Dnes je 18.January 2018, meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra

Katalóg filmov

KLIENT

Forushande, Francúzsko / Irán, 2016, far., 125 min

Premiéra SR:

14.09.2017

Monopol:

do 15.05.2023

Réžia:

Asghar Farhadi

Scenár:

Asghar Farhadi

Kamera:

Hossein Jafarian

Strih:

Hayedeh Safiyari

Hudba:

Gaute Storaas

Hrajú:

Shahab Hosseini
 Taraneh Alidoosti
 Bábak Karímí a ďalší.

O filme

Emad a Rana sú manželia a zároveň herci v amatérskom divadle, kde práve skúšajú adaptáciu hry Arthura Millera Smrť obchodného cestujúceho. Kvôli statike budovy sa musia presťahovať do nového bytu. Až príliš neskoro zistia, že predchádzajúca nájomníčka bola prostitútka a do bytu neustále chodili v noci jej klienti. Rana raz v noci otvorí dvere, pri ktorých niekto zvoní mysliac si, že je to jej manžel. Avšak nie je. Tragické udalosti majú dopad nielen na manželstvo, ale aj na skúšanie divadelnej hry.

Režisér

Asghar Farhadi (1972)

Asghar Farhadi sa narodil v Isfaháne (Irán) a vyštudoval divadelnú réžiu na Teheránskej univerzite. Začínal nakrúcať filmy na 8mm a 16mm kameru ako člen Isfahánskej spoločnosti mladých filmárov a prešiel k písaniu hier a scenárov pre televíziu. Jeho celovečerným debutom bol film Tanec v prachu a nasledovalo Krásne mesto. Jeho film O Elly, ktorý je podľa viacerých zahraničných kritikov majstrovský dielom, prináša príbeh o skupinke mladých ľudí, ktorí si vyšli na výlet ku Kaspickému moru, no ich cesta sa končí tragicky. Snímka získala Strieborného medveďa na 59. Berlinale. Asi najúspešnejším je jeho predošlá snímka Rozchod Nadera a Simin (2011). Tá získala sošku Oscar aj Zaltý Glóbus pre Najlepší cudzojazyčný film, Zlatého medveďa na Berlinale a ďalších viac ako 70 cien z celého sveta. Film Klient mal premiéru v Cannes kde získal cenu pre najlepšieho herca (Shahab Hosseini), cenu za Najlepší scenár a bol aj nominovaný na hlavnú cenu.

Ocenenia

2016: MFF Cannes - cena pre najlepšieho herca (Shahab Hosseini), cena za Najlepší scenár; 2017: Oscar – najlepší cudzojazyčný film; Zlatý glóbus – nominácia v kategórii najlepší zahraničný film

Filmové premíéry