Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Polski film

Polski film

Polski film, Česko / Poľsko, 2012, far., 113 min

Premiéra SR:

11.10.2012

Monopol:

skončil

Réžia:

Marek Najbrt

Scenár:

Benjamin Tuček, Robert Geisler, Marek Najbrt

Kamera:

Miloslav Holman

Strih:

Pavel Hrdlička

Hudba:

Midi Lidi

Hrajú:

Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Marek Daniel, Josef Polášek, Jan Budař, Jana Plodková, Katarzyna Zawadzka, Krzysztof Czeczot, Marcin Kobierski a ďalší

O filme

Najnovšie dielo zaujímavého českého režiséra a scenáristu Marka Najbrta a  fungujúceho autorského tímu Robert Geisler – Benjamin Tuček – Marek Najbrt prináša na plátna slovenských kín nový žáner – reality film. Predchádzajúce snímky tejto trojice – Mistři (3 České levy) a Protektor (6 Českých levov) zožali divácky úspech doma i v zahraničí. Tentokrát prichádzajú tvorcovia s tzv. reality filmom, v ktoromsa pohrávajú s manipuláciou, mystifikujú a prekračujú hranice medzi fikciou a realitou. Štyria známi českí herci “hrajú” v Polskom filme „sami seba“. Spolužiaci  z brnenskej JAMU –  Matonoha, Liška, Daniel a Polášek si splnili dávny sen a nakrútili spoločný film  o časoch keď „komunizmus skrachoval a kapitalizmus ešte nezačal a keď mali všetci dobrú náladu.“  Po pôvodných mystifikáciach, ktoré sa objavili v médiách o tom, že snímku režíruje Jan Budař a Jana Plod(o)ková (vo filme tiež hrajú, ale nerežírujú) sa na plátna kín dostáva dielo o absurdite hereckého života, o Poľsku  a o mnohých iných veciach, ktoré prináša originálny humor,  kultové scénky, zamatovú eufóriu, slobodu, absurditu mladosti a láskavosť kamarátstva a mnoho iného, pričom balansuje na tenkej hrane medzi realitou a ilúziou. O filmovú hudbu sa postaralo zoskupenie Midi Lidi (Český lev za hudbu k filmu Protektor).

Marek Najbrt o filme: To, že ústřední herecká čtveřice, ale i Jan Budař a svým způsobem i Jana Plodková a polská herečka Katarzyna Zawadzka dali k dispozici své identity, je základní deviza celého projektu. Nechtěli jsme natočit jen nějakou nezávaznou taškařici. Naším cílem bylo říct něco o existenci těch lidí, takže kromě fikce je ve filmu i hodně pravdy. I když řečeno s našimi hrdiny: To, že hraju sám sebe, ještě neznamená, že jsem to já...”

Filmové premíéry