Dnes je 17.January 2018, meniny má Nataša, zajtra Bohdana

Katalóg filmov

Katalóg filmov
NYMFOMANKA I.

NYMFOMANKA I.

Nymphomaniac, Dánsko, 2013, far., 118 min

Premiéra SR:

09.01.2014

Monopol:

do 15.09.2023

Réžia:

Lars von Trier  

Scenár:

Lars von Trier  

Kamera:

Manuel Alberto Claro

Strih:

Molly Malene Stensgaard

Hrajú:

Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgård, Stacy Martin, Shia LaBeouf,  Christian Slater, Uma Thurman,  Jamie Bell, Willem Dafoe, Udo Kier, Jean-Marc Barr a ďalší.

O filme

Azda najočakávanejšia novinka jednej z najväčších súčasných režisérskych osobností – enfant terrible svetového filmu – prinesie poetický i odvážny príbeh jednej ženy, sledujúc ju  od detstva až do stredného veku. Film už dlho pred ohlásenou svetovou premiérou vzbudzuje zvedavosť, ale aj kontroverzie pre svoj avizovaný otvorený prístup k sexualite. Lars von Trier opäť posúva umelecké filmové hranice. Provokatívne, na prvý sviatok vianočný 25. decembra 2013 je naplánovaná svetová premiéra jeho najnovšieho diela a už dnes je známe, že Nymfomanka obsahuje množstvo sexuálne explicitných scén a záberov, ktoré sú síce pre kinodistribúciu neobvykle otvorené, ale rozhodne nie sú samoúčelné. Ide o komplexné dielo, ktoré životný príbeh Joe i ľudskú sexualitu ako takú vyobrazuje z mnohých strán. Okrem Trierovej hereckej múzy Charlotte Gainsbourg sa vo filme objavia aj ďalšie špičkové herecké osobnosti ako Stellan Skarsgard, Shia LaBeouf, Willem Dafoe, Jamie Bell, Udo Kier či dokonca Uma Thurman. Nyfomanka bude niečo vyše štvorhodinovým dielom rozdeleným na dve časti. Pripravovaný film sa bude odohrávať v ôsmich kapitolách: 1. The Compleat Angler / 2. Jerôme / 3. Mrs. H / 4. Delirium / 5. The Little Organ School / 6. The Eastern and the Western Church (The Silent Duck) / 7. The Mirror / 8. The Gun.
Slovenskí diváci ho uvidia medzi prvými, len pár dní po svetovej premiére!

Režisér

LARS VON TRIER 30. 4. 1956, Kodaň, Dánsko. V roku 1983 absolvoval Dánsku filmovú školu. Jeho celovečerný filmový debut Prvok zločinu bol ocenený na MFF v Cannes a v Chicagu. V 90. rokoch sa stal jedným z najúspešnejších európskych režisérov. Z deviatich von Trierových filmov vybraných do súťaže v Cannes boli štyri ocenené hlavnými cenami – Prvok zločinu (1984), Európa (1991), Prelomiť vlny (1996) a Tanečnica v tme (2000), pričom posledný z nich získal Zlatú palmu a Björk Cenu pre najlepšiu herečku. Rovnaké ocenenia získali aj herečky v jeho filmoch Antikrist (2009) a Melancholia (2011). Von Trier je spoločne s Thomasom Vinterbergom spoluautorom koncepcie Dogma 95 (nakrútil podľa nej Idiotov) a tvorcom vyše päťdesiatky reklám, videoklipov a televíznych filmov. Celosvetový úspech mal najmä jeho seriál Kráľovstvo (1994, 1997). Jeho producentská spoločnosť ZENTROPA stojí za desiatkami severských artových i mainstremových filmov.

Filmové premíéry