Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

Katalóg filmov
OHEŇ NA MORI

OHEŇ NA MORI

Fuocoammare, Francúzsko / Taliansko, 2016, far., 108 min

Premiéra SR:

20.10.2016

Monopol:

do 16.02.2023

Réžia:

Gianfranco Rosi

Scenár:

Gianfranco Rosi, Carla Cattani

Kamera:

Gianfranco Rosi

Strih:

Jacopo Quadri

O filme

Dokument ukazuje život na talianskom ostrove Lampedusa, ktorý sa nachádza asi 200 km od južného pobrežia Talianska. V posledných rokoch sa spája najmä s migračnou krízou. Pre jeho polohu sa z neho stala vstupná brána pre tisícky migrantov z Afriky a Blízkeho Východu, ktorí chcú nájsť v Európe lepší život. Režisér Gianfranco Rosi strávil na tomto ostrove niekoľko mesiacov, zachytil jeho históriu, kultúry a aktuálnu každodennú realitu života na ostrove, ako aj cestu migrantov na malých člnoch v katastrofálnych podmienkach. Lampadusa má 6000 obyvateľov, každý týždeň sa však na ňom vylodia stovky migrantov.

Režisér

Gianfranco Rosi (1964)

Narodil sa v štáte Eritrea, nachádzajúcom sa v severovýchodnej Afrike na pobreží Červeného mora. Počas občianskej vojny sa v roku 1977 presídlil spolu s rodinou do Talianska. Žil v Ríme a v Istanbule, potom študoval v New Yorku dokumentaristiku na Tisch School of the Arts. Jeho absolventská dokumentárna snímka Prievozník (1993) bola uvedená na festivale Sundance, v Locarne, Toronte či Karlových Varoch. Film Pod úrovňou mora (2008) vyhral v Benátkach v súťaži Orizzonti a za dokument Nájomný vrah – Izba 164 (2010) tam získal Cenu FIPRESCI. Zatiaľ najväčší úspech mu priniesol dokument Sacro GRA (2013), ktorý nevšedným spôsobom predstavuje taliansku metropolu Rím cez autentické príbehy obyčajných ľudí žijúcich na okraji najväčšej dopravnej tepny Talianska Grande Raccordo Anular (GRA). Film získal ako prvý dokument v histórii benátskeho festivalu Zlatého leva za najlepší film. Ďalšia z radu jeho mimoriadnych snímok Oheň na mori (2016) bola ocenená Zlatým medveďom a Cenou ekumenickej poroty na MFF v Berlíne.

Ocenenia

Berlinale 2016 – Zlatý medveď, Cena Amnesty International, Cena ekumenickej poroty, Cena čitateľov Berliner Morgenpost; Donatellov David – nominácie v kategóriách najlepší film, réžia, producent a strih

Filmové premíéry