Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Stále spolu

Stále spolu

Stále spolu, Česko, 2014, far., 74 min

Premiéra SR:

04.06.2015

Monopol:

do 19.03.2020

Réžia:

Eva Tomanová

Kamera:

Petr Koblovký, Jiří Krejčík, Michal Vojkuvka, Patrik Balonek, Petr Mlčoch

Strih:

Dominik Krutský, Krasimíra Velitchková

Hrajú:

rodina Mlčochových: Petr, Simona, Dora, Kaspar, Prokop, Silvestr, Severín, Horymír, Perla, Irenej, Rosa

O filme

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Petr Mlčoch sa narodil ako mestský človek, v byte na predmestí Plzne. Keď skončil strednú školu, išiel študovať kybernetiku na Karlovu univerzitu v Prahe. Jeho žena Simona vyrástla v  v Prahe a študovala český jazyk a históriu, tiež na Karlovej univerzite a tu sa aj stretla s Petrom. Dnes sú spolu už 25 rokov, majú 9 detí, nemajú tečúcu vodu, kúpeľňu ani toaletu. Žijú v dome, ktorý si sami postavili na lúke na Šumave.

Stále spolu je silný dokumentárny príbeh rodiny, ktorá sa rozhodla žiť inak ako väčšina. Radšej sa spoliehajú na svoje vlastné zdroje, než by mali svoju slobodu obetovať civilizácii. Je príbehom ľudí, pre ktorých láska a náklonnosť znamená viac ako materiálne zabezpečenie. V čase konzumu a komfortu sa rozhodli pre opačný smer. Je ich prístup utópiou, ktorá hraničí s masochizmom alebo správna cesta ako žiť? Čo si o tom myslia ich deti? Aký je život s mužom, ktorý použil vlastnú rodinu na jeho experiment o živote?

PRESSKIT (.pdf)

Režisér

Eva Tomanová

Eva Tomanová začala svoju cestu k režisérskej práci postupne. Od elévskych rokov pri štúdiu, prešla do relácie Na vlastní oči, kde pod vedením ostrieľaných žurnalistov a režisérov natočila 130 reportáží, vo vrcholnom období relácie už ako vedúci reportér a režisér. Rozhodnutie, či bude preferovať viac žurnalistickú alebo režijnú tvorbu, jej umožnilo krátke pôsobenie v pozícii šéfa publicistiky TV Barrandov. Rozhodla sa pre réžiu. Pod záštitou Fera Feniča vytvára do cyklu České milování prvé ucelené televízne dokumenty, v spoločnosti zvučných mien českej filmovej a televíznej réžie. Získané znalosti prenáša do Českej televízie. Natáča dokument Ve Stínu Lebek, obľúbený na outdorových festivaloch, dokument Škola chodí za dětmi, portréty do relácie Pološero, a občas si odskočí k svojej pôvodnej profesii do relácie Reportéři ČT. Česká televízia jej dáva dôveru, a tak vzniká jej celovečerný debut „Stále spolu“. Ta sa vypláca, v produkčnej spoločnosti Endorfilm a za podpory DOK.inkubátora a Státního fondu kinematografie, vzniká dokument, ktorý je vybraný do súťaže na festivale IDFA a získava aj spolu s ďalšími dvoma snímkami nomináciu na najlepší film. Hoci dokument s úspechom obchádza festivaly, dosahuje vysoké divácke hodnotenia a je aj priaznivo vnímaný filmovými profesionálmi, Eva Tomanová vôbec nepoľavuje v práci a súbežne pripravuje ďalší dokument s pracovným názvom „Virus“. Má neopozeraný a filmový prístup k látke, civilné videnie sveta, schopnosť pre nezaujaté zobrazenie, a v jej práci je vidieť filmovosť, ktorú dnes v dokumentoch často ubíja žurnalistika a publicistika.

Filmové premíéry