Dnes je 17.January 2018, meniny má Nataša, zajtra Bohdana

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Miestnosť samovrahov

Miestnosť samovrahov

Sala Samóbójcow, , 2010, far., 110 min

Premiéra SR:

26.01.2012

Monopol:

do 31.08.2019

Réžia:

Jan Komasa

Scenár:

Jan Komasa

Kamera:

Radoslaw Ladczuk

Strih:

Bartosz Pietrasz

Hudba:

Michal Jacaszek

Hrajú:

Jakub Gierszal
Roma Gasiorowska
Krzysztof Pieczynski
Agata Kulesza

O filme

Dominik je plod manželstva dvoch úspešných ľudí – biznismena Andrzeja a výkonnej riaditeľky Beaty. Do maturity mu ostáva 100 dní a ako jeden z najlepších žiakov s výbornými známkami má šnacu dostať sa na najprestížnejšiu univerzitu. 100 dní však zmanená aj 100 dní dodržiavania školských pravidiel. Séria ponižujúcich situácií, v ktorých figuruje Dominikov spolužiak a jeho svet sa rúca... Sleduje komentáre, ktoré o ňom šíria jeho rovesníci na sociálnych sieťach a doženie ho to tak ďaleko, že sa už nechce vrátiť do školy a uzatvára sa do virtuálneho sveta. Ako avatar stretáva Sylviu, ktorá by možno spáchala samovraždu, keby nebolo tohto sveta, z ktorého už roky nevychádza. Dominik sa pridáva k jej priateľom v Miestnosti samovrahov, kde sa začína nebezpečná hra, ktorá sa postupne začína vymykať z rúk – Miestnosť samovrahov slúži len na to, aby šokovala vonkjaší svet, nie na to, aby pomáhala riešiť problémy jej členov... Ide o život.

Mladý poľský režisér Jan Komasa sa vo svojom filme zameriava na najvyužívanejšiu zbraň súčasnosti v stredoškolskej politike – Internet. Vovádza nás do sveta, kde má kyberšikana nedozierne následky a jeho svieži a presne vypočítaný prístup k látke nám umožňuje preniknúť do tohto sveta s oveľa hlbším porozumením.

JAN KOMASA

sa narodil v roku 1981 v Poznani. Vyštudoval na Národnej škole filmu, televízie a divadla Leona Schillera v Łódźi, kde ukončil štúdium krátkym filmom Nice to see you (3. miesto v súťaži Cinefondation, MFF Cannes 2004). Jeho ďalšie dielo Óda na radosť bolo uvedené na MFF Rotterdam 2006 v súťažnej sekci a tiež na MFF Karlove Vary. Inšpirovaný Shakespearom, Dostojevským, Fellinim i Polanskim, či americkými komerčnými filmami a popkultúrou 80. rokov predstavuje diela, v ktorých sa miesi inteligentný a vtipný pohľad na svet, v ktorom nás  provokuje zamyslieť sa.

Režisér o filme:
“Zo všetkých krásnych veľkých tém v umení ma v puberte najviac priťahovala téma lásky… Ani pri nakrúcaní Miestnosti samovrahov to nebolo inak. Láska, puberta a rebelanstvo sa tu miesia s hystériou internetových komunít, so závislosťou na ilúzii, posadnutosťou ľuďmi a možnosťou stvorenia seba samého vo virtuálnych svetoch. Za všetkým je však aj tak túžba po láske. Hľadali sme inšpiráciu v dielach ako Utrpenie mladého Werthera (Goethe), či v Hamletovi (Shakespeare). Dominik je reprezentantom našich čias, nášho sveta,  kde sa všetci učia bojovať za seba  a byť výkonní a ambiciózni, všetci vedia  hovoriť, ale nikto nevie počúvať.”

Ocenenia

MFF Artfilmfest 2010 SR – hlavná cena Modrý anjel, MFF Berlín 2011 – nominácia v hlavnej súťaži, MFF Cottbus 2011– hlavná cena, MFF Giffoni – najlepší film, najlepšia hudba, najlepší režisér

Filmové premíéry