Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

SLEPÁ

Blind, Nórsko, 2014, far., 96 min

Premiéra SR:

02.07.2015

Monopol:

do 15.03.2022

Réžia:

Eskil Vogt

Kamera:

Thimios Bakatakis

Strih:

Jens Christian Fodstad

Hudba:

Henk Hofstede

Námet:

Eskil Vogt

Hrajú:

Ellen Dorrit Petersen
Henrik Rafaelsen
Vera Vitali
Marius Kolbenstvedt a ďalší.

O filme

Ingrid, ktorá len nedávno prišla o zrak, ustúpi z vonkajšieho sveta do bezpečia svojho domova - miesta, kde cíti, že má veci pod kontrolou. Je tu sama so svojím manželom a svojimi myšlienkami. Ale skutočné problémy Ingrid sú v jej vnútri, nie za múrmi bytu, a tak nad ňou postupne preberajú kontrolu jej najhlbšie obavy a potlačované fantázie. Dráždivá sonda do vnútorného sveta slepej ženy prekvapuje bohatou vizuálnou stránkou, otvoreným prístupom k sexu aj absurdným humorom. Režisérovi Eskilovi Vogtovi vyniesla Slepá uznanie na festivaloch v Sundance a Berlíne. Do slovenských kín snímku poslali filmoví nadšenci, ktorí svojim hlasovaním rozhodli o jeho víťazstve v prvom ročníku projektu Scope50.

Režisér

Vo filme Slepá si Eskil po prvý raz vyskúšal rolu režiséra celovečerných filmov. Eskil je považovaný za jedného z najtalentovanejších nórskych scenáristov a je známy svojou spoluprácou s Joachimom Trierom na takých filmoch, ako sú Repríza (Reprise, 2006); Oslo, 31. srpna (Oslo, 31. august, 2011) alebo Louder Than Bombs (práve sa natáča). Réžiu vyštudoval na francúzskej štátnej filmovej škole La fémis v Paríži. Eskil natočil niekoľko cenami ovenčených krátkych filmov, okrem iného Objatie (Une étriente, 2003) či Cudzinci (Les étrangers , 2004), a tiež niekoľko televíznych komédií.

Ocenenia

Cena v kategórii Najlepšia réžia, Najlepšia herečka, Najlepší strih a Najlepší zvukový dizajn na nórskych Amanda Awards, Veľká cena poroty na Medzinárodnom festivale prvých filmov Annonay, Cena za Najlepší scenár na MFF Atény, World Cinema Screenwriting Award na festivale Sundance...

Filmové premíéry