Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Hasta la vista!

Hasta la vista!

Come as you are, Belgicko, 2011, far., 115 min

Premiéra SR:

02.05.2013

Monopol:

do 12.02.2019

Réžia:

Geoffrey Enthoven

Scenár:

Pierre de Clercq, Mariano Vanhoof

Kamera:

Gerd Schelfhout

Strih:

Philippe Ravoet

Hudba:

Philippe Ravoet

Hrajú:

Robrecht Vanden Thoren
Gilles De Schrijver
Tom Audenaert
Isabelle de Hertoghová a ďalší

O filme

Philip, Lars a Jozeph sú traja mladíci, ktorí milujú víno a ženy. Sú však stále panici. Pod zámienkou ochutnávky miestnych vín sa vydajú na cestu do Španielska s vidinou prvých sexuálnych zážitkov. Nič ich nezastaví – dokonca ani ich hendikep: jeden je slepý, druhý na vozíku a tretí je ochrnutý. Hasta la vista! rozpráva  príbeh o láske, sile kamarátstva a o túžbe prostedníctvom roadmovie, v ktorej je, tradične, cesta dôležitejšia ak cieľ. Je to príbeh o humore ako jedinom prostriedku, ktorý pomáha vyrovnať sa s neľahkou situáciou, o silnej túžbe ako najväčšom hýbateľovi ľudskej snahy boriť hranice. Film vznikol na motívy skutočného príbehu Astu Philpota a jeho priateľov. Už piate dielo belgického režiséra Geoffreyho Enthovena sa odvíja na pôdoryse dvoch osvedčených žánrových vzorcov: road movie + komerčne úspešná formulka o pár mladíkoch, ktorí sa všemožne snažia prísť o panictvo. Hasta la vista! však tento prvok nekarikuje, naopak, vychádza iba zo skutočných udalostí. Asta Philpot je Američan, žijúci vo Veľkej Británii, ktorý je od narodenia ťažko fyzicky postihnutý. V roku 2006 zažil počas dovolenky s rodičmi v Španielsku návštěvu špecializovaného nevestinca pre postihnutých a tvrdí, že to bola skúsenosť, ktorá mu zmenila život. Po jeho výzvach cez internet, aby ľudia s rovnakým osudom absolvovali niečo podobné,  vznikol na základe putovania trojice mladíkov dokument BBC For One Night Only, ktorý v roku 2007 vzbudil veľkú pozornosť verejnosti.  Belgickí tvorcovia sa vo filmovom spracovaní tohto príbehu nesnažili podrobne a do hĺbky skúmať tému fyzického postihnutia, ani jeho psychologické, či sociálne súvislosti. Enthoven sa však jednoznačne hlási k právu hendikepovaných ľudí na lásku a podľa toho tiež postupuje. Svojich (ne)hrdinov – paraplegika Philipa, Larsa umierajúceho na nádor na mozgu, a takmer slepého Jozefa si nijako neidealizuje, neľutuje ich a v žiadnom prípade nevytĺka z divákov sentiment.

“Enthovenova celovečerní, hraná verze z této autentické látky vychází, a představuje se jako opus inteligentní a kultivovaný, laskavý, skvěle odehraný a neurážející dobrý vkus ani hendikepované. Je to jednoduchá, čirá story s předpověditelnou pointou (ani jedno vám nebude vadit), neusilující o charakterovou drobnokresbu či vlezlé introspekce (ani jedno vám nebude chybět).” Michal Šobr, portál www.ceskatelevize.cz

Režisér

GEOFFREY ENTHOVEN

Nar. 1974. Ukončil štúdium ako magister audiovizuálnych umení na univerzite v Gente (1999). Jeho krátky absolventský film The Undertaker (De Aanspreker) vyhral niekoľko cien a bol premietaný v mnohých krajinách. So spolutvorcom Marianom Vanhoofom založil produkčnú spoločnosť Fobic Films. V roku 2001 realizovali svoj celovečerný debut Children of Love (Les Enfants de l’Amour). V roku 2004 napísal s Jacquesom Boonom scenár k druhému celovečernému filmu a v r. 2006 mal premiéru film The Only One (Vidange Perdue), nasledoval Happy Together (2008) a Over the Hill band (2009). Piaty celovečerný počin sa logicky zaradil do línie Enthovenovho záujmu o nepopulárne témy ako rozpad rodiny, problémy v starobe, láska medzi postihnutými, atď.

Ocenenia

Európska filmová cena divákov People´s Choice Award; MFF Karlove Vary – Divácka cena denníka Právo a Kryštálový glóbus; MFF Montreal – Grand Prix des Amériques, Cena divákov a Cena ekumenickej poroty; MFF Valladolid – Golden Spike za najlepší film, Cena mladých, atď.

Filmové premíéry