Dnes je 23.November 2017, meniny má Klement, zajtra Emília

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Nerada ruším

Nerada ruším

Undskyld Jeg Forstyrrer / Excuse me?, Dánsko, 2012, far., 90 min

Premiéra SR:

15.08.2013

Monopol:

do 04.04.2020

Réžia:

Henrik Ruben Genz

Scenár:

Maja Luhl Larson, Henrik´Ruben Genz 

Kamera:

Sebastian Blenkov

Strih:

Kasper Leick 

Hudba:

Roar Skau Olsen 

Hrajú:

Sara Hjort
Nicolas Bro
Soren Ostergaard
Lotte Andersen
Stine Stengade
Peter Gantzler

O filme

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Komediálny príbeh krásnej, ale zmätenej mladej ženy Helene, ktorá sa podľa svojej matky narodila iba omylom. Helene je mladé sympatické dievča s mierne výstredným správaním. V živote ju trápi len jedna vec: chcela by nájsť svojho biologického otca, ktorého v detstve nezažila. S matkiným miláčikom – psom – sa rozhodne túto situáciu riešiť. Svojho otca nikdy nevidela, keďže ten rodinu opustil ešte pred tým, ako prišla na svet. Helen sa však domnieva, že by ním mohol byť kedysi uznávaný divadelný režisér. Do jeho blízkosti sa jej napokon podarí preniknúť na základe série bizarných náhod a hlavne pomocou matkinho psa, v  ktorého tieni dovtedy žila. Jej hľadanie a veľké očakávania ju zavedú do kedysi slávneho, no dnes už schátraného, kodanského divadla plného zvláštnych existencií. Z bankrotu a tvorivej krízy môže skupinu divadelníkov vyviesť iba premiéra mierne uletenej hry, do ktorej je zhodou okolností zanagažovaný aj Helenin pes. Aj Helene však túži po malej roli... Bude však musieť niečo obetovať…

Majstrovsky nakrútená štylizovaná komédia s citom pre atmosféru a skvelými hereckými výkonmi sa zaoberá hľadaním miesta v živote, a s dávkou čierneho humoru vtipne rozpráva príbeh plný absurdných situácií a neobvyklej lásky.

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Režisér

1959, Gram, Dánsko. Po absolvovaní Národnej filmovej školy v Kodani v roku 1995 získal jeho absolventský film Omveje /Križovatky/ cenu za najlepši film a najlepší scenár na festivale školských filmov v Mníchove. Je autorom dokumentárnych i krátkych hraných filmov, z ktorých najuspešnejším sa stal krátkometrážny hraný film Brat môj (Bror, min bror, 1998, nominácia na Oscara a cena z MFF Berlinale). Genzov prvý celovečerný rodinný fantazijný film Niekto ako Hodder (En som Hodder, 2003) ocenili porotoy mnohých festivalov, napríklad v Chicagu, Londýne, či v Buenos Aires. Jeho dve diela sa dostali do hlavnej súťaže MFF Karlove Vary – poetická dráma Číňan (2005, Cena ekumenickej poroty a Cena FIPRESCI) a Ukrutne šťastní (2008, distribúcia v SR ASFK) – za groteskne ladený príbeh o svojráznych ľuďoch a ich zvláštnych vzťahoch v dánskom zapadákove bol režisér ocenený hlavnou cenou na MFF Karlove Vary– Krištálovým glóbusom. 

Filmové premíéry