Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Pulp Fiction

Pulp Fiction

Pulp Fiction, USA, 1994, far., 153 min

Premiéra SR:

11.09.2014

Monopol:

skončil

Réžia:

Quentin Tarantino  

Scenár:

Quentin Tarantino  

Kamera:

Andrzej Sekula 

Strih:

Sally Menke

Hrajú:

Tim Roth, Ammanda Plummer, John Travolta, Samuel L. Jackson, Bruce Willis, Ving Rhames, Uma Thurman, Maria de Medeiros,  Harvey Keitl, Christopher Walken a ďalší

O filme

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

V  kultovom diele 90. rokov zadefinoval Quentin Tarantino základné prvky svojej režisérskej poetiky a vytvoril mnohovrstevný filmový vesmír, ktorý si  obľúbili rovnako nároční kritici na MFF Cannes, americkí akademici, intelektuáli  i robotníci. Pulp Fiction je multižánrový opus plný fetišistických detailov a popkultúrnych odkazov. Vincent Vega  a Jules Winnfield sú dvaja nerozluční treťotriedni gangstri v službách obávaného Marsellusa Wallacea. Dostanú jednu veľmi delikátnu úlohu. Butch Coolidge je boxer, ktorého kariéra sa chýli ku koncu. Keďže v boxe neexistuje liga veteránov, bude sa jednoducho musieť zmieriť s tým, že už je out, a prijať Marsellusovu lákavú ponuku - vziať prachy, prehrať v piatom kole a odletieť si užívať so svojou milovanou Fabienne na slnečný Karibik. Pumpkin a Honey Bunny sú párik amatérskych zlodejov a vylučovacou metódou prídu na to, že keď už sa neoplatí vykrádať banky, obchody s alkoholom, a benzínové pumpy, najlepším terčom lúpeže je reštaurácia. Práve tá, v ktorej sedíte. Tri na prvý pohľad nesúvisiace historky z krvavého podsvetia tvoria jeden príbeh plný štylizovaného násilia, drog, dnes už kultových dialógov,  absurdných situácií a nečakaných dejových zvratov. Dokonale funguje ako napínavý film s inovatívnou príbehovou štruktúrou. Opäť na veľkom plátne vidieť tancovať Johna Travoltu s Umou Thurman, vypočuť si diskusiu na tému hamburgery u McDonalds, Big Kahuna Burger a Jack in the Box, či oduševnené kázanie o ceste Spravodlivého je nezabudnuteľným zážitkom.

Režisér

QUENTIN TARANTINO

Narodil sa v roku 1963 v meste Knoxville. Preslávil sa začiatkom 90. rokov 20. storočia ako drsný rozprávač, ktorý vniesol nový život do najznámejších amerických filmových archetypov.  Svojim zvláštnym humorom a nezvyčajným pohľadom na svet si získal srdcia mnohých filmových fanúšikov. Detstvo neprežíval najlepšie, pretože jeho otec ho opustil krátko po jeho narodení a malý Quentin ostal sám so svojou 17-ročnou matkou. Jeho tvorbu ovplyvnilo detstvo, ktoré trávil  pred televízorom (jeho matka mu dala meno podľa obľúbenej postavy Quinta zo seriálu Gunsmoke), popkultúra, televízne seriály, komiksy, rovnako ako práca vyhadzovača v pornokine, ktorú si zohnal, keď ho vyhodili zo školy. Krátko študoval herectvo a prijímal rôzne role, po viacerých neúspechoch sa však rozhodol skúsiť písať scenáre. Zvykol hovoriť: „Keď sa ma ľudia pýtajú, či som chodil do filmovej školy, odpovedám, že som chodil na filmy.“ Prvý úspech prišiel s filmami My Best Friend´s Birthday (Narodeniny môjho najlepšieho priateľa, 1987) a Gauneri (Reservoir Dogs). Potom vznikol kultový Pulp Fiction a Tarantino si vydobil miesto medzi veľkými filmárskymi menami. V jeho filmoch sú vždy prítomné akcia, násilie i krvavé scény. Jeho obľúbenými tvorcami sú Sergio Leone, Martin Scorsese, Brian De Palma, či Dario Argento. Vybraná filmografia: My Best Friend´s Birthday (Narodeniny môjho najlepšieho priateľa, 1987), Gauneri (Reservoir Dogs, 1992),Pulp Fiction (1994), poviedka z filmu Štyri izby (Four Rooms, 1995), Jackie Brown (1997), Kill Bill (2003), Kill Bill 2 (2004), Sin City – mesto hriechu (Sin City, 2005 – spolurež.), Grindhouse: Auto zabijak (Grindhouse: Death Proof, 2007), Nehanební bastardi (Inglorious Basterds, 2009), Nespútaný Django (Django Unchained, 2012).

Ocenenia

Vybrané ocenenia: Oscar 1995 – najlepší pôvodný scenár /  Zlatý glóbus 1995 – najlepší scenár | MFF Cannes 1994 – Zlatá palma za najlepší film | BAFTA 1995 – najlepší pôvodný  scenár, najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Samuel L. Jackson).

Filmové premíéry