Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Vtedy na západe

Vtedy na západe

C’era una volta il West / Once Up on a Time in the West, Taliansko / USA, 1968, far., 166 min

Premiéra SR:

19.09.2013

Monopol:

áno

Réžia:

Sergio Leone

Scenár:

Sergio Leone, Sergio Donati na námet Daria Argenta, Bernarda Bertolucciho a Sergia Leoneho

Kamera:

Tonino Delli Colli

Strih:

Nino Baragli 

Hudba:

Ennio Morricone 

Hrajú:

Henry Fonda, Charles Bronson, Claudia Cardinale, Jason Robards,Frank Wolff, Gabriele Ferzetti, Keenan Wynn, Paolo Stoppa, a ďalší.

O filme

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Podľa mnohých filmových kritikov je Vtedy na západe najlepším westernom všetkých čias a tiež jedným z najlepších filmov v dejinách svetovej kinematografie. Pre všetkých milovníkov príbehov z divokého západu je učebnicovým príkladom toho, ako správne nakrútiť skvelý príbeh, ktorý je pre divákov fascinujúci aj mnoho rokov po premiére. Ide o dnes už kultový a v povedomí širokej verejenosti azda najznámejší western. Prináša príbeh mlčanlivého muža zvaného Harmonika, ktorý prichádza do malého mestečka Flagstone na Juhozápade USA a hľadá muža menom Frank. Prečo, to nevieme. Jeho trpezlivá cesta za pomstou sa začne preplietať s príbehom mladej ženy, Jill, ktorá sa vymanila zo života v neworleanském bordeli, vydala sa za farmára Bretta McBaina a prichádza za ním na farmu Sweetwater. Po slede drsných udalostí sa stáva majiteľkou pôdy, ktorá je zdanlivo bezcenná. Len na prvý pohľad. Je to jediné miesto so zdrojom vody v kraji, o ktorú má záujem aj blížiaca sa stavba železnice. Miestny bandita Cheyenn je krivo obvinený z vrážd, ktoré nespáchal.  Harmonika i Cheyenn majú každý svoje vlastné pohnútky, ale spoločne sa stávajú ochrancami  Jill proti Frankovi. Komplikovaný tanec smrti, v ktorom umierajú sny i ich nositelia, a v ktorom odchádza starý dobrý Západ  sa blíži k svojmu poslednému akordu.

Filmový zážitok pre diváka je umocnený hlavne nezabudnuteľnou hudbou majstra westernovej melódie, slávneho Ennia Morriconeho.

 

„Síce sa dá povedať, že Vtedy na Západe je typický Leoneho western (a ktorý nie je?), rozhodne sa však výrazne líši od predošlej režisérovej tvorby. Kým filmy z „Dolárovej trilógie" (tak znalci súhrnne nazývajú trojicu filmov Pre hrsť dolárov, Pre pár dolárov navyše a Dobrý, zlý, škaredý) sa vyznačovali turbulentným tempom a často ironickým, parodujúcim a cynickým humorom, Vtedy na Západe upúta pomalým, meditatívnym rytmom, dlhými zábermi, v ktorých sa zdanlivo nič nedeje a menším dôrazom na humor. A čo je pozoruhodné, hlavné postavy filmu sú zadefinované oveľa realistickejšie ako ich predchodcovia z „Dolárovej trilógie", ba čo viac, v rámci filmu prechádzajú istým vývojom. To je v Leoneho kinematografii úplne nový prvok, najmä keď si uvedomíme, že pri vytváraní charakterov svojich predošlých westernov sa podľa vlastných slov inšpiroval commediou dell'arte a sicílskym marionetovým divadlom. Toto signalizuje nástup ďalšej, filmársky najzávažnejšej fázy Leoneho tvorby, ktorú neskôr rozvinie a posunie ešte ďalej filmami Dolu hlavou a Vtedy v Amerike. Peter Pišťanek, denník SME, 11.9. 2008

Celý článok: http://www.sme.sk/c/4066624/vtedy-na-zapade.html

Režisér

Narodil sa 3.1. 1929 v Ríme a už ako tínedžer pracoval ako pomocný režisér amerických a talianskych filmových štábov. Od filmu sa nepohol ani počas štúdia práv. Vyskúšal si profesie scénaristu, herca a strihača. Jedným z typických znakov jeho diel je hudobná téma sprevádzajúca každú hlavnú postavu, rýchla akcia po dlhom napätí a rovnako rýchlo a realisticky zobrazené násilie. Medzi jeho stálych spolupracovníkov patril hudobný skladateľ a bývalý spolužiak Ennio Morricone. Zlom v Leoneho kariére nastal v roku 1964, kedy nakrútil film A Fistful of Dollars s vtedy ešte málo známym Clintom Eastwoodom. Nasledovali snímky For a Few Dollars More, 1965 a The Good, the Bad and the Ugly, 1966.Týmito titulmi zakončil takzvanú dolárovú trilógiu. V rok 1968 mu americká filmová spoločnosť Paramount ponúkla možnosť nakrúcať v USA. Tu potom vznikla jeho nová, takzvaná "americká" trilógia. Ako prvú časť nakrútil v roku 1968 Vtedy na Západe. Kým však v Európe slávil s filmom obrovský úspech, v USA sa stretol s negatívnou kritikou a film prepadol. Nasledovali Dolu hlavou (1971) a Vtedy v Amerike (1984). Leone nehovoril po anglicky a pri režírovaní si nechal prekladať. V roku 1989 chystal film Leningrad. Malo ísť o príbeh blokády Leningradu v koprodukci so ZSSR a hlavnú postavu mal hrať Robert De Niro. Leone zomrel v rodnom Ríme na infarkt dva dni pred podpísaním zmluvy. 

Filmové premíéry