Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

Katalóg filmov
TRI SPOMIENKY

TRI SPOMIENKY

Trois souvenirs de ma jeunesse, Francúzsko, 2014, far., 120 min

Premiéra SR:

25.02.2016

Monopol:

do 22.07.2025

Réžia:

Arnaud Desplechin

Scenár:

Arnaud Desplechin, Julie Peyr

Kamera:

Irina Lubtchansky

Strih:

Laurence Briaud

Hudba:

Grégoire Hetzel

Hrajú:

Quentin Dolmaire, Lou Roy-Lecollinet, Mathieu Amalric, Dinara Drukarova, Cécile GarciaFogel, Françoise Lebrun, Irina Vavilova, Olivier Rabourdin, Elyot Milshtein, Pierre Andrau, Lily Taieb, Raphaël Cohen, Kheifets Gregory, Clémence Le Gall, Théo Fernandez, André Dussollier a ďalší.

O filme

Paul Dédalus sa pripravuje na odchod z Tadžikistanu a spomína - na svoje detstvo, matkine záchvaty šialenstva, na puto, ktoré ho spájalo s bratom Ivanom. Spomína na svojho otca, na cestu do ZSSR, na priateľa,  ktorý ho zradil, na štúdium v Paríži a hlavne na Esther. Lásku jeho života.

Režisér

Arnaud Desplechin (1960)

Vyštudoval parížsku filmovú školu IDHEC. Po nej spolupracoval ako kameraman a scenárista na krátkych filmoch iných režisérov (Eric Rochant, Eric Barbier či Patrick Grandperret). Režíroval dve krátke hrané snímky - La vie des morts (Život mŕtvych, 1990), ktorý získal cenu Jeana Viga, a La Sentinelle (Stráž). Jeho prvým celovečerným filmom bola Učená pre alebo Môj pohlavný život (1996) z prostredia mladých intelektuálov, ktorým vzbudil veľký záujem kritiky. Nasledovala snímka Esther Kahn (2000) o židovskej herečke žijúcej v Londýne koncom 19. storočia, ocenená ako francúzsky film roku 2000 a bola nominovaná na Zlatú palmu v Cannes. Ďalším oceňovaným bol film Králi a kráľovná (Rois et reine, 2004), za ktorý získal Desplechinov obľúbený predstaviteľ Mathieu Amalric cenu Cézar. Amalric a celá plejáda vynikajúcich francúzskych hercov - Catherine Deneuve, Jean-Paul Roussillon, Anne Consigny, Hippolyte Girardot, Emmanuelle Devos, Chiara Mastroianni – sa stretla vo filme Vianočný príbeh (2008), tiež nominovaný na Zlatú palmu v Cannes. V roku 2014 natočil psychologickú snímku Jimmy P. S Mathieuem Amalricom a Beniciom del Torom v hlavných úlohách psychoanalytika, antropológa a odborníka na kultúru pôvodných obyvateľov Ameriky Georgese Devereuxe (Amalric) a amerického Indiána Jimmyho Pickarda (Toro).

Filmové premíéry