Dnes je 17.January 2018, meniny má Nataša, zajtra Bohdana

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Konečná uprostred cesty

Konečná uprostred cesty

Halt auf Freier Strecke, Nemecko, 2011, far., 110 min

Premiéra SR:

29.11.2012

Monopol:

áno

Réžia:

Andreas Dresen

Scenár:

Andreas Dresen, Cooky Ziesche

Kamera:

Michael Hammon

Strih:

Jörg Hauschild

Hudba:

Peter Schmidt

Hrajú:

Milan Peschel, Steffi Kuhnert, Talisa Lilly Lemke, Mika Nilson Seidel, Ursula Werner, Otto Mellies, Bernhard Schutz, Marie Rosa Tietjen a ďalší.

O filme

Nová dráma režiséra Dresena (Siedme nebo, Láska na grile, Whisky s vodkou), ktorý sa venuje témam medziľudských a partnerských vzťahov rozpráva príbeh manželov po štyridsiatke. Simone a Frank sa práve s dvoma deťmi nasťahovali do nového domu. V rovnakom čase sa však dozvedia tragickú správu: Frank má rakovinu a neostáva mu veľa času. Režisér analyticky, s citom pre detail sleduje priebeh choroby a nevšedným spôsobom spracúva tabuizovanú tému smrti a umierania. Scenár k autentickému filmu, ktorý diváka šokuje a zároveň ho provokuje, aby sa zamyslel, vznikal na základe improvizácie. Dialógy vznikli po dlhom prieskume medzi zástancami hospicov a ľuďmi s rovnakou skúsenosťou. Civilná snímka zachytáva bežné aj dramatické situácie, v ktorých nechýba optimistický náboj.

Režisér o filme: "Film Konečná uprostred cesty nemal klasický scenár, ako je to pri hranom filme zvykom. Všetky dialógy boli kompletne improvizované. V prípravnom štádiu sme so scenáristkou Cooky Ziesche niekoľko mesiacov rešeršovali. Spovedali sme lekárov, ktorí prichádzajú do styku s pacientmi s podobnou diagnózou, hovorili sme s personálom hospicu a s pozostalými. Všetky rozhovory sme nahrávali a tvorili si takú malú databázu. Potom sme si rozhovory prechádzali s hercami. To bol základný kľúč na vytvorenie postáv. Celé nakrúcanie potom prebiehalo v malom štábe okolo sedem ľudí. Občas sme boli na pľace len traja, čo veľmi pomohlo vytvoriť potrebnú intímnu atmosféru (...) Doktor, ktorý vo filme oznamuje diagnózu je skutočný lekár, ktorý je zvyknutý oznamovať pacientom zlé správy dvakrát, trikrát do týždňa. V rovnakej miestnosti, za rovnakým stolom. Herci sa s ním po prvýkrát stretli až pri nakrúcaní. Ich rozhovor trval 40 minút a vyšli hluboko otrasení, rovnako ako ja. Doktor Träger je priamy, ale zároveň veľmi empatický. Telefón, ktorý počas rozhovoru zdvihne, bol súčasťou reality, zazvonil práve v tej chvíli. V nemocnici je množstvo pacientov a urgentných prípadov. Neurochirurg musí byť k dispozíci neustále."

ANDREAS DRESEN sa narodil v roku 1963 v Gera. Vyštudoval réžiu na Filmovej akadémii Konrada Wolfa v Postupime - Babelsbergu. Kariéru tvorcu začal v 80. rokoch prácou v divadle a nakrúcaním krátkych filmov. Od roku 1992 pracuje ako scenárista a režisér filmových, televíznych a divadelných projektov. Súčasný uznávaný a oceňovaný nemecký scenárista a režisér je známy tragikomickými príbehmi o partnerských a medziľudských vzťahoch Láska na grile (2002, Veľká cena poroty MFF Berlín), Whisky s vodkou (2009, Cena za réžiu MFF Karlove Vary), Siedme nebo (2008, Un Certain Regard MFF Cannes).

Ocenenia

  • Un Certian Regard MFF Cannes 2011 a ďalšie.

Filmové premíéry