Dnes je 17.January 2018, meniny má Nataša, zajtra Bohdana

Katalóg filmov

Tri

Drei, Nemecko, 2010, far., 119 min

Premiéra SR:

03.11.2011

Monopol:

skončil

Réžia:

Tom Tykwer

Scenár:

Tom Tykwer

Kamera:

Frank Griebe

Strih:

Mathilde Bonnefoy

Hudba:

Reinhold Heil, Johnny Klimek, Gabriel Isaac Mounsey, Tom Tykwer

Hrajú:

Sophie Rois (Hanna)
Sebastian Schipper (Simon)
Devid Striesow (Adam)
Annedore Kleist (Lotte)
Angela Winkler (Hildegard)
Alexander Hörbe (Dirk) a ďalší

O filme

Novinárka Hanna a architekt Simon tvoria úspešný pár žijúci v Berlíne v harmonickom zväzku, ktorý trvá už dvadsať rokov. Rôzne aférky, plánovanie dieťaťa a svadby, každodenné starosti i radosti mileneckého páru, to všetko majú za sebou. Až do okamihu, kedy do ich života vstúpi atraktívny Adam. Problém je v tom, že Hanna ani Simon o svojich vzájomných citoch k Adamovi netušia.

Ľúbostný príbeh, v ktorom nechýba zmysel pre humor, nečakané zvraty a prekvapenia, je nakrútený s dynamikou a s citom pre výtvarnú stránku. Každá časť príbehu zapadá do dokonalej mozaiky, v ktorej sa osudy troch hlavných hrdinov spoja. Tom Tykwer aj vo svojom poslednom filme rieši svoju obľúbenú tému lásky, medziľudských vzťahov a dotýka sa nadčasových otázok života a smrti.

Snímka poukazuje k tancu, divadlu, sochárstvu a pohráva sa aj s filmovými citáciami (napr. zo slávneho filmu Zázrak v Miláne (1951, r. Vittorio De Sica).

Tom Tykwer (1965, Wuppertal) nakrútil prvý film na Super 8 už ako jedenásťročný. V roku 1993 režíroval svoj dlhometrážny debut Smrtiaca Maria (Die Tödliche Maria). Jeho druhý film Zimní spáči (Winterschläfer, 1997) bol síce dobre prijatý, ale až jeho tretia snímka, Lola beží o život (Run Lola Run, 1998), sa stala hitom a urobila z Tykwera hviezdu nového nemeckého kina. Nasledovali filmy Princezná a bojovník (Der Krieger und die Kaiserin, 2000), Nebo (Heaven, 2002), Parfum: Príbeh vraha (Perfume: The Story of a Murderer, 2006) a International (The International, 2009).

Ocenenia

  • v roku 2011 získal dve národné nemecké filmové ceny za réžiu a strih

Filmové premíéry