Dnes je 23.November 2017, meniny má Klement, zajtra Emília

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Ľudský rozmer

Ľudský rozmer

The Human Scale, Dánsko, 2012, far., 77 min

Premiéra SR:

10.07.2014

Monopol:

do 01.03.2023

Réžia:

Andreas M. Dalsgaard  

Scenár:

Søren B. Ebbe, Nicolas Servide Staffolani

Kamera:

Manuel Akbero Claro, Heikki Färm, Adam Philp, Casper Høyberg, Rene Strandbygaard

Strih:

Søren B. Ebbe, Nicolas Servide 

Hudba:

Kristian Eidnes Andresen  

Námet:

Andreas M. Dalsgaard  

Hrajú:

Jan Gehl
Iqbal Habib
 A K M Abul Kalam
Jiangyan Wang
Bob Parker
Ruhan Shama
He Dongquana další...

O filme

Vo filme Ľudský rozmer sa divák v piatich kapitolách zoznamuje so 40-ročnými skúsenosťami architekta Jana Gehla s mestským plánovaním a sleduje, či je možné medzi budovami vytvárať život. Ľudský rozmer je dokumentárne sci-fi z budúcnosti, ktorá už nastala.  Veľkomestá ako stroje na bývanie a prácu, medzi ktorými sa prepravujeme autami. Sú skutočne dobrými miestami pre život? Sú moderné, impozantné a očarujúce. Obyvatelia miest však čelia surovinovej kríze, zmenám klímy, osamelosti a závažným zdravotným problémom. Mestá sa zatiaľ riadia štatistikami, katastrami, racionálnymi výpočtami dopravných tepien a snahou o maximálnu funkčnosť. Čo sa stane, keď do stredu našich výpočtov umiestnime človeka a jeho potreby? Architekt - vizionár Jan Gehl a jeho kolegovia sa snažia oslobodiť mestá od nadvlády automobilov a vytvoriť priestor pre chodcov a cyklistov. Chcú navrhovať mestá ako miesta pospolitosti a blízkosti. Chcú si "vziať späť verejný priestor." Takéto uvažovanie podporujú architekti a urbanisti z celého sveta od Kodane, cez New York, Melbourne, Dháku, až po Peking… 

Režisér o filme: „Zámerom Ľudského rozmeru bolo vytvoriť portrét života, akým dnes žijeme v mestách a ukázať, ako sú naše zvyky a sociálna prirodzenosť prepojená s materiálnym prostredím, v ktorom žijeme. Jan Gehl študoval ľudské správanie v mestách 40 rokov. Zdokumentoval to, ako moderné mestá odrádzajú obyvateľov od vzájomnej interakcie. Zároveň však hovorí, že mestá môžeme stavať spôsobom, ktorý ľudskú potrebu pospolitosti a blízkosti zohľadňuje. Mňa osobne zaujíma ľudská bytosť uprostred vystavaného prostredia.(...)Zaujíma ma spôsob, akým sa organizujeme v spoločnosti, ako pracujeme, spíme, ako sa milujeme, hádame, ako sa zhovárame. Zajímajú ma konštrukcie v pozadí životov, ktoré žijeme. Čo nás robí šťastnými? Čo nás deprimuje? Čo nás dokáže primäť k tomu, že si kúpime dve autá a nie napríklad raft? Aká je ľudská prirodzenosť? Dokážeme si lepšie porozumieť?

Režisér

ANDREAS M. DALSGAARD

Andreas Dalsgaard absolvoval v rocku 2009 Národnú dánsku filmovú školu. V roku 2003 získal titul bakalára v odbore antropológia na univerzite v Aarhusu.a v roku 2004 v odbore vizuálnej antropológie na univerzite Denise Diderota v Paríži.  Jeho dokumentárny film Premena Bogoty (2009, ako súčasť cyklu Cities on Speed) bol uvedený v rámci  sekcie Reflecting Images na IDFA a na ďalších festivaloch. Dokument Afgánske svaly (2008) sa stal veľkým festivalovým hitom, vyhral mnoho ocenení a do vysielania ho zakúpilo množstvo televíznych spoločností.

Filmové premíéry