Dnes je 18.January 2018, meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra

Katalóg filmov

V tme

V ciemności, Kanada / Nemecko / Poľsko, 2011, far., 145 min

Premiéra SR:

06.09.2012

Monopol:

skončil

Réžia:

Agnieszka Holland

Scenár:

Robert Marshall, Dvadi F. Shamoon

Kamera:

Jolanta Dylewska

Strih:

Mike Czarnecki

Hudba:

Antoni Lazarkiewicz

Hrajú:

Robert Wieczkiewicz
Benno Fürmann
Agnieszka Grochowska
Maria Schrader
Herbert Knaup
Marcin Bosak a ďalší...

O filme

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Leopold Socha, poľský špekulant a zlodej z Ľvova, poskytne útočisko skupinke utečencov z geta. Samozrejme, nie zadarmo, keďže spočiatku celú vec vníma len ako príležitosť k dobrému zárobku. No časom si utečencov obľúbi a začnú sa v ňom prebúdzať city, aké dovtedy nepoznal. Tento Sochov postupný morálny prerod vrcholí vtedy, keď sa rozhodne utečencov chrániť aj za cenu ohrozenia vlastného života.

Režisérka o filme: „V tom príbehu ma zaujali najmä ľudia, pretože väčšinou, keď sa robia filmy o holokauste, postavy Židov v nich sa javia ako nevinné, beztelesné obete. Hnevalo ma to, zabíja ich to akoby nanovo. V tomto scenári existovala možnosť ukázať, že aj oni môžu byť zbabelí, maloverní, krutí... Hlavný hrdina bol antihrdinom. To, čo robil dobre, robil proti sebe. Napätie pochádzalo z toho, že si nebol istý, čo vlastne vytvára. Poliaci majú sklon k hrdinskému gýču, tu ho niet." z rozhovoru pre Hospodárske noviny

AGNIESZKA HOLLAND. V roku 1971 absolvovala štúdium réžie na pražskej FAMU. Začínala ako divadelná režisérka v Gorce a v Krakove a spolupracovala na filmoch svojho manžela, L. Adamika. V roku 1973 sa ako asistentka réžie zúčastnila nakrúcania filmu Iluminácia režiséra Krzysztofa Zanussiho, neskôr spolupracovala aj s ďalšími významnými poľskými režisérmi: okrem iných s Andrzejom Wajdom (napr. na scenári k filmu Danton, 1982) či s Krzysztofom Kieślowskim (napr. ako autorka námetu k filmu Tri farby: Modrá, 1993). Ako režisérka na seba upozornila už svojím debutom Provinční herci (1979) a na prelome 70. a 80. rokov vytvorila viacero sociálno-kritických diel radiacich sa k prúdu tzv. filmu morálneho nepokoja. Agnieszka Holland však patrí k tvorcom, ktorým sa v pomerne krátkom čase podarilo presadiť aj mimo rodnej vlasti. V súčasnosti žije a pôsobí najmä v USA a vo Francúzsku. Na Slovensku realizovala podľa scenára Evy Borušovičovej koprodukčný film s názvom Jánošík. Pravdivá história (2009), na ktorého vzniku sa výraznou mierou podieľala aj jej dcéra Kasia Adamik.

Ocenenia

  • Nominácia na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film 2012
  • Camerimage – najlepšia kamera
  • MFF Gdyňa 2012 – najlepší film, najlepšia réžia a niekoľko individuálnych cien: najlepšia herečka v hlavnej úlohe (Agnieszka Grochowska), najlepšia kamera (Jolanta Dylewska), výprava (Erwin Prib, Katarzyna Sobańska a Marcel Sławiński), strih (Michał Czarnecki), kostýmy (Katarzyna Lewińska a Jagna Janicka) a make-up (Janusz Kaleja)

Filmové premíéry