celovečerný debut Zoran, môj synovec idiot mal premiéru na filmovom festivale v Benátkach, kde získal niekoľko cien a priazeň publika. Vo voľnom čase sa stará o rodinné vinárstvo.

Filmové premíéry