Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

Katalóg filmov
NYMFOMANKA - režisérska verzia I.

NYMFOMANKA - režisérska verzia I.

Nymph()maniac Director´s Cut, Dánsko, 2013, far., 145 min

Premiéra SR:

30.10.2014

Monopol:

do 15.09.2023

Réžia:

Lars von Trier 

Scenár:

Lars von Trier 

Kamera:

Manuel Alberto Claro

Strih:

Molly Malene Stensgaard

Hrajú:

Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgård, Stacy Martin, Shia LaBeouf,  Christian Slater, Uma Thurman, Jamie Bell, Willem Dafoe, Udo Kier, Jean-Marc Barr a ďalší.

O filme

Začiatkom roka uviedla ASFK do kín dve časti skrátenej verzie dlho očakávaného filmu jednej z najväčších súčasných režisérskych osobností – enfant terrible svetového filmu Larsa von Triera. Po ôsmich mesiacoch a svetových premiérach (časť I bola uvedená na MFF Berlinale a časť II. na MFF Benátky) prinášame režisérsku verziu filmu. Na plátna kín sa dostane „plná“ o hodinu a pol dlhšia verzia oboch častí v podobe, v akej ju si ju želal uviesť samotný režisér. Režisérsky strih má oproti krátenej (nie však cenzurovanej) štvorhodinovej verzii o hodinu a pol dlhšiu minutáž. Je podstatne odvážnejší poňatím sexuálnych scén, čo avizuje už i trailer k tejto verzii. Obsahuje však aj celé epizódy a dialógy, ktoré sa do kratšej verzie nedostali. Vďaka novému materiálu je príbeh aj psychológia postáv ešte o niečo prepracovanejšia a zrozumiteľnejšia. Odvážny, no poetický príbeh jednej ženy, sledujúc ju  od detstva až do stredného veku je komplexným dielom, ktoré životný príbeh nymfomanky Joe, i ľudskú sexualitu ako takú, vyobrazuje z mnohých strán. Okrem Trierovej hereckej múzy Charlotte Gainsbourg sa vo filme objavujú ďalšie špičkové herecké osobnosti ako Stellan Skarsgard, Shia LaBeouf, Willem Dafoe, Jamie Bell, Udo Kier a Uma Thurman.

Kto čaká zvyčajnú von Trierovu továreň na depresie, žasne, pretože popis života posadnutého sexom sa drží v úsmevnom odstupe. Dokonca často hraničí s komédiou vyšperkovanou skvelými hereckými výkonmi, či už je to Uma Thurman, ktorá žiari v brilantnej vydieračskej scéne zavrhnutej manželky alebo to, ako cestu hlavnej hrdinky opakovane kríži Shia LaBeouf v postave jediného muža, pre ktorého dievčina zrádza svoje ťaženie proti láske.“ Mirka Spáčilová, iDnes.cz

Režisér

LARS VON TRIER

30. 4. 1956, Kodaň, Dánsko. V roku 1983 absolvoval Dánsku filmovú školu. Jeho celovečerný filmový debut Prvok zločinu bol ocenený na MFF v Cannes a v Chicagu. V 90. rokoch sa stal jedným z najúspešnejších európskych režisérov. Z deviatich von Trierových filmov vybraných do súťaže v Cannes boli štyri ocenené hlavnými cenami – Prvok zločinu (1984), Európa (1991), Prelomiť vlny (1996) a Tanečnica v tme (2000), pričom posledný z nich získal Zlatú palmu a Björk Cenu pre najlepšiu herečku. Rovnaké ocenenia získali aj herečky v jeho filmoch Antikrist (2009) a Melancholia (2011). Von Trier je spoločne s Thomasom Vinterbergom spoluautorom koncepcie Dogma 95 (nakrútil podľa nej Idiotov) a tvorcom vyše päťdesiatky reklám, videoklipov a televíznych filmov. Celosvetový úspech mal najmä jeho seriál Kráľovstvo (1994, 1997). Jeho producentská spoločnosť ZENTROPA stojí za desiatkami severských artových i mainstremových filmov.

Filmové premíéry