Dnes je 16.January 2018, meniny má Kristína, zajtra Nataša

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Život Briana

Život Briana

Monty Python’s Life of Brian, V. Británia, 1979, far., 93 min

Premiéra SR:

06.09.2012

Monopol:

skončil

Réžia:

Terry Jones

Scenár:

Graham Cahpman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin

Kamera:

Peter Bizou

Strih:

Julian Doyle

Hudba:

Geoffrey Burgon

Hrajú:

Terry Jones (Mandy
Brianova matka)
Bob Hoskins
John Lennon
George Harrison (pán Papadopoulis)

O filme

Majstrovská satira na organizované náboženstvo a radikálne politické ideológie. Biblická fraška o nedobrovoľnom Mesiášovi Brianovi, ktorý je omylom považovaný za Spasiteľa a skončí na mučeníckom kríži je najčistejšou esenciou humoru slávnej britskej komediálnej skupiny Monty Python. S entuziazmom, chuťou a radosťou vytvorené excentrické dielo, postavené hlavne na parafrázovaní bájoslovných mýtov, karikovaní spoločenských tradícií a na parodickom výklade dejín s množstvom skvelých gagov, načrtáva absurdne vernú a drzú paralelu k Ježišovmu osudu. Príbeh predavača „imperialistických lahôdok" na tribúne amfiteátra, ktorý sa zapletie do odbojového židovského hnutia, pri pokuse o únos Pilátovej manželky je zatknutý Rimanmi a nakoniec sa stane proti svojej vôli Prorokom, vyprovokoval búrlivú reakciu kresťanských a židovských náboženských spolkov. Film paroduje davovú hystériu, náboženský fanatizmus a smiešne ľavicové politikárčenie, aj vďaka skvelým scénam s vyfinteným a šušľavým Pilátom Pontským. Vo famóznom finále si ukrižovaní spievajú pieseň Bright Side of Life. Kuriózna je aj svojvoľná odbočka s vesmírnym korábom, odkazujúca na práve naštartovaný fenomén Hviezdnych vojen. Bujaro štylizované herectvo všetkých šiestich Monty Pythonovcov, z ktorých sa každý na plátne objavuje v niekoľkých úlohách, sa rozohráva do skvelých etúd predovšetkým v dámskych prezlečeniach. Terry Jones stvárnil uvrešťanú Brianovu matku a v scéne kameňovania neznaboha hrajú muži ženy, ktoré predstierajú, že sú muži.

TERRY JONES Narodil sa (1942) v Colwyn Bay v Severnom Walese, vyštudoval stredovekú literatúru v Oxforde. Už na škole sa objavoval v rôznych divadelných skupinách a v polovici 60. rokov začal písať scenáre pre televíznu stanicu BBC. Autorsky a herecky se podieľal na komediálnych seriáloch Twice A Fortnight (1967), Do Not Adjust Your Set (1967-68) a The Complete and Utter History of Britain (1969). V roku 1969 sa stal zakladajúcim členom komickej skupiny Monty Python's Flying Circus, ktorá pre BBC nakrútila vyše 40 skečov. Jones sa na nich podieľal ako herec, scenárista, autor hudby a režisér. Na veľkom plátne sa nenapodobiteľný fenomén britského humoru poprvýkrát objavil v antológii A teraz niečo celkom iné (1971). S Terry Gilliamom režíroval Monty Python a sv. Grál (1974). Ďalšie dva filmy Život Briana (1979) a Zmysel života (1983) už režíroval sám. S Michaelem Palinom bol autorom a hlavným predstaviteľom seriálu Ripping Yarns (1977; 1979), ktorý parodoval klasické diela chlapčenskej dobrodružnej literatúry. Píše pre deti a je autorom mnohých filmov a niekoľkých kníh.

Režisér

  • Filmový přehled 1/1999
  • Monty Pythonuv život Briana Vymysleli a napsali Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin. Preložil Petr Palouš. Argo ve spolupráci s nakladatelstvím Marvil, Praha 2000, 147 s.
  • Respekt 10/1996 (recenzia T. Brdečková)
  • Mladá fronta Dnes 27. 1. 1997 (recenzia M. Spáčilová)
  • Cinema 1/1999, s. 38-39 (recenzia A. Prokopová)
  • Katalóg Projektu 100 - zima 1999, s. 43-47
  • Mladá fronta Dnes 23. 1. 1999 (zmienka + foto)
  • Lidové noviny 11. 2. 1999 (recenzia P. Klusák)
  • Seild, Tomáš: Prorokem proti své vuli - Filmové listy Projekt 100 - 1999, s. 44-46.

Filmové premíéry