Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

Lore

Lore, Belgicko / Nemecko / V. Británia, 2012, far., 109 min

Premiéra SR:

12.09.2013

Monopol:

do 19.11.2020

Réžia:

Cate Shortland

Scenár:

Cate Shortlan, Robin Mukherjee

Kamera:

Adam Arkapaw

Strih:

Veronika Jenet

Hudba:

Max Richter

Hrajú:

Saskia Rosendahl, Kai Malina, Nele Trebs, Ursina Lardi, Hans-Jochen Wagner, Mika  Seidel, André Frid , Eva-Maria Hagen a ďalší.

O filme

Film Lore je dlho očakávaným druhým celovečerným filmom austrálskej režisérky Cate Shortland. Je adaptáciou románu Rachel Seiffert The Dark Room. Film sa zameriava na udalosti na konci druhej svetovej vojny a sleduje rodinu pacháteľov holokaustu. V juhozápadnom Nemecku sú v priebehu posledných dní vojny spojeneckými silami zatknutí rodičia hlavných hrdinov – otec, dôstojník SS a matka –  obaja oddaní nacisti. Pätica súrodencov, z ktorých najstarší boli vychovávaní v duchu Hitlerjugend sa musí o seba postarať. Sú vyhnaní z rodného domu a okolie im ostro dáva najavo  nepriateľstvo. Pešo sa vydajú na 900 kilometrov dlhú cestu naprieč vojnou zničenou krajinou k starej mame do Hamburgu.

Pre film je príznačné prelínanie motívov bolestného, náhleho dospievania so strastiplnou sociálnou situáciou v povojnovom Nemecku. Snímka prináša pútavý a emotívny pohľad na toto obdobie a aj keď je už možno pre mladých divákov táto téma menej atraktívna, Lore prináša novú perspektívu: nepoučuje, nepredkladá historické fakty, nenesie stopy agitácie, ani pátosu. Režisérka rozpráva svoj príbeh tak, akoby išlo o svojráznu „road movie“. Fakt, že príbeh rozpráva dospievajúca Lore robí film zrozumiteľným a príťažlivým aj pre jej dnešných vrstovníkov. Oveľa viac ako typická vojnová dráma je Lore príbehom tínedžerky, ktorej sa v krátkom slede udalostí zrúti svet a ona sa musí vyrovnať s novou, veľmi bolestnou realitou. Film Lore ide cestou atmosférickej, temnej snímky, rozpráva  predovšetkým na úrovni emócií hlavnej hrdinky a skvele komponuje sociálne videnie jednotlivca s pozadím sociálno-historickej krajiny povojnového Nemecka. Lore je rafinovanou ilustráciou toho, ako osudovo môže byť jedna generácia ovplyvnená činnosťou alebo nečinnosťou tej predchádzajúcej.

„Shortland  vyšla z premisy, že pro přesvědčivost příběhu je důležitá němčina na plátně, adekvátní kulisy a zkušený dohled evropských tvůrců. Přizvala německého scenáristu Franze Rodenkirchena, který napsal výborné dialogy, a obsadila i německé herce, především vynikající Saskii Rosendahl do titulní role. Díky brilantnímu scénáři, sugestivní kameře a hlavně mimořádné práci s dětskými protagonisty ve věku od sedmi do šestnácti let (kteří prakticky neopustí plátno) se režisérce podařilo odvyprávět pozoruhodné drama dívky, jež svádí vnitřní boj s „německou" hrdostí, v níž vyrostla (a jež z ní místy činí krutou ženu) a novou zkušeností, která její předchozí jistoty trhá na cucky. Suverénní schopnost, s jakou režisérka přenesla na plátno i ono divné bezčasí, jež vyvolává konec válek – kdy zpustošené krajině vládnou zbořené zdi, vyrabovaná stavení, hromady věcí a suti na ulicích a všudypřítomný zmar a nejistota, je obdivuhodná.“ Denik.cz

Režisér

Nar. 1968, Temora, New South Wales.  Austrálska spisovateľka a filmová a televízna režisérka. Vyštudovala Australian Film, Television and Radio School s vyznamenaním a ocenením The Southern Star Award pre najsľubnejšieho študenta školy. Jej krátke filmy získali mnoho ocenení: Strap on Olympia (1995); Pentuphouse (1998); Flower Girl (2000); Joy (2000). Režírovala niekoľko dielov televízneho seriálu The secret Life of Us. V roku 2004 debutovala celovečerným filmom Somersault, ktorý v tom istom roku súťažil v sekcii  Un Certain Regard MFF Cannes.   

Ocenenia

Cena divákov na MFF v Locarne 2012, MFF Štokholm – najlepší film, najlepšia herečka (Saskia Rosendahl), nejlepšia kamera a hudba. Hessian Film Award 2012 – najlepší hraný film; MFF Valladolid – najlepšia „nová režisérka“; MFF Hamburg 2012 - cena kritikov, atď.

Filmové premíéry