Dnes je 17.January 2018, meniny má Nataša, zajtra Bohdana

Katalóg filmov

Vytie

Howl, USA, 2010, far., 90 min

Premiéra SR:

21.04.2011

Monopol:

skončil

Réžia:

Rob Epstein, Jeffrey Friedman

Scenár:

Rob Epstein, Jeffrey Friedman

Kamera:

Edward Lachman

Strih:

Jake Pushinsky

Hudba:

Carter Burwell

Hrajú:

James Franco (Allen Ginsberg), Jon Hamm (Jake Ehrlich), Mary-Louise Parker (Gail Potter), Jeff Daniels (profesor David Kirk), David Strathairn (Ralph McIntosh), Alessandro Nivola (Luther Nicolas), Todd Rotondi (Jack Kerouac), Andrew Rogers (Lawrence Ferlinghetti), Bob Balaban (soudce Clayton Horn) a ďalší

O filme

Píše sa rok 1957 a v San Franciscu sa koná súdny proces kvôli básni Vytie. Film tieto pamätné dni pripomína prostredníctvom troch vzájomne prepojených línií: búrlivého života Allena Ginsberga, ktorý sa snažil nájsť svoje skutočné umelecké vyjadrenie, spoločenských reakcií na „obscénny" predmet procesu a halucinogénnej animácie, ktorá evokuje prekvapujúcu originalitu legendárneho literárneho diela. Všetky tri roviny vyúsťujú v žánrovom hybride, ktorý brilantne zachytáva kľúčový okamih - zrod alternatívnej kultúry. Autori vo svojom hranom debute dokonale využívajú dokumentaristické korene a vyjadrujú sa ako skúsení rozprávači príbehov. Rozširujú predstavu, že „skutočný príbeh" môže byť stvárnený nielen trvaním na faktoch, ale aj odvodenou filmovou víziou, a tak je možné zachytiť ducha doby. Skvelá interpretácia nesmrteľnej básne a myšlienok novej generácie.

Rob Epstein (1955, New Jersey) a Jeffrey Friedman (1951, Los Angeles) spoločne tvoria už viac ako 20 rokov. Nakrútili dokumentárne snímky, ako napríklad Where We Are? Our Trip Through America (Kde to sme? Krížom cez Ameriku, 1993), The Celluloid Closet (Celuloidové tajomstvá, 1995), Xtreme: Sports to Die For (Xtreme: zomrieť pre šport, 1999), Paragraph 175 (Paragraf 175, 2000), Underground Zero (Underground Zero, 2002), Ten Days That Unexpectedly Changed America: Gold Rush (10 dní, ktoré nečakane zmenili Ameriku: Zlatá horúčka, 2006) či Howl (Vytie, 2010). Za Common Threads: Stories from the Quilt (Jednou niťou: Príbehy z plátna) získali v roku 1990 Oscara.

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Filmové premíéry