Dnes je 18.January 2018, meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra

Katalóg filmov

Katalóg filmov
SEDEM STATOČNÝCH

SEDEM STATOČNÝCH

The Magnificent Seven, USA, 1960, far., 128 min

Premiéra SR:

10.11.2016

Monopol:

skončil

Réžia:

John Sturges

Scenár:

William Roberts

Kamera:

Charles Lang Jr.

Strih:

Ferris Webster

Hudba:

Elmer Bernstein

Hrajú:

Yul Brynner Eli Wallach Steve McQueen Charles Bronson Robert Vaughn Brad Dexter James Coburn Horst Buchholz Vladimir Sokoloff Rosenda Monteros a ďalší.

O filme

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Legendárny western Johna Sturgesa nie je iba majstrovským príbehom o siedmych pištoľníkoch, ktorí sa nechajú najať hŕstkou chudobných mexických dedinčanov, aby bránili ich životy a majetok pred bandou chamtivých banditov. Ide zároveň o prvý remake diela japonského klasika Akira Kurosawu, ktorý dokazuje, aká úspešná môže byť kultúrna inšpirácia, z ktorej ťažia obe strany. Akokoľvek je morálny kódex pištoľníkov a samurajov odlišný, obe skupiny sa púšťajú do boja, v ktorom vyhráva ten najslabší.

Režisér

John Sturges (1910 - 1992)

Uznávaný tvorca akčných snímok a westernov debutoval ako režisér v roku 1946, cestu k samostatnej réžii si ale vyšľapával už od začiatku 30. rokov, keď nastúpil do spoločnosti RKO. Asistoval výtvarníkovi Robertovi Edmondovi Jonesovi, producentovi Davidovi O. Selznickovi a neskôr rôznym strihačom štúdia. Na počiatku 40. rokov sa dostal k samostatnej práci strihača a po vstupe Spojených štátov do vojny nastúpil k filmovej jednotke amerického letectva, kde strihal a režíroval okolo 45 dokumentárnych a inštruktážnych filmov, okrem iného v spolupráci s Williamom Wylerom, dokument Thunderbolt. Po demobilizácii sa vrátil do Hollywoodu, kde ho zamestnala spoločnosť Columbia ako režiséra. Išlo predovšetkým o lacné snímky rôznych žánrov, väčšie príležitosti mu ponúklo od roku 1950 štúdio MGM, v 60. rokoch sa potom Sturges zaradil k tým režisérom, ktorí pracovali nezávisle. Sústreďoval sa na westerny a dobrodružné snímky, v nich , ako vlastne v celej jeho tvorbe , hrali dominantnú úlohu muži. Najväčšieho umeleckého úspechu dosiahol Sturges moderným westernom Čierny deň v Black Rock, za ktorý bol, okrem iného, nominovaný na Oscara. Medzi jeho komerčne najúspešnejšie snímky patrí Prestrelka pri O.K. Corrale, Sedem statočných či Veľký útek. John Sturges sa radí do tej skupiny režisérov, ktorých tvorba, resp. jej kvalita , priamo závisela na kvalite scenárov, ktoré im boli ponúkané.

Ocenenia

Oscar – nominácia za hudbu; Zlatý glóbus – nominácia v kategórii najsľubnejší nováčik (Robert Vaughn)

Filmové premíéry