Dnes je 18.January 2018, meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Nech vojde ten pravý

Nech vojde ten pravý

Låt den rätte komma in, Švédsko, 2008, far., 114 min

Premiéra SR:

03.06.2010

Monopol:

skončil

Réžia:

Tomas Alfredson

Scenár:

John Ajvide Lindqvist

Kamera:

Hoyte van Hoytema

Strih:

Dino Jonsäter, Tomas Alfredson

Hudba:

Johan Söderqvist

Hrajú:

Kåre Hedebrant (Oskar), Lina Leandersson (Eli), Per Ragnar (Håkan), Henrik Dahl (Erik), Karin Bergquist (Yvonne), Peter Carlberg (Lacke), Ika Nord (Virginia), Mikael Rahm (Jocke) a ďalší

O filme

Príbeh vychádza z románu Johna Ajvide Lindqvista, švédskeho bestselleru prekladaného do mnohých ďalších jazykov. Názov filmu je parafráza jednej z populárnych pesničiek, zároveň však upozorňuje na to, že upír môže vkročiť do vášho bytu, až keď ho vyslovene pozvete. Potom však... Temný, hrozivý a strašidelný horor má vynikajúcu atmosféru, inteligentne sofistikovanú a zároveň presvedčivú zápletku, a dokonca obsahuje aj metaforickú výpoveď o osude a priateľstve. Výrazne prekračuje hranice žánru a stáva sa dielom, ktoré má predpoklad na veľký úspech nielen vo švédskej distribúcii.
Napínavý dej sa odohráva na zimnom štokholmskom sídlisku začiatkom osemdesiatych rokov 20. storočia. Oskar Eriksson je úplne normálny, sympatický dvanásťročný chlapec. Len trochu osamelý, nerozumie si s novými spolužiakmi a z nudy začne zbierať novinové výstrižky o sériových vraždách a podobných prípadoch. A práve vtedy spoznáva Eli, svoju novú mladú susedku. Tiež veľmi osamelú. Začína sa podivuhodné priateľstvo, už od začiatku plné hrozivého tajomstva, ktoré Oskar postupne odhaľuje až k prekvapujúcej pointe. Film mal svetovú premiéru na MFF Rotterdam 2008.

Katalóg MFF Bratislava

Filmové premíéry