Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

Mirage

Délibáb, Maďarsko / Slovensko, 2014, far., 90 min

Premiéra SR:

19.03.2015

Monopol:

do 31.01.2020

Réžia:

Szabolcs Hajdu

Scenár:

Szabolcs Hajdu, Jim Stark, Nándor Lovas

Kamera:

András Nagy

Strih:

Péter Politzer

Hudba:

Billy Martin

Hrajú:

Isaach De Bankolé, Razvan Vasilescu, Orsolya Török-Illyés, Dragos Bucur, Tamás Polgár, Attila Mokos, Lajos Vörös, Adam Mihál, a ďalší.

O filme

Moderný western, ktorý vypovedá o rasizme, rovnoprávnosti, moci a slobode. Maďarsko-slovenský film Mirage v hlavnej úlohe s hviezdnym hercom Isaachom de Bankolé.

Zobrazuje príbeh afrického futbalistu Francisa, ktorý je na úteku pred spravodlivosťou a nachádza úkryt na farme ďaleko od civilizácie, v srdci maďarskej pusty. Veľmi skoro však zisťuje, že farma je v skutočnosti miestom moderného otrokárstva a vedie ju šéf miestnej mafie. Francisova prítomnosť na ranči odštartuje sled udalostí, ktoré vyvrcholia násilnou vzburou „otrokov“ proti zločineckým „vládcom“. Nepoddajný hrdina Francis sa ocitá uprostred najväčšieho zápasu v jeho živote, v ktorom sa však nehrá o góly, ale o slobodu a hlavne prežitie.

 „Je to akoby Werner Herzog a Jim Jarmusch nakrútili spoločný hommage Sergiovi Leonemu.“ Indiewire.com / Toronto International Film Festival

„Film plný akcií známych všetkým fanúšikom westernov či samurajských filmov.   Ale Mirage má niečo naviac. Mystický vrchol smerujúci do posledného slnkom-zapadajúceho záberu.“ Hollywood Reporter

PRESSKIT (.pdf)

Režisér

Szabolcs Hajdu

Maďarský režisér Szabolcs Hajdu patrí s Györgyom Pálfim, Benedekom Fliegaufom a Kornélom Mundruczóom k najvýraznejším mladým tvorcom svojej krajiny. Hajdu sa narodil v roku 1972 v Debrecíne. V roku 2000 absolvoval v Budapešti na filmovej a divadelnej univerzite. Od roku 2003 viedol mnohé workshopy a masterclassy  na univerzitách a filmových fórach v Maďarsku, Portugalsku, Nemecku či v Mexiku. V roku 2000 debutoval dlhometrážnou snímkou Macerás ügyek / Sticky Matters / Mizerné věci (LFŠ), ktorý mu priniesol ocenenie pre najlepšieho mladého maďarského tvorcu na Maďarskom filmovom týždni 2000. Jeho ďalšie filmy Tamara (2004), Off Hollywood (2007) a najmä Biele dlane (2007) – fascinujúci príbeh gymnastického drilu s dokonale zostrihanými a rytmizovanými sekvenciami nadchli divákov na celom svete a získali mu ocenenia na prestížnych zahraničných festivaloch. Ostatný filmový počin Szabolcsa Hajdu Bibliothéque Pascal (2010), ktorý priniesla do slovenských kín ASFK, mal svetovú premiéru na Berlinale, získal cenu za najlepší maďarský film roku, a ceny z festivalov po celom svete. Biele dlane aj Bibliothéque Pascal boli maďarskými národnými nominantmi na Oscarov.

Filmové premíéry