Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Kukuričný ostrov

Kukuričný ostrov

Simindis kundzuli, Česko / Francúzsko / Gruzínsko / Nemecko, 2014, far., 100 min

Premiéra SR:

12.02.2015

Monopol:

áno

Réžia:

George Ovashvili

Scenár:

Nugzar Shataidze, George Ovashvili, Roelof Jan Minneboo

Kamera:

Elemer Ragalyi

Strih:

Sun-Min Kim

Hudba:

Josef Bardanashvili

Hrajú:

Ilyas Salman
Mariam Buturishvili
Irakli Samushia
Tamer levent

O filme

Poetický film, nakrútený na 35mm filmový materiál prináša jednoduchý príbeh – metaforickú filmovú báseň. Rieka Inguri je prirodzenou hranicou, ktorá rozdeľuje Gruzínsko a Abcházsko. Po jednej z jarných záplav sa uprostred jej toku utvorí  ostrovček, ako stvorený pre pestovanie kukurice. Je o tom presvedčený najmä starý roľník, ktorého tvár sa podobá krajine, po ktorej desiatky rokov chodí… Príbeh sa začína, keď si starý abcházsky farmár na ostrove postaví chatrč. Žije v nej so svojou mladučkou vnučkou. Tak ako zreje kukurica, dospieva aj dievčina a blíži sa neodvratná konfrontácia s kolobehom života mimo ostrova. Režisér pomocou strihovej skladby a takmer bez použitia slov komponuje priezračnú drámu o prepojení človeka s prírodou. Spôsobom zachytenia každodenných úkonov a nepatrných interakcií medzi postavami dodáva psychologickej dráme symbolickú až nadčasovú hodnotu. Film sa divákovi prihovára jazykom postaveným na sile obrazu (v duchu tradície najlepšej gruzínskej kinematografie).

Režisér o filme: „Mám na Abcházsko veľa krásnych spomienok. S kamarátmi sme často trávili leto na pobreží abcházskeho Čierneho mora. Boli to časy naplnené šťastím. Jedného dňa v auguste 1992 k nám však prišiel muž so zbraňou a povedal:  „Musíte opustiť krajinu, ste Gruzínci. Začala vojna.“ Svoje domovy bolo nútených opustiť 250 tisíc etnických  Gruzíncov, ktorí žili v Abcházsku. Nad naším filmovým táborom vialo trinásť rôznych vlajok. Hovorilo sa tam trinástimi jazykmi. Výsledkom je jedinečný a univerzální jazyk: film. Myslím, že rôznorodosť nášho štábu len podčiarkla univerzálnosť témy.”

Režisér

GEORGIJ OVAŠVILI

 (1963, Mccheta, SSSR) vyštudoval Gruzínsky štátny filmový a divadelný inštitút (1996) a hollywoodsku pobočku Newyorskej filmovej akadémie (2006). Venuje sa súčasne dokumentárnej a hranej filmovej tvorbe, ktorú si často sám produkuje. Nakrútil niekoľko pozoruhodných krátkych filmov; za snímku Mzeris Doneze získal ocenenie na Berlinale 2005 a na festivale v Odense. V roku 2009 bol v súťažnej sekcii Na východ od Západu MFF Karlove Vary uvedený jeho celovečerný debut Druhý breh (2008), ktorý zozbieral takmer päťdesiat cien a bol nominovaný na Európsky objav roku podľa Európskej filmovej akadémie.

Ocenenia

Vybrané ocenenia: Krištáľový glóbus a cena Ekumenickej poroty 49. MFF Karlove Vary.

Filmové premíéry